رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به قیمت بالای داروی رمدسیویر و عدم پوشش بیمه‌ای آن تاکید کرد که داروی هیچ بیماری در بیمارستان‌ها به دلیل بی‌پولی قطع نخواهد شد.

شانه ساز

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر محمدرضا شانه‌ساز رئیس سازمان غذا و دارو در پاسخ به سوالی درباره نایاب شدن برخی شیرخشک‌های تولید داخلی، گفت: برخی اقلام آن‌ها وارداتی بوده است و تولید داخلی نبوده است. در زمینه داروها و اقلام تولید داخلی وضعیت نایاب شدن را نداشتیم، بلکه گاهی در مقطعی دچار کمبود می‌شدند که بخشی از این مشکل مربوط به مشکلات تامین ارز در شش ماهه اول سال بود که خوشبختانه اکنون با رفع این مشکل، بحث کمبودهای مقطعی هم رفع می‌شود. یک قسمت از شیرخشک‌های متابولیک و بیماران خاصی که نیازمند مصرف این شیرخشک‌ها هستند، از نظر مسائل تامین و انتقال ارز با مشکل مواجه شده بودیم که اکنون با تامین ارز مورد نیاز رفع شده است و امیدواریم به زودی این نگرانی‌ها کاملا رفع شود و به روال معمول تامین این فرآورده‌ها بازگردیم.

شانه‌ساز در پاسخ به سوالی درباره تولید دارویی برای کرونا از سوی شرکت داروسازی عبیدی، گفت: این دارو تولید تحت لیسانس فاویپیراویر است که دارد تولید می‌کند و در بازار حضور فعالی دارد و دارویش را به بیمارستان‌ها و مراکز مجازی که وجود دارد، عرضه می کند.

قیمت رمدسیویر ایرانی؛ داروی هیچ بیماری به دلیل بی‌پولی قطع نخواهد شد

وی درباره علت گرانی داروی تولید داخل رمدسیویر، گفت: علی‌رغم اینکه ارز نیمایی به رمدسیویر تعلق گرفته است، قیمت آن بین ۱۰ تا ۱۵ درصد نُرم بین‌المللی و پایین‌تر است. البته اصولا این دارو، داروی گران‌قیمتی است و ارزان نیست. حتی به دانشگاه‌های علوم پزشکی اعلام کردیم که مطمئن شوید که هیچ بیماری به دلیل بی پولی، دست خالی برنمی‌گردد و یقین بدانید که بیمار دارویش را دریافت می‌کند. حتی در سازمان غذا و دارو و با دستور وزیر بهداشت  بخشی را در اعتبارات‌مان برای این دارو در نظر گرفته‌ایم. علی‌رغم اینکه این دارو نتوانست پوشش بیمه‌ای هم پیدا کند، اما اعلام شده بیمارستان‌ها و دانشگاه‌ها، داروی بیماران را تامین کنند و مطمئن باشید داروی هیچ بیماری به دلیل بی پولی قطع نخواهد شد. اینطور نیست که به دلیل بی پولی به دارو دسترسی پیدا نکند. البته این مشکلات عمدتا در محلی غیر از بیمارستان و در مراحلی غیر از مراحلی که برای تجویز این دارو اعلام شده، دیده می‌شود.

کیت‌های ایرانی آماده صادرات

شانه‌ساز در پاسخ به سوال ایسنا، درباره وضعیت کیت تست‌های تشخیصی کرونا با توجه به سیاست افزایش بیماریابی، گفت: در زمینه تولید کیت، به سرعت ظرفیت تولید داخلی‌مان در انواع کیت‌ها افزایش یافته است. به طوری که در حال حاضر نیازمند صادرات هم هستیم. یعنی علاوه بر اینکه نیاز کشور را برطرف می‌کنند، متقاضی صادرات هستند. برخی از کیت‌ها هست که درباره آن نگرانی داریم که تولیدکنندگان‌مان نتوانند ظرفیت‌شان را برای این انواع خاص کیت، برسانند که آن را هماهنگ کردیم و افزایش ظرفیت تعدادی بالایی را برای واردات پیش‌بینی کردیم که ارز آن هم موجود است و مشکل آن برطرف می‌شود. از نظر تامین کیت به لطف خداوند نگرانی خاصی نداریم.

نگرانی‌هایمان با تخصیص ارز برطرف شد

وی در پاسخ به سوال دیگر درباره وضعیت تولید و واردات تجهیزات پزشکی و امکان ایجاد کمبود در این زمینه، گفت: ما از نیمه دوم شهریور ماه با بهبود روند تامین و تخصیص ارز، نگرانی‌هایی قبلی‌مان برطرف شده است. اولویت ما در تخصیص و تامین ارز، مواد اولیه واحدهای تولیدکننده‌مان است. زیرا بار اصلی تامین هم در حوزه دارو و هم در حوزه تجهیزات پزشکی بر عهده تولیدکنندگان‌مان است. داریم ارز را تامین می‌کنیم و نگرانی‌ها مربوط به قبل از نیمه دوم شهریور ماه بوده است که با اصلاح روند تامین و تخصیص ارز این نگرانی‌ها کاهش پیدا کرده است.

شانه‌ساز گفت: استمرار تامین و تخصیص ارز ضامن خواهد بود که در این زمینه‌ها مشکلی برایمان به وجود نیاید. امیدواریم با پیگیری‌های همکارن‌مان در بانک مرکزی و در بخش افزایش باری که بعد از کرونا به ما تحمیل شد، آن تخصیص ها و تامین ها صورت گیرد و در این صورت قول می دهیم که بیماران هیچ نگرانی از بعد تامین دارو و تجهیزات پزشکی مورد نیازشان پیدا نکنند.

وی در پاسخ به سوالی درباره تامین داروی IVIG اظهار کرد: این دارو برای درمان کرونا در پروتکل های درمانی وجود ندارد و مستند علمی نیز درباره آن صحبت نکرده است. این یک داروی وارداتی است که اخیرا یکی از شرکت های داخلی اقدام به تولید آن کرده است اما این تولید در دست بررسی بیشتر قرار گرفته و حتی زمانی که نتایج نهایی تایید شود، دارو می تواند ۲۰ درصد از نیاز کشور را تامین کند. برخی از این اقلام بدون هیچ منبع خاصی برای بیماران بدحال تجویز می شود؛ در حالیکه در کمیته علمی بارها در این زمینه صحبت شده و همه منابع بین المللی را بررسی کرده ایم.

سودجویی از داروی IVIG

رئیس سازمان غذا و دارو با تاکید بر اینکه داروی اختصاصی برای درمان کرونا وجود ندارد، گفت: البته اقلیت ها و اکثریت های موافق و مخالفی در مورد برخی از داروها که به درمان کرونا کمک می کند، وجود دارد. طی چندین بار مکاتبه با معاونت درمان و نظام پزشکی از آنها خواسته ایم در مورد تجویز این دارو به آنها اطلاعات کافی بدهند. IVIG یک داروی گرانقیمت است که به شکل وارداتی تامین می شود. در حال حاضر با کمبود آن مواجه هستیم، اما به هیچ عنوان نایاب نیست و به همین بهانه افرادی سودجو اقدام به فروش آن به قیمت هایی بالاتر از چیزی که هست می کنند.

وی در ادامه سخنان خود در مورد تامین انسولین اظهار کرد: یک شرکت خارجی تحت لیسانس قرار تولید انسولین را در کشور دارد، اما اصرار می کنند که قیمت دارو حدود ۳ برابر بیشتر از قیمت دنیا در ایران عرضه شود که این موضوع منطقی ندارد. در حال حاضر برای تامین نیازمان به صورت فوری اقدام به واردات انسولین کردیم، اما همزمان چند رغیب نیز برای این شرکت در کشور فعال کرده ایم. البته بر اساس مذاکرات شرکت مذکور هم در حال پذیرش این موضوع است که قیمت را به نصف کاهش دهد. مشکل ما در مورد تامین قلم انسولین است.

وی افزود: برای جلوگیری از خارج شدن دارو از کشور و مشکلاتی که بازار سیاه ناصرخسرو ایجاد می کند از مردم می خواهیم از طریق سامانه تی تک اطلاعات دارو و صحت و سلامت آن را مورد استعلام قرار داده و از این طریق تمام مردم و مصرف کنندگان می توانند به بازرسان سازمان غذا و دارو تبدیل شوند. زیرا اطلاعات به شکل کامل از طریق این سامانه در اختیار آنها قرار خواهد گرفت.

صدور مجوز برای ۳ داروی گیاهی موثر در درمان کرونا

شانه‌ساز در ادامه سخنان خود درباره برخی ادعاها پیرامون داروهای طب سنتی برای درمان کرونا تصریح کرد: موارد زیادی در این زمینه مطرح می شود اما تایید یک دارو به عنوان یک کالای سلامت محور باید از دو منظر سلامت و ایمنی مورد بررسی قرار گیرد و از طرف دیگر اثربخشی آن نیز باید در مطالعات بالینی اثبات شده باشد. گزارش های زیادی داشتیم که برخی داروها می آمد اما چون فرآیند علمی را برای کسب مجوزهای لازم طی نکرده بود و یا کسانی که این داروها را ارائه می دادند جایگاه علمی درستی نداشتند، دارو به ثبت نمی رسید. ما در سازمان غذا و دارو برای داروهای گیاهی که ادعای درمان کرونا را داشتند خط ویژه ای در نظر گرفته ایم. تا کنون حداقل ۳ داروی گیاهی مجوز گرفتند که می توانند در درمان کرونا موثر باشند. بقیه موارد نیز اگر مسیر و استانداردهای مورد نظر ما را طی کنند می توانند مجوز دریافت کنند.

وی با تاکید بر اینکه در طب سنتی ظرفیت های بالقوه فراوانی وجود دارد، خاطرنشان کرد: اگر کسی در این زمینه صاحب نظر است باید با دستورالعمل هایی که موجود است دارویش را اثبات کند. نمی توان دارو را در جایی به صورت مخفیانه به عده ای داد و بعد ادعا کرد که دارویمان اثربخش بوده است. زیرا این روش در هیچ کجای دنیا نیز تایید نمی شود. این حق بیمار است که اطمینان داشته باشد دارویی که مصرف می کند ایمن بوده و اثربخشی کامل دارد.

کد خبر 561441

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین خبر امروز

پر بیننده‌ترین اخبار سرویس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی