مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران گفت: از ابتدای فروردین تا پایان آبان امسال ۶۶ هزار و ۲۹۰ نفر به دلیل نزاع به مراکز پزشکی قانونی استان مراجعه کردند که نسبت به سال گذشته ۸ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

نزاع

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایرنا، مهدی فروزش مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران گفت: در ۸ ماه امسال ۶۶ هزار و ۲۹۰ نفر به دلیل آسیب‌های ناشی از نزاع به مراکز پزشکی قانونی استان تهران مراجعه کرده‌اند که این تعداد در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۸ که ۷۱ هزار و ۷۴۶ نفر اعلام شده بود ۸ درصد کاهش یافته است.

وی ادامه داد: از تمام مراجعان به دلیل آسیب‌های ناشی از نزاع در ۸ ماه امسال ۴۲ هزار و ۸۷۶ نفر مرد و ۲۳ هزار و ۴۱۴ نفر زن بودند.

توصیه پزشکی قانونی به مراجعان نزاع

پزشکی قانونی به مراجعه‌کنندگان نزاع به مراکز پزشکی قانونی توصیه کرده است: ظاهر خون‌آلود در صدور نظریه کارشناسی توسط پزشکی قانونی تاثیری ندارد، آنچه مبنای صدور نظریه کارشناسی در خصوص جراحات است، نوع جراحت و عمق آن است. بنابراین معاینه دقیق‌تر ضایعات، نیازمند تمیز بودن موضع و بررسی دقیق آن توسط کارشناسان پزشکی قانونی است.

در ادامه این توصیه‌ها آمده است: دیگر چیزی به نام طول درمان در پزشکی قانونی تعیین نمی‌شود و این هم یکی دیگر از باورهای نادرست به یادگار مانده از گذشته است.

برای صدور نظریه کارشناسی درخصوص صدمات ناشی از نزاع توسط سازمان پزشکی قانونی ارائه معرفی‌نامه از مراجع قضایی یا کلانتری الزامی است.

پزشکی قانونی همچنین گفت: در مواردی برای بررسی دقیق‌تر جراحات یا عوارض صدمات نیازمند اخذ مشاوره، تصویربرداری یا سایر اقدامات پاراکلینیک هستیم و این امر برای حفظ حقوق مراجعه‌کنندگان و اظهار نظر دقیق در خصوص صدمات است، بنابراین صبر و شکیبایی بیشتر مراجعان را می‌طلبد.

در صورت وجود جراحات و صدمات عمده و تهدیدکننده، فرد می‌تواند پس از انجام اقدامات درمانی به پزشکی قانونی مراجعه کند و سوابق اقدامات انجام شده از سوی پزشکی قانونی از مرجع درمان‌کننده اخذ خواهد شد تا حقی از فردی ضایع نشود.
 

کد خبر 573869

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار