نائب رئیس انجمن داروسازان ایران گفت: الآن نباید بحث‌های سیاسی مطرح شود. بحث جان مردم است و نباید شاهد سردرگمی‌ها باشیم.

واکسن کرونا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از تسنیم، دکتر علی فاطمی نائب رئیس انجمن داروسازان ایران با بیان این‌که اظهارات متناقض مسئولان درباره واردات واکسن کرونا باعث ایجاد سردرگمی‌هایی شده است، اظهار کرد: برخی مقامات سیاسی اظهاراتی دارند که برای ما عجیب است.

شرایط ورود واکسن به کشور

دکتر فاطمی گفت: در کشور ما مقامات وزارت بهداشت هنوز نگفته‌اند واکسن کرونا را به طور دقیق از کدام کشور وارد خواهند کرد. حتی ما که نماینده داروسازان هستیم هم نمی‌دانیم این واکسن چگونه به دست ایران خواهد رسید! متأسفانه هنوز شفافیت لازم را درباره واردات واکسن کرونا نداریم و امیدواریم این شفاف‌سازی هرچه سریع‌تر صورت بگیرد.

 نائب رئیس انجمن داروسازان ایران افزود: برخی واکسن‌های کشف‌شده در جهان طرفدار زیادی دارند و بنابراین کشورهایی که به‌موقع با این شرکت‌ها قرارداد ببندند، در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۱ واکسن خود را دریافت می‌کنند.

وی گفت: اگر بخواهیم واکسنی وارد کنیم، باید از چند ماه قبل مستندات یا خود واکسن را مورد بررسی قرار دهیم، ترکیه از شهریور به بررسی و آزمایش واکسن‌های چینی و روسی پرداخت و بعد هم اعلام کرد که تزریق واکسن چینی به حدود ۱۳۰۰ نفر نتایج مثبتی در بر داشته است و پس از آن تصمیم به وارد کردن ۵۰ میلیون دوز از این واکسن گرفت همچنین با توجه به بررسی‌های صورت‌گرفته به واردات حدود ۴.۵ میلیون از واکسن فایزر خواهد پرداخت.

فاطمی در پاسخ به سؤالی درباره تأثیر واکسن‌های روسی و چینی گفت: با توجه به روابط خوب ایران با برخی کشورها، این واکسن‌ها باید مورد بررسی قرار می‌گرفتند و در صورت تأیید وارد می‌شدند. برای مثال چین کشوری است که ماده اولیه بسیاری از داروها را به کشورهای جهان صادر می‌کند و باید این بررسی‌ها قبل‌تر انجام می‌شد.

با یخ خشک می‌توانیم واکسن‌ها را نگهداری کنیم

دکتر فاطمی گفت: اعضای ستاد علمی مقابله با بیماری کرونا اظهارات عجیب و متناقضی دارند، اول شاهد بودیم که دبیر ستاد علمی کرونا گفت شرایط نگهداری واکسن‌های کرونا و زنجیره سرد را در ایران نداریم. این اظهارات در حالی است ‌که ما می‌توانیم با استفاده از یخ خشک واکسن‌ها را تا یک‌ ماه نگهداری کنیم.

عضو انجمن داروسازان ایران گفت: بررسی‌های دقیق درباره واکسن‌های وارداتی را باید زودتر در کشور شروع می‌کردیم. الآن نباید بحث‌های سیاسی مطرح شود. بحث جان مردم است و نباید شاهد این سردرگمی‌ها باشیم.

وی گفت: بررسی واکسن‌های وارداتی بر عهده افراد علمی است؛ قضاوت درباره واردات یا صدور مجوز تولید واکسن بر عهده سازمان غذا و دارو است و این سازمان باید درباره سلامت واکسن‌های وارداتی بررسی‌های لازم را انجام و نظر بدهد اما ما شاهدیم که کمیته‌های علمی تشکیل شده و به اظهارنظرهای متناقضی می‌پردازند و نگران این هستیم که سازمان غذا و دارو نتواند حرف آخر را درباره واردات واکسن کرونا بزند.

دکتر فاطمی تاکید کرد: باید به دور از شتابزدگی در اظهار نظر کردن، این اجازه به وزارت بهداشت و درواقع به سازمان غذا و دارو داده شود تا دور از هرگونه القاهای سیاسی، تصمیم خود را درباره واردات واکسن بگیرند. برای بررسی مستندات ارائه‌شده از واکسن‌های وارداتی، پروسه مشخصی وجود دارد اما برای جلوگیری از تلف شدن وقت، امکان صدور مجوزهای اورژانسی نیز وجود دارد.

عضو انجمن داروسازان ایران با اظهار امیدواری نسبت به تولید واکسن کرونای ایرانی تصریح کرد: امیدواریم تولید واکسن ایرانی کرونا هم به‌موقع محقق شود.

راهکار توزیع عادلانه واکسن کرونا چیست؟

عضو انجمن داروسازان ایران در پاسخ به این سؤال که در صورت وارد کردن واکسن‌های کرونا، توزیع آن باید چگونه صورت بگیرد، پاسخ داد: در کشور سامانه‌ای به نام «تی‌تک» داریم که می‌توان با استفاده از آن برای واکسیناسیون عادلانه اقدام کرد. برای توزیع عادلانه واکسن کرونا و نیز جلوگیری از قاچاق معکوس این واکسن می‌توان از سامانه تی‌تک در داروخانه‌ها استفاده کرد.

وی افزود: واکسن کرونا ارزبری زیادی دارد. برای مثال واکسن چینی در بازار ۱۲۰ دلار و واکسن آمریکایی ۳۰ دلار قیمت دارد. این تفاوت قیمت به دلیل اختلاف در تکنولوژی ساخت این واکسن‌هاست. بنابراین برای مدیریت و جلوگیری از هدررفت منابع ارزی یا جلوگیری از قاچاق واکسن کرونا از کشور ما به سایر کشورها و نشت آن به بازار سیاه باید از سامانه تی‌تک برای توزیع عادلانه واکسن استفاده کرد.

فاطمی گفت: برای واکسیناسیون در داخل داروخانه‌ها نیز استانداردهایی تدوین و پیش‌بینی کرده‌ایم، می‌توان از سامانه تی‌تک در خانه‌های سالمندان، مراکز درمانی و بهداشتی نیز استفاده کرد. همچنین می‌توان واکسیناسیون را در داروخانه‌ها با استفاده از سامانه تی‌تک و توسط افراد آموزش‌دیده انجام داد.

کد خبر 575904

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بهداشت و درمان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی