مجموع نظرات: ۰
دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۷
۰ نفر

اگرچه متخصصان هنوز مکانیسم‌های دقیق تعامل ذهن و بدن را درک نکرده‌اند اما شواهد نشان می‌دهد که استرس هیجانی بر طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها تاثیر می‌گذارد. بنابر این با توجه به این نکته، ما در مورد چگونگی تاثیر استرس بر قلب صحبت خواهیم کرد.

استرس

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از استپ تو هلث، عوامل روانشناختی می‌تواند بر اندام‌های مختلف بدن انسان تاثیر منفی بگذارد. امروز، ما در مورد چگونگی تاثیر استرس بر قلب و کل سستم قلبی عروقی صحبت خواهیم کرد. در عمل، سلامت روان تقریبا همه بیماری‌های پزشکی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

ذهن و بدن در یک رابطه صمیمی و تعامل مداوم هستند و هر گونه عدم تعادل عوامل خطر مرگ و میر را افزایش می‌دهد.

  • استرس چیست؟

استرس نوعی واکنش بدن ذر برابر موقعیت‌هایی است که فرد را به خطر می‌انذازد یا چالش برانگیز است این نوع واکنش می‌خواهد از مشکلات تهدیدآمیز محافظت کند.

اگر شرایط استرس‌زا به مقدار کم باشد برای سلامتی شما ضرری ندارد ولی اگر این شرایط دائمی و یا خیلی شدید شوند می‌توانند به شما آسیب برسانند..

استرس می‌تواند تقریبا همه بیماری‌های عمومی را مانند بیماری کرونر قلب.یا دیابت و همچنین میگرن، سندروم روده تحریک‌پذیر و فیبرومیالژی را تحت تاثیر خود قرار دهد

  • استرس چگونه بر سیستم قلبی عروقی تاثیر می‌گذارد

حدود 20 سال پیش طی مطالعه‌ای که بر روی بیماران مبتلا به بیماری کرونر انجام شد بین استرس و بیماری ایسکمیک قلب رابطه‌ای منفی گزارش شد پس از آن نیز بسیاری از تحقیقات دیگر نیز همین موضوع را تایید کردند. با این وجود مکانیسم‌های دقیق ارتباط توسط آن‌ها هنوز نامشخص است.

در این مورد که چگونه استرس هیجانی می‌تواند سکته قلبی حاد را مانند افزایش فشارخون، ضربان قلب و حتی ظرفیت تجمع پلاکت‌ها تحریک کند وجود دارد. همه این‌ها ارتباط نزدیکی با ترشح انتقال‌دهنده‌های عصبی دارند.

افزایش قابل توجه ضربان قلب و فشار خون ممکن است منجر به افزایش نیاز اکسیژن از میوکارد شود. در برخی شرایط خاص بیمار، یعنی در کسانی که خطر قبلی بیشتری دارند، ممکن است منجربه حمله قلبی حاد شود

همه این عوامل نیز به ناهنجاری‌های خاصی در سیستم عصبی خود مختار اشاره دارد.این قسمت، عصبی است که مسئول اعمال غیر ارادی مانند تنفس یا ضربان قب است.

اگر فرد عوامل خطر مانند وجود پلاک‌های آترواسکلروتیک در عروق کوچک را ایجاد کرده باشد، در این صورت ترشح از سیستم عصبی می‌تواند منجر به حادثه پلاک شود. این وضعیتی است که در آن آتروما تجزیه شده و مانع گردش خون می‌شود و جریان اکسیژن به بافت‌ها را قطع می‌کند.

اضطراب و بیماری قلبی

همچنین لازم به توضیح است که شرایط استرس‌زای زندگی روزمره می‌تواند باعث افزایش سیگارهای مصرفی سیگاری‌ها شود.. به همین ترتیب در برخی افراد، استرس باعث بدتر شدن رژیم غذایی آن‌ها می‌شود که به نوبه خود منجر به افزایش کلسترول در خون آن‌ها می‌شود.

  • علائم استرس که قلب را تحت تاثیر قرار می‌دهد

برخی از افراد به دلیل شخصیت یا موقعیت‌های تجربه شده، بیشتر از دیگران مستعد بروز علائم استرس هستند.

یکی از علائم کلاسیک استرس که بر قلب تاثیر می‌گذارد، تپش قلب است و این‌ شتاب‌های ضربان قلب همراه با تاکی کاردی است که احساس می‌شود در سینه می‌کوبد. درد قفسه سینه نیز می‌تواند مظهر این مشکل باشد.

  • نکاتی برای مبارزه با استرس در قلب

شناخت اثر متقابل عوامل عوامل استرس‌زا و بیماری‌های مختلف قلبی باید باعث توسعه راهکارهای پیشگیری شود. . برخی از افراد در معرض خطر فزاینده ابتلا به شرایطی قرار دارند که منجر به حمله قلبی یا سکته می‌شود.

پیشگیری از حوادث قلبی عروقی ممکن است در صورتی امکان پذیر باشد که همراه با رژیم و ورزش ، افراد روشهای موثر کاهش استرس را نیز به کار گیرند. در زمان بروز مشکلات شدید عاطفی ، افراد می‌توانند به عنوان مثال از تکنیک‌های آرام‌سازی استفاده کنند. در عین حال ، مهم است که تا آنجا که ممکن است از عوامل محرک استرس نیز پرهیز کنند.

به طور کلی هدف یک برنامه مدیریت استرس کاهش تاثیر آن بر بیمار خواهد بود. از بین بردن عوامل استرس‌زا غیر ممکن است اما می توان آن‌ها را محدود کرد و همانطور که مهار آن‌ها امکان‌پذیر است می‌توان آن‌ها را به محرک‌هایی برای بهبود فرد تبدیل کرد.

https://steptohealth.com/

مترجم: شهره فرجی - همشهری آنلاین

کد خبر 579736

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار