چنگیز جلیلوند، بازیگر و صدای ماندگار دوبله ایران پس از چند زوز مبارزه با ویروس کرونا در ۸۰ سالگی درگذشت.

چنگیز جلیلوند

به گزارش همشهری آنلاین، چنگیز جلیلوند  امروز یکشنبه دوم آذر ماه در هشتاد سالگی درگذشت. صدای او قابلیت گویندگی به جای شخصیت‌های نقش اول با صلابت و تأثیرگذار سینمایی را فراهم کرده‌ بود. جلیلوند در گویندگی‌هایش قابلیت تیپ سازی را داشت و توانست صداهای مختلفی به وجود آورد. وی در میان دوبلورها به مرد حنجره طلایی معروف شد. خبر درگذشت این دوبلور باسابقه توسط ناصر ممدوح ـ دوبلور و مدیر دوبلاژ تایید شده است. ممدوح اعلام کرد چنگیز جلیلوند یک ساعت قبل در بیمارستان محل بستری فوت شده است.

جلیلوند ششم آبان ۱۳۱۹ در شیراز متولد شده بود. این دوبلور، مدیر دوبلاژ و هنرپیشهٔ ایرانی مدتی بود که به دلیل ابتلا به بیماری کووید ـ ۱۹ در بیمارستان بستری بود و آخرین خبرها از درگیری ۸۰ درصدی ریه اش به ویروس کرونا حکایت داشت.

جلیلوند فعالیت هنری‌اش را در سال ۱۳۳۶ و با تئاتر به همراه ابوالحسن تهامی آغاز کرد. او ۲۰ سال را در آمریکا به سر برد اما سرانجام به ایران بازگشت و کار دوبله را از سال ۱۳۷۷ از سر گرفت. وی در چند مجموعه تلویزیونی و فیلم سینمایی نیز بازی کرده‌ است.

جلیلوند در گویندگی‌هایش قابلیت تیپ سازی را داشت و می‌توانست صداهای مختلفی را به وجود آورد. او به جای بازیگران مشهور خارجی و داخلی بسیاری گویندگی کرده‌است. وی با تیپ سازی خلاقانهٔ خود گوینده اصلی نقش‌های مارلون براندو بود.

همشهری آنلاین درگذشت این پیشکسوت دوبله  را به خانواده و جامعه هنری تسلیت می‌گوید.

کد خبر 566986

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 2
 • نظرات غیرقابل انتشار: 1
 • آسمان IR ۱۶:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  9 1
  روحشون شاد
 • GB ۱۶:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  10 3
  روحشون شاد صبر بسیار بباید پدر پیر فلک را تا دگر مادر گیتی مانند این افراد بزاید یادش مانا
 • IR ۱۶:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  12 1
  خدا رحمتشون کنه هنرمند ارزنده ای بود
 • IR ۱۷:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  9 1
  روحش شاد و یادش گرامی

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار