معاون کل وزیر بهداشت روند ابتلا و فوت بر اثر کرونا را در کشور افزایشی دانست و گفت: آسان‌گیری بزرگ‌ترین آفت مبارزه با اپیدمی کوویدـ۱۹ است.

حریرچی

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایرنا، ایرج حریرچی معاون کل وزیر بهداشت درباره آخرین وضعیت همه‌گیری کرونا در ایران گفت: در تهران و اکثر استان‌های کشور وضعیت قرمز و هشدار وجود دارد و متاسفانه ماه‌هاست که آمار مرگ‌ومیر ناشی از کرونا سه رقمی شده و اکنون نیز با شیب فزاینده مرز ۱۷۰ مرگ روزانه را رد کرده است.

وی افزود: براساس اعلام سازمان بهداشت جهانی، اکنون وقت مداخله رسیده و باید در همه کشورها مداخلات جدی در همه سطوح استراتژیک انجام شود. همه اقدامات از جمله تمهیدات بهداشتی و پیشگیرانه، استفاده از ماسک، فاصله‌گذاری اجتماعی، آزمایش‌های متناوب از افراد مشکوک و ردیابی و شناسایی بیماران، مراقبت و درمان بیماران باید انجام شود. همه اینها باید در یک مجموعه به هم پیوسته و منظومه‌ای انجام شود. اگر هریک از این موارد ناقص باشد، سیستم دچار مشکل شده و در سال دوم اپیدمی نه تنها مرگ‌ها دو برابر می‌شود بلکه احتمال گسترش بیشتر این‌ ویروس در اکثر کشورهای جهان وجود دارد. گاهی گفته می‌شود مرگ یک نفر یک تراژدی است، اما مرگ هزار نفر صرفا یک آمار است.

حریرچی توضیح داد: هرکدام از افرادی که فوت می‌کنند پدر، مادر، همسر و فرزند یک خانواده هستند. باید دقت کنیم که در حال حاضر افراد جوان نیز درگیر بیماری می‌شوند و این بیماری دیگر تهدیدی برای رده سنی خاصی نیست. حتی دیده شده در جوان‌ترها عوارض عمیق و وخیمی نیز گزارش شده است.

معاون کل وزیر بهداشت با بیان اینکه بیماران کرونایی پس از بهبودی تا ماه‌ها عوارض شدیدی را تجربه خواهند کرد، گفت: گاهی ممکن است عوارض با فرد باقی بماند مثلا ممکن است در درازمدت عوارض قلبی دیده شود و باید اقدامات درازمدتی را تدوین ‌و اجرایی کنیم.

بازگشایی مدارس با رعایت پروتکل‌ها موضوعی جهانی است

حریرچی با اشاره به اینکه آسان‌گیری و عادی‌پنداری بزرگ‌ترین آفت مبارزه با کوویدـ۱۹ است، گفت: متاسفانه این موضوع دامنگیر مردم‌ و مسئولان است و نباید تصور شود که بیماری به پایان رسیده و برعکس، این ویروس همه عزم خود را جزم کرده تا انسان را بیمار کند و در هر تجمعی که بیش از دو نفر حضور داشته باشند و پروتکل‌ها ‌و فاصله‌ها را رعایت نکنند، از طریق صحبت کردن، سرفه، عطسه ‌و حتی غذا خوردن در مکانی سربسته منتقل می‌شود.

وی درباره چرایی بازگشایی مدارس توضیح داد: بازگشایی مدارس با رعایت اصول بهداشتی و پروتکل‌ها موضوعی جهانی است، تعطیلی اماکنی مانند مدارس ممکن است در کوتاه‌مدت قابل قبول باشد، اما در درازمدت پذیرفتی نیست و چنانچه ویروس بیش از یک سال ماندگار باشد باید سایر فعالیت‌ها را از سر گرفت. مردم باید هم‌ زنده باشند و ‌هم زندگی کنند و معیشت و اقتصادشان تامین شود، در حال حاضر در بسیاری از کشورها بیش از ۵۰ درصد اقتصادشان در خدمات است. اما نکته اینجاست که بازگشایی‌ها باید هوشمندانه صورت گیرد و با حداقل عوارض و حداکثر رعایت دستورالعمل‌ها باشد.

حریرچی با اشاره به اینکه در بازگشایی مدارس ۹۰ درصد از دانش‌آموزان از سامانه‌های مجازی استفاده می‌کنند، افزود: اکنون بیشترین خطر در اماکنی مانند پاساژها، ‌مراکز فروش و متروها دیده می‌شود. در مراکز فروش ‌و پاساژها فروش کاهش پیدا کرده، اما تجمع مردم برای گردش افرایش پیدا کرده است.

ترغیب مردم به استفاده از ماسک پارچه‌ای

معاون کل وزیر بهداشت با تاکید بر استفاده از ماسک استاندارد گفت: استفاده از ماسک پارچه‌ای مفید است و فرهنگ‌سازی خوبی به همراه دارد، چراکه از یک طرف قیمت ۱۲۵۰ و ۱۳۰۰ تومانی ماسک در همه جای کشور یکسان رعایت نمی‌شود و از طرف دیگر، متاسف هستیم که بگوییم با همین قیمت، تهیه ماسک برای بسیاری از مردم مقدور نیست، بنابراین مردم را به استفاده از ماسک پارچه‌ای ترغیب کنید. ویروس کرونا هرجا تجمعی باشد خودنمایی می‌کند و باید به مردم توصیه کنم که از حضور غیرضروری در اماکن پرازدحام‌ خودداری کنند.

وی افزود: اگر می‌خواهیم ویروس کرونا را شکست دهیم، ۱۰۰ درصد مردم باید رعایت کنند. هم‌اکنون در متروها این پروتکل‌ها به خوبی رعایت نمی‌شود و مردم بر ایجاد ازدحام دامن می‌زنند، زدن ماسک و رعایت فاصله اجتماعی از ضروریات است.

پاییز و زمستان سختی را در پیش داریم

معاون کل وزیر بهداشت با بیان اینکه پاییز و ‌زمستان سختی را در پیش داریم، گفت: همه مردم از کودک تا سالمند باید پروتکل‌ها را ۱۰۰ درصد رعایت کنند. تزریق واکسن آنفلوآنزا بین کادر بهداشتی و درمانی و زنان باردار و گروه‌های نیز پرخطر آغاز شده است.

کد خبر 553195

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 5
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۸
    15 0
    سلام.اخه یکی نیست بگه یه کارگر با ۲۵۰۰۰۰۰۰ریال حقوق با ۲ تا بچه چجوری باید ماسک ۱۵۰۰ تومانی روزییه دونه بخره؟!!!!!!!

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار