رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری گفت: مراجعه بیماران بدحال به اورژانس‌ها افزایش یافته و حلقه محاصره کرونا از همیشه تنگ‌تر شده، بیماری در حال چرخش سریع است و به نظر می‌رسد تهاجمی و افسارگسیخته شده است.

کرونا در ایران

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر پیام طبرسی متخصص بیماری‌های عفونی بیمارستان مسیح دانشوری با بیان اینکه ویروس‌ها همواره در حال تغییرات ژنتیکی یا جهش هستند، گفت: این تغییرات گاهی منجر به کاهش قدرت سرایت بیماری آنها می‌شود؛ نظیر آنچه در مورد سارس اتفاق افتاد و گاهی نیز باعث افزایش بیماری‌زایی ویروس می‌شود نظیر آنچه در کوویدـ۱۹ رخ داده و باعث افزایش میزان انتقال آن شده است.

ویروس شایع در کشور از نوع اروپایی است

این متخصص عفونی بیمارستان با اشاره به وجود دو نوع ویروس کووید ۱۹ در جهان افزود: یک نوع همان ویروس آسیای جنوب شرقی یا ووهان است که با جهش‌هایی که رخ داده میزان انتقال و بیماری‌زایی آن کمتر شده است، اما نوع دوم ویروس در اروپا دیده می‌شود که دارای بیماری‌زایی بسیار شدیدی است و ظاهرا به سمت ایران نیز آمده است.

انتقال کرونا خانوادگی و ابتلای خوشه‌ای

به گفته وی، ویروسی که الان در کشور شیوع دارد از همان نوع اروپایی است که میزان انتقال آن بیشتر از قبل است. انتقال بیماری خانوادگی صورت می‌گیرد و اصطلاحا افراد دسته‌ای یا خوشه‌ای مبتلا می‌شوند.

آنفلوآنزای فصلی هنوز در کشور شروع نشده است

طبرسی ویروسی را که در حال حاضر در حال چرخش در جامعه است همان ویروس کووید ۱۹ برشمرد و یادآور شد: هنوز شواهدی از شروع آنفلوآنزا دیده نشده است گرچه با سرد شدن هوا و تغییر فصل احتمال شیوع آنفلوآنزا نیز وجود دارد و باید مراقب باشیم که درگیر آن نشویم.

قرنطینه خانگی گروه‌های پرخطر برای محافظت از کرونا و آنفلوآنزا

وی با اشاره به کمبود واکسن آنفلوآنزا به افراد به ویژه گروه‌های پرخطری که موفق به تزریق این واکسن نشدند، توصیه کرد: افراد باید کماکان نکات بهداشتی یعنی زدن ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کنند و گروه‌های پرخطر نیز بهتر است در این شرایط به خاطر کرونا و پیشگیری از آنفلوآنزا در منزل بمانند.

بروز سندرم خستگی مزمن در بیماران پس از بهبود کرونا

عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به بروز سندرمی با نام خستگی مزمن پس از ابتلا به بیماری‌های ویروسی در افراد توضیح داد: در این سندرم بیمار پس از بهبود دچار ضعف، بی‌حالی، بدن‌درد، خستگی و افسردگی می‌شود.

وی افزود: مبتلایان به کرونا پس از بهبود علاوه بر این علائم، ریزش مو، عوارض التهابی و گلودرد را نیز تجربه می‌کنند. البته این بیماران ممکن است پس از بهبودی کرونا به طور دوره‌ای بدن‌درد داشته باشند که این عوارض پست‌کووید تلقی می‌شود.

داروهای مورد استفاده در درمان کرونا 

طبرسی با اشاره به استفاده از دو دسته دارو در درمان کرونا گفت: در درمان کرونا داروهای ضدالتهابی و ضدویروسی استفاده می‌شوند. مطالعات حاکی از تاثیرات موفقیت‌آمیز داروهای ضد التهابی است که در راس آنها داروهای استروئیدی یا دگزامتازون قرار دارد که می‌تواند مرگ‌ومیر را کاهش دهد.

وی تاکید کرد که دگزامتازون فقط در بیمارانی موثر است که دچار افت اکسیژن هستند و در بیماران دارای اکسیژن خون طبیعی مصرف استروئید ممکن است باعث بدتر شدن وضعیت بیمار شود.

به گفته طبرسی، داروهای ضدالتهاب نیز در دنیا برای کرونا مصرف می‌شود، اما شواهد قطعی وجود ندارد که این داروها منجر به کاهش مرگ‌ومیر یا بهبودی زودتر بیمار شوند.

این متخصص عفونی در ادامه به داروهای ضد ویروس نظیر فاویپراویر، رمدسیویر، سوبوداک و اینترفرون اشاره کرد که امروزه جنجال‌برانگیز هستند و افزود: تاثیر این داروها عمدتا در ۱۰ روز اول بیماری است که احتمال تکثیر ویروس وجود دارد و پس از آن ممکن است زیاد اثرگذار نباشد.

طبرسی تنها داروی مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) برای درمان کرونا را رمدسیویر ذکر کرد که در بیمارستان‌های ایران نیز استفاده می‌شود و ساخت شرکت‌های دارویی داخلی است و گفت: این دارو ممکن است در درمان بیماران کرونایی درصدی نیز تاثیر داشته باشد. FDA پس از آنالیز مطالعات مختلف اعلام کرد که رمدسیویر ممکن است تاثیرات نسبی داشته باشد و آن را به عنوان اولین داروی ضد کرونا پذیرفت.

به گفته وی، در مورد سایر داروها مثل فاویپیراویر، سوبوداک و اینتفرون مطالعات به نتیجه قطعی نرسیده است و هنوز ادامه دارد.

افزایش انعقاد خون در مبتلایان

این عضو هیئت علمی دانشگاه یکی از ویژگی‌های بیماری کرونا را افزایش انعقاد خون در مبتلایان برشمرد و گفت: در تمام بیماران بستری در بیمارستان‌ها از داروهای ضدانعقادی استفاده می‌شود. اما در مورد بیماران غیر بستری در بیمارستان ضرورتی برای مصرف این داروها وجود ندارد.

اجتناب از مصرف خودسرانه داروها

وی با اشاره به این که ممکن است بسته به شرایط بیماران بستری داروهای مختلفی نظیر داکسی سایکلین و آزیترومایسین، آسپرین، ناپروکسن و... توسط پزشک تجویز شود به افراد تاکید کرد که از مصرف خودسرانه داروها اجتناب کنند.

طبرسی با اشاره به پروژه‌های ساخت واکسن در ایران و جهان توضیح داد: هنوز فاز سوم مطالعاتی واکسن‌های چینی و روسی تکمیل نشده و فاز مطالعاتی واکسن امریکا و اکسفورد تا اوایل دی ماه احتمال دارد به اتمام برسد. باید ببینیم که سازمان جهانی بهداشت کدام واکسن را برای استفاده عمومی تایید می‌کند اما فکر نمی‌کنم در کوتاه‌مدت و تا دو - سه ماه آینده اتفاق خاصی درخصوص واکسن کرونا افتد. 

وی افزود: در ایران نیز واکسن کرونا به فاز انسانی رسیده اما این پروژه زمانبر است و ممکن است حداقل تا پایان زمستان امسال طول بکشد تا نتایج آن برای استفاده عمومی مردم آماده شود. بنابراین کماکان تنها راهکار برای مقابله با کرونا تقویت رعایت پروتکل های بهداشتی در جامعه است.

احساس بوی بد؛ نشانه دیگری از ابتلا به کرونا

این متخصص بیماری‌های عفونی شایع‌ترین علائم کرونا را تب، سرفه، بدن‌درد و تنگی نفس ذکر کرد و از دست دادن حس چشایی و بویایی، تغییر مذاق، احساس بوی بد، کمردرد، اسهال و استفراغ در نوع گوارشی را از دیگر علائم این بیماری برشمرد که جزو علائم شایع نیستند.

ابتلای مجدد به کرونا در افراد دارای نقص سیستم ایمنی

طبرسی با بیان این که ابتلای مجدد قطعی به کووید ۱۹ زیاد در دنیا گزارش شده است، گفت: افرادی که دچار نقص سیستم ایمنی هستند دوباره به بیماری مبتلا می‌شوند. بنابراین پس از یک بار ابتلا به کرونا افراد همچنان ملزم به رعایت نکات بهداشتی هستند.

افزایش مراجعان به اورژانس مراکز درمانی

وی با اشاره به تاثیر اعمال محدودیت‌های جدی در تهران برای کاهش انتقال و شیوع بیماری تاکید کرد: در آینده بازگشایی‌ها نیز باید بسیار محتاطانه صورت گیرد. الان وضعیت مناسبی نداریم، تعداد مراجعان به اورژانس‌ها افزایش یافته و بیماری در حال چرخش سریع است و به نظر می‌رسد که تهاجمی و افسارگسیخته شده است.

این متخصص عفونی دانشگاه با تاکید بر ضرورت رعایت پروتکل‌ها و اصول بهداشتی گفت: اگر ۹۰-۸۰ درصد مردم به طور جدی پروتکل‌ها را رعایت کنند می‌توانیم به بهبود اوضاع امیدوار شویم.

ضرورت استفاده از ماسک در منزل برای حفاظت از افراد پرخطر

وی با بیان اینکه در حال حاضر انتقال بیماری به صورت خانوادگی است، گفت: در خانواده‌هایی که افراد پرخطر نظیر مبتلایان به دیابت، سرطان و بیماری‌های زمینه‌ای وجود دارد افراد باید در منزل نیز برای محافظت از آنان ماسک بزنند.

به گفته دکتر طبرسی، بیماری کرونا در کودکان زیاد شدید بروز نمی‌کند و معمولا کودکان مبتلا درمان‌های علامتی می‌گیرند. اما کودکانی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای نظیر دیابت، کلیوی و قلبی هستند ممکن است بیماری شدید و عارضه‌دار شود.

تاکید بر تداوم رعایت جدی پروتکل‌ها و محدودیت‌ها

عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به مرگ هزاران ایرانی از ابتدای شیوع کرونا تاکنون بر اثر این بیماری توضیح داد: حلقه کرونا از همیشه برای ما تنگ‌تر شده و درصورت عدم رعایت محدودیت‌ها و پروتکل‌های بهداشتی شاهد افزایش مرگ‌ومیرها خواهیم بود.

طبرسی در خاتمه سخنان خود اظهار امیدواری کرد که با رعایت دقیق و جدی پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم و اجرای محدودیت‌ها از سوی دولت شاهد کاهش شیوع بیماری و مرگ‌ومیرهای ناشی از کووید۱۹ باشیم.
 

کد خبر 562531

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی