دبیر ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: ۵۶ نفر برای تزریق واکسن ایرانی کووید-۱۹ در هفته جاری انتخاب می‌شوند.

حميدرضا جمشيدي

به گزارش همشهری آنلاین، حمیدرضا جمشیدی دبیر ستاد ملی مقابله با کرونا در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما گفت: در ۴۸ ساعت گذشته ۶۰ هزار نفر داوطلب تزریق واکسن کرونا شده‌اند، از این تعداد ۵۶ نفر برای تزریق واکسن انتخاب می‌شوند، همه تمهیدات لازم در حد استاندارد برای آنها انجام می‌شود و در این هفته واکسن به آنها تزریق خواهد شد.

وی افزود: حدود یک ماه تا ۳۵ روز فاز یک تزریق انسانی واکسن کرونا انجام می‌شود. فضایی ساخته بودند که مگر ایران می‌تواند واکسن بسازد، باید به آنها بگوییم ما تجربه ۱۰۰ ساله واکسن سازی داریم.

جمشیدی گفت: نیروی انسانی بسیار توانمند و جوانان پرانرژی دانشمند و باانگیزه‌ای داریم که شبانه‌روز برای تولید واکسن تلاش می‌کنند و ما شرمنده آنها هستیم. همه تمهیدات و حداکثر استانداردهای جهانی را برای این دانشمندان ایجاد کرده‌ایم که نمونه آن تهیه لباس‌های بسیار گران قیمت ۱۵۰ میلیون تومانی برای آنها به وسیله ستاد اجرایی فرمان امام (ره) است.

دبیر ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: ۵۰ نفر در پلتفرم‌های گوناگون واکسن در ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، انستیتو پاستور و انستیتو رازی فعال هستند.

وی ادامه داد: در ستاد اجرایی ۶ پلتفرم واکسن وجود دارد که مسیر استفاده از ویروس غیر فعال از همه جلوتر است.

جمشیدی با اشاره به مراحل تهیه واکسن، گفت: واکسنی که قرار است این هفته وارد فاز آزمایش انسانی شود روی موش، خرگوش، میمون و خوکچه آزمایش شده است و حتی برای آزمایش آن روی حیوانات مجوز اخلاق گرفته‌ایم. این واکسن موجب تب، شوک، مسمومیت و…، نمی‌شود و بی خطر است اما باید برای استفاده آن مطمئن شویم.

وی گفت: پس از نتیجه گرفتن از آزمایش واکسن روی انسان باید همه مستندات خود را به وزارت بهداشت ارائه دهیم و متخصصان این وزارتخانه دوباره نتایج را راستی آزمایی می‌کنند و ده‌ها آزمایش انجام می‌دهند. آزمایش فاز یک انسانی در کمیته اخلاق ستاد ملی مقابله با کرونا مصوب شده است.

دبیر ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: سه کمپانی بزرگ دنیا واکسن شرکت شفا را تولید و عرضه کرده‌اند اما ما استانداردهایی را برای تولید این واکسن بیشتر از آنها رعایت کرده و هیچ چیزی کم نگذاشته‌ایم.

وی گفت: برای تولید انبوه واکسن باید آزمایش‌ها در فاز دو و سه انسانی را نیز انجام دهیم، برخی کشورها فاز دو و سه را در هم ادغام کرده‌اند که ما نیز در این زمینه برای افزایش سرعت تولید انبوه واکسن با وزارت بهداشت گفتگو کرده‌ایم. انواع واکسن در کشور در حال تولید است که برخی از آنها نتایج خوب و درخشانی گرفته اند و مانند واکسن ویروس غیر فعال که در آینده وارد فاز آزمایش انسانی می‌شود، بخش خصوصی نیز در قالب شرکت‌های دانش بنیان وارد این کار شده است.

جمشیدی، تولید انبوه واکسن را گلوگاه ساخت واکسن خواند و افزود: ستاد اجرایی فرمان امام (ره) زیرساخت‌های بسیار سنگینی را برای تولید انبوه واکسن ایجاد کرده است که می‌توانیم روزانه یک و نیم میلیون دوز واکسن تهیه کنیم.

وی گفت: اگر ۷۰ درصد مردم ایمنی داشته باشند زنجیره ویروس متوقف می‌شود و ما تزریق واکسن را از گروه‌های آسیب پذیر آغاز می‌کنیم. همه واکسن‌های دنیا عارضه دارند اما آستانه عارضه مهم است.

دبیر ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: التهاب، سرخی و تب عارضه طبیعی واکسن است اما هر کدام حد مشخصی دارد و بر همین اساس همه استانداردهای دنیا برای تولید واکسن ایرانی با وسواس بیشتری انجام می‌شود.برای آزمایش واکسن کیت‌هایی را برای دقت بیشتر به سختی وارد کشور کردیم و پس از انجام فاز یک، دو و سه مردم با خیال آسوده واکسن ایرانی را تزریق کنند.

وی گفت: سازمان غذا و دارو اجازه نمی‌دهد واکسنی که مشکل دارد در کشور استفاده شود. بحث واکسن کاملاً علمی است و خواهش می‌کنم این بحث را سیاسی، انتخاباتی و ژورنالیستی نکنند.

جمشیدی ادامه داد: واکسن نباید وارد مقوله‌های سیاسی شود و در حاشیه قرار بگیرد که مردم بر اساس آن پریشان شوند. نباید هر کسی در فضای مجازی درباره واکسن سخن بگوید زیرا واکسن چهارراه علم است و تلاش برای تولید آن رتبه علمی کشور را افزایش می‌دهد. در زمینه ساخت واکسن همه رشته‌های علمی با هم رشد می‌کنند و حتی اگر به نتیجه نرسیم در علوم پزشکی و واکسن سازی مانند سابق نیستیم و علم کشور بسیار ارتقا یافته است.

وزارت بهداشت اول دنبال واردات واکسن بود

دبیر ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: وزارت بهداشت برای ایجاد حاشیه امن مردم از ابتدا در پی تأمین و واردات واکسن بود و بهترین و مطمئن‌ترین منبع صندوقی در سازمان جهانی بهداشت است که همه کشورها عضو آن هستند و واکسن سازان نیز واکسن خود را آنجا ارائه می‌دهند. این صندوق به ۲۰ درصد جمعیت کشورهای عضو آسیب پذیر هستند واکسن می‌دهد.

وی گفت: متأسفانه به دلیل تحریم‌ها و کارشکنی‌ها نقل و انتقال پول به این صندوق انجام نشد اما از مسیر دیگری کار انجام شد و در سه چهار روز آینده پیش پرداخت آن داده می‌شود. از این طریق ۱۶/۸ دهم میلیون دوز واکسن خریداری کرده‌ایم که امیدواریم تا پایان سال وارد کشور شود.

جمشیدی گفت: اعتماد مردم بزرگترین سرمایه ماست و اولویت تزریق واکسن را به کسانی می‌دهیم که نیازمند واقعی آن هستند و این اتفاق خواهد افتاد.

ویروس انگلیسی نیامده

وی گفت: بر اساس آخرین بررسی‌ها در مرکز ویروس شناسی وزارت بهداشت مستندی که نشان دهد ویروس جهش یافته‌ای انگلیسی وارد کشور شده است وجود ندارد اما باید مراقب باشیم زیرا ویروس کووید-۱۹ بسیار پیچیده است.

جمشیدی اضافه کرد: مردم و مسئولان بدانند اگر می‌خواهیم از شر ویروس کرونا آسوده شویم باید شیوه نامه‌های بهداشتی را رعایت کنیم. اگر محدودیت‌ها را رعایت نکنیم باید با ویروس در آی سی یو بجنگیم و در آنجا ویروس از ما قوی‌تر است.

وی درباره قرنطینه معکوس سالمندان گفت: با توجه به اینکه ۸۰ درصد مرگ و میر مربوط به سالمندان است آنها نباید از خانه بیرون بیایند. باید در تصمیم گیری ها به موقع و با سرعت عمل کنیم زیرا مقابله با ویروس بروکراسی و وقت تلف کردن نمی‌شناسد.

کد خبر 575825

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بهداشت و درمان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی