دبیر کمیته ملی اخلاق در پژوهش وزارت بهداشت  درباره اینکه چند واکسن کرونا در ایران وارد فاز کارآزمایی بالینی شده‌اند، گفت: اگر در هر سه مرحله مطالعه انسانی نتایج ایمن و اثربخش باشد، ‌آن زمان می‌توان به سمت تولید صنعتی واکسن رفت. 

واکسن کرونا

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر احسان شمسی کوشکی دبیر کمیته ملی اخلاق در پژوهش وزارت بهداشت درباره وضعیت واکسن‌های کرونای ایرانی گفت: فعلا تنها یک واکسن کرونای ایرانی از سوی سازمان غذا و دارو به کمیته اخلاق در پژوهش وزارت بهداشت ارجاع شد و مجوز آغاز مطالعه انسانی را دریافت کرده است.

وی افزود: هیچ واکسن کرونای دیگری در کشور از سوی سازمان غذا و دارو به کمیته اخلاق در پژوهش وزارت بهداشت واصل نشده است. به محض اینکه مستندات مربوط به هریک از واکسن‌های دیگر را دریافت کنیم، بررسی آن را آغاز می‌کنیم.

شمسی کوشکی ادامه داد: باید توجه کرد که مرحله مطالعه انسانی واکسن دارای فازهای متعددی است. ابتدا به تعداد کمی از افراد واکسن را تزریق می‌کنند، در فاز دوم به تعداد بیشتر نسبت به مرحله اول و در فاز سوم به تعداد بیشتری از افراد نسبت به مرحله دوم واکسن را دریافت می‌کنند.

دبیر کمیته ملی اخلاق در پژوهش وزارت بهداشت با بیان اینکه بنابراین مرحله انسانی تولید واکسن سه فاز دارد که بعد از نتایج موفق هر فاز، وارد مرحله بعدی می‌شود، گفت: اگر در هر سه مرحله مطالعه انسانی نتایج ایمن و اثربخش بود، ‌آن زمان می‌توان به سمت تولید صنعتی واکسن رفت. در عین حال باید توجه کرد افرادی که در مراحل تحقیق انسانی تولید یک واکسن شرکت می‌کنند، ‌همه به صورت داوطلبانه باید شرکت کنند.

کد خبر 571821

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار