رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا گفت: یکی از شرکت‌های تولیدکننده واکسن که پیشرفت داشته است مدل واکسن فایزر را در پیش گرفته است و تا پایان این ماه مجوز فاز انسانی را از سازمان غذا و دارو دریافت می‌کند.

واکسن کرونا

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از مهر، دکتر مصطفی قانعی رئیس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: هفت شرکت تولیدکننده واکسن کرونا تا پایان بهمن‌ماه وارد فاز انسانی می‌شوند. این هفت واکسن کرونا زیر نظر و با حمایت ستاد توسعه زیست فناوری پیش می‌روند. از این تعداد، سه شرکت تا آخر دی ماه به اتمام فاز حیوانی می‌رسند و امید است که مجوز انسانی را بگیرند.

وی افزود: از ۳ شرکتی که وارد فاز بالینی می‌شوند یک شرکت پیشرفت چشمگیری داشته و زودتر از بقیه کلینیکال ترایال را آغاز خواهد کرد.

قانعی در خصوص شرکتی که پیشرفت داشته است توضیح داد: این شرکت مدل واکسن فایزر را در پیش گرفته است و تا پایان این ماه مجوز فاز انسانی را از سازمان غذا و دارو دریافت می‌کند.

رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا افزود: ۴ گروه تحقیقاتی دیگر احتمالاً در بهمن و اسفند مجوز انجام کارآزمایی بالینی را از سازمان غذا و دارو دریافت می‌کنند. مجموعاً ۷ شرکت با حمایت ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی تا بهمن و اسفند مجوزهای بالینی را دریافت می‌کنند.

وی در خصوص شرکت زیرمجموعه ستاد اجرایی فرمان امام (ره) نیز گفت: این شرکت نیز در حال ورود به مرحله اول فاز بالینی است و بعد از موفقیت وارد فاز دوم کلینیکال ترایال می‌شود.

قانعی ادامه داد: کسی نمی‌تواند مانع تحقیقات و تولید واکسن توسط گروه‌های مختلف شود زیرا در دنیا هم تولید چندین واکسن شروع شد، ولی همه آنها نتوانستند فاز حیوانی را پاس کنند.

رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا افزود: برخی از این تیم‌ها اگر حمایتی بخواهند به معاونت علمی می‌آیند و ما با آنها قرارداد منعقد می‌کنیم و حمایت‌هایی از آنها داریم.

وی گفت: کمیته مقابله با کرونا برای واکسن‌ها مجوز صادر نمی‌کند. روند واکسن به این شکل است که جز سازمان غذا و دارو که متولی این امر است کسی یا ارگانی نمی‌تواند به فرد یا تیم‌های تحقیقاتی واکسن مجوز بدهد که وارد فاز حیوانی شوند.

قانعی گفت: اجرای فاز حیوانی هم شاید در دانشگاه با کمیته اخلاق پیگیری شود، ولی برای ورود به فاز انسانی هیچ‌کس در کشور قدرت صدور مجوز ندارد جز سازمان غذا و دارو.
 

کد خبر 576102

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار