مدیرکل محیط زیست استان مازندران درباره علت دقیق آتش‌سوزی در ۴ هکتار از اراضی جنگلی میانکاله توضیح داد.

آتش‌سوزی میانکاله

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از تسنیم، حسینعلی ابراهیمی‌کارنامی مدیرکل محیط زیست استان مازندران با اشاره به آتش‌سوزی اخیر در منطقه حیات‌وحش میانکاله گفت: سه‌شنبه هفته گذشته حدود ۴ هکتار از اراضی جنگلی میانکاله دچار حریق شد که به لطف خدا و تلاش محیط‌بانان و منابع طبیعی این آتش خاموش شد.

وی با تأکید بر اینکه نظارت و پایش اراضی جنگلی میانکاله به‌دلیل وسعت این مناطق و امکان وقوع آتش‌سوزی به‌طور مستمر انجام می‌شود، افزود: با این نظارت‌ها همواره سعی می‌کنیم از وقوع آتش‌سوزی‌ها جلوگیری کنیم، اما بعضاً مشاهده می‌شود افراد به‌طور عمدی یا سهوی با روشن کردن آتش موجبات آتش‌سوزی‌های گسترده‌ای را فراهم می‌کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مازندران با اشاره به دلیل آتش‌سوزی اراضی جنگلی میانکاله توضیح داد: براساس برآوردهای انجام‌شده پس از اطفای حریق در این منطقه، مشخص شد این آتش‌سوزی به ‌واسطه خطای انسانی صورت‌گرفته و تا حدی نیز عمدی بوده است.

ابراهیمی‌کارنامی گفت: درخواست ما از مردم و شهروندان این است که توجه ویژه‌ای به محیط‌زیست این منطقه داشته باشند؛ زیرا پوشش گیاهی جنگل‌های میانکاله به شکلی است که پس از آتش‌سوزی امکان رویش آنها شاید تا سال‌ها امکان‌پذیر نباشد بنابراین مراقبت‌های لازم باید صورت گیرد.

وی ادامه داد: بیش از ۹۰ درصد آتش‌سوزی‌ها در اراضی جنگلی کشور از خطای انسانی ناشی می‌شود که در این زمینه باید آموزش‌های لازم در راستای صیانت از محیط زیست به مردم داده شود.

مدیرکل محیط زیست استان مازندران با تأکید بر اینکه دست محیط‌زیست در اطفای حریق اراضی جنگلی میانکاله بسته است، افزود: قانون مدیریت بحران اطفای حریق در اراضی جنگلی کشور را به‌عهده وزارت جهاد کشاورزی و سازمان منابع طبیعی گذاشته است و برای این منظور بودجه‌ای نیز در اختیار ما نیست.

ابراهیمی‌کارنامی گفت: در عین حال محیط‌بانان بدون هرگونه تجهیزات و امکاناتی اقدامات فوری را در مواقع بحران و آتش‌سوزی‌ها انجام می‌دهند. ما در محیط‌زیست امکانات زیادی نمی‌خواهیم بلکه فقط لودر و نیز تأمین هزینه‌های سوخت برای ما در محیط زیست در رسیدگی به حوادث آتش‌سوزی کفایت می‌کند.

وی توضیح داد: هرچند بودجه‌ای برای اطفای حریق اراضی جنگلی در اختیار ما نیست، اما انتظاراتی برای رسیدگی به حوادث محیط زیست وجود دارد، البته ما نیز طبق وظیفه انسانی خود در مواقع بحران حضور داریم اما باید در تأمین تجهیزات بیشتر توجه شود.

مدیرکل محیط زیست استان مازندران با تأکید بر اینکه نزدیک به ۶۰درصد پُست‌های سازمانی در محیط‌زیست استان خالی است، افزود: در نامه‌های متعددی خواستار تأمین نیروی انسانی برای این پست‌های خالی شده‌ایم، اما مجوز جذب نیرو صادر نمی‌شود و همین مسئله باعث‌ شده است که فشار مضاعفی بر نیروهای موجود وارد شود.
 

کد خبر 564273

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار