آمارهای تردد وسایل نقلیه در محورهای مواصلاتی کشور در شهریور نشان می‌دهد رکوردشکنی سفرهای مردم در این بازه زمانی طی روزها و هفته‌های گذشته اثر خود را نشان داده و ویروس کرونا تقریبا در همه استان‌ها به وضعیت قرمز و در برخی استان‌ها فوق قرمز و وضعیت انفجار کرونایی رسیده است.

ترافیک جاده

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، از همان ابتدای شیوع ویروس کرونا و ورود آن به کشور تقریبا سفرهای داخلی و خارجی مردم لغو شد و شاهد حداقل ترددها در روزهای پایانی سال گذشته و تعطیلات نوروزی امسال بودیم، همین مسئله سبب شد تا شیوع این ویروس براساس آمارهای منتشرشده کنترل شود و به تدریج به حداقل برسد، اما از همان نیمه فروردین امسال مردم سفرهای خود را به تدریج از سر گرفتند و رفته‌رفته بر تعداد مسافران بین استانی افزوده شد.

در همین راستا آمارهایی از میزان سفرهای مردم و تردد وسائل نقلیه مختلف در محورهای مواصلاتی بین استانی منتشر شد که نشان می‌داد رابطه معناداری بین این مسافرت‌ها و گسترش شیوع ویروس کرونا دارد.

طبق این آمار و ارقام، از اواخر فروردین تا اواسط اردیبهشت سفرهای بین استانی مردم افزایش یافت و تردد وسایل نقلیه در محورهای برون‌شهری به بیش از یک میلیون دستگاه و نهایتا به بالای ۱.۵ میلیون دستگاه وسیله نقلیه مختلف رسید. همین مسئله سبب شد تا در همان نیمه اول خرداد آمار ابتلا به ویروس کرونا به تدریج به ۳۰۰۰ نفر در روز برسد و نهایتا در ۱۵ خرداد امسال بالاترین آمار شیوع کویدـ۱۹ در کشور، یعنی شناسایی ۳۵۷۴ نفر بیمار جدید از سوی سخنگوی وزارت بهداشت اعلام شد و خوزستان نیز در کنار دیگر استان‌ها به وضعیت قرمز از نظر این ویروس رسید.

و در تابستان هم این روند ادامه پیدا کرد تا اینکه در شهریور رکوردشکنی جدیدی به ثبت رسید، البته رکوردی تلخ چراکه براساس آمارهای مقایسه‌ای منتشرشده بیشترین تردد بین استانی و سفرهای مردم در نیمه امسال در همین ماه به ثبت رسید.

افزایش سفر در شهریور 

مژگان جلیلیان، معاون مرکز مدیریت راه‌های کشور، از افزایش ۲۵ درصدی سفرهای بین‌ استانی در شهریور نسبت به متوسط پنج ماه امسال خبر داد و گفت: در ششم شهریور بیش از ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تردد در محورهای اصلی مواصلاتی استان‌ها به ثبت رسیده است که رکورد بیشترین تردد را در این ماه و البته در نیمه امسال شکسته است.

البته آمارهای مقایسه‌ای منتشرشده از سوی مرکز مدیریت راه‌های کشور نشان می‌دهد میزان ترددها در ششم شهریور به بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار رسیده است و دقیقا آمارهای شیوع ویروس کرونا در هفته پایانی شهریور روند صعودی خود را آغاز کرد و در روزهای پایانی شهریور ماه و روزهای ابتدایی مهر تعداد مبتلایان به این ویروس در یک روز از مرز ۳۰۰۰ نفر در روز گذشت. نکته قابل تامل اینکه بیشترین میزان ابتلای ثبت‌شده در یک روز نیز شکسته شد و براساس آمارهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در ۲۴ ساعت روز نخست مهر و براساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۳ هزار و ۶۰۵ بیمار جدید مبتلا به کوویدـ۱۹ در کشور شناسایی شد که هزار و ۵۹۴ نفر از آنها بستری شدند.

وضعیت شیوع ویروس کرونا در اواخر شهریور کار را به جایی رساند که ایرج حریرچی، معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، گفت: دیگر رنگ‌بندی کرونایی معنایی ندارد، نارنجی و زرد نداریم، کل کشور در وضعیت قرمز قرار دارد و در صورت ادامه این روند آمار کشته‌های کرونا به ۴۵ هزار نفر هم خواهد رسید و انفجار کرونایی در برخی شهرها اتفاق افتاده است.

گرچه همه دلایل و عوامل گسترش این ویروس در سفرهای مردم خلاصه نمی‌شود اما باید دید با رسیدن فصل پاییز و کاهش سفرهای مردم، آیا این انفجار و هشدارهای قرمز خاموش می‌شود و شیوع ویروس کرونا در کشور نیز آرام و قرار می‌گیرد؟
 

کد خبر 553124

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار