پنجشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۷
۰ نفر

وزش باد و سقوط کنده درختان در حال سوختن به سمت مناطق پایین‌دست جنگل‌های شیب‌دار توسکستان در اواخر وقت چهارشنبه ۱۴ آبان و بامداد امروز پنجشنبه سرعت گسترش حریق را در مناطق جنگلی شرق گلستان بیشتر کرد.

آتش

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، از نخستین ساعات شامگاه دیشب چهارشنبه با وزش باد و سقوط تنه های نیم سوز به سمت اعماق دره در نواحی پی‌قلعه و تخته کچه گستره حریق در حال بیشتر شدن است.

دشواری در دسترسی به محل وقوع آتش، کار اعزام نیرو و تجهیزات را مشکل کرده و همین عامل از دلایل طولانی شدن روند خاموش کردن آتش به شمار می رود.

به دلیل سخت گذر بودن و وجود صخره‌های متعدد، امکان تردد خودرو در مناطق دچار حریق وجود ندارد و نیازهای غذایی و آب نیروهای عملیاتی توسط کوهنوردان حرفه‌ای منتقل می‌شود.

سید ابولفضل موسوی از علاقه‌مندان منابع طبیعی شهر جلین که از نخستین ساعات وقوع حریق در روز یکشنبه تاکنون در جنگل توسکستان حضور دارد معتقد است که یکی از دلایل طولانی شدن عملیات خاموش کردن آتش این عرصه، کمبود تجهیزاتی مانند بیل، شن کش و چنگه است.

وی گفت: در این گونه عملیات‌ها که دسترسی به برخی مناطق به شناخت بالا از محیط احتیاج دارد باید از نیروهای بومی و محلی منطقه استفاده شود تا سرعت انتقال تجهیزات تا حد ممکن افزایش یابد.

در چهارمین شب وقوع آتش در جنگل توسکستان، نیروهای عملیاتی و بسیج مردمی همچنان به خاموش کردن آتش مشغول هستند.

لکه‌های پراکنده آتش در دامنه‌های شرقی دهنه توسکستان توسط رهگذران عبوری بدون چشم مسلح قابل مشاهده است.

سخت گذر بودن برخی مناطق امکان خاموش کردن آتش در این مناطق را دشوار و احتمال از بین رفتن بخش‌های دیگری از جنگل هیرکانی را بیشتر کرده است.

با وجود حضور چند بالگرد برای اعزام نیرو، شرایط جوی نامناسب موجب تاخیر در اجرای عملیات‌ها و لغو چند پرواز شد.

چندین گروه امدادی محیط زیست و منابع طبیعی با پیمودن مسیر چند ساعته خود را به منطقه محل وقوع آتش رسانده و در حال کمک به دیگر نیروهای حاضر در مناطقه برای خاموش کردن آتش هستند.

مدیرکل منابع طبیعی گلستان گفت: عمده مهار آتش در این منطقه سخت گذر بوسیله بالگرد آب پاش صورت می‌گیرد و روز گذشته بیش از ۱۵ نوبت آبگیری از سد نومل برای مهار آتش انجام شد.

ابوطالب قزلسفلو افزود: علاوه بر استفاده از بالگرد، حدود ۲۰۰ نفر از نیروهای عملیاتی، امدادی و مردمی در منطقه مستقر بوده و در خاموش کردن آتش مشارکت دارند.

صبح دیروز چهارشنبه گسترش دامنه آتش جنگل توسکستان گرگان به محدوده گنج‌دره و چکل‌دوک رسیده و علاوه بر نابودی قبرستان قدیمی و گبری، درختان کمیاب و در خطر انقراض سرخدار این منطقه را در معرض نابودی قرار داده بود.

آتش سوزی در جنگل توسکستان گرگان از شامگاه یکشنبه ۱۱ آبان آغاز شده و با وجود تلاش نیروهای امدادی و مردمی و استفاده از بالگرد اطفای حریق همچنان ادامه دارد.

کد خبر 562671

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha