رقابت مرحله نیمه نهایی واترپلو المپیک ۱۹۵۶ به دلیل درگیری بازیکنان دو تیم به یکی از معروف‌ترین مسابقات واترپلوی تاریخ المپیک معروف شد.

اروین زادور

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، واترپلو در مجارستان قدمت زیادی دارد و تیم واترپلوی مجارستان در ۲۲ دوره بازی‌های المپیک حضور داشته و ۹ مدال طلا، ۳ نقره و ۳ برنز کسب کرده است. این تیم در المپیک ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۸ توانست قهرمان المپیک شود اما در دو المپیک ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ روی سکو نرفت. با توجه به قهرمانی در اروپا و راه‌یابی به المپیک توکیو ممکن است زمینه‌ای برای بازگشت مجدد این تیم به سکوی قهرمانی المپیک باشد.

در المپیک ۱۹۵۶ ملبورن معروف‌ترین مسابقه واترپلو بین دو تیم مجارستان و شوروی رقم خورد. مسابقه مرحله نیمه نهایی در حالی بین دو تیم مجارستان و شوروی برگزار شد که چند روز قبل از این دیدار، انقلابی در بوداپست آغاز شد که توسط شوروی سرکوب شد. این مسئله رقابت بین دو تیم را تحت تاثیر قرار داد. کاپیتان تیم مجارستان در ابتدای بازی حاضر به دست دادن با کاپیتان شوروی نشد.  

در بازی نیز مجارستان توانست ۴ بر صفر پیش بیفتد اما تنش‌ها داخل استخر افزایش پیدا کرد. خطاهای زیادی بازیکنان انجام می‌دادند و مشت‌های زیادی رد و بدل می‌شد. فقط یک دقیقه مانده بود تا مسابقه تمام شود که والنتین پروکوف بازیکن شوروی یک مشت به صورت اروین زادور بازیکن مجاری زد و باعث شد خون او همه جا پاشیده شود. این اتفاق باعث خشمگین شدن تماشاگران و لغو بازی شد. البته در نهایت مجارستان به عنوان تیم برنده معرفی شد و توانست به فینال صعود کند و با شکست یوگسلاوی عنوان قهرمانی المپیک را کسب کرد. این مسابقه با نام  "خون در آب" معروف شد.

زادور که بر اثر مشتی که به صورتش خورد بسیار مشهور شد در سال ۲۰۱۲ در گذشت

کد خبر 579646

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار