بازار مسکن پایتخت در شهریورماه ۹۹ دو نیمه دارد، نیمه اول کم نوسان و آرام در مقابل نیمه دوم پرنوسان و خروشان.

مسكن هوم پيج

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از اقتصادنیوز، بازارهای موازی نیز تا حدود زیادی همین روند را تجربه کرده‌اند، به طور مثال بورس تهران در نیمه اول آخرین ماه تابستان روندی نزولی داشت و به کف یک میلیون و ۵۵۶ هزار واحد رسید، اما از ۱۹ شهریورماه روند معکوس شد و شاخص کل به سطح یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحد بازگشت. در بازار ارز هم شاهد تکرار این روند بوده‌ایم، در دو هفته نخست شاهد بازار کم نوسانی بودیم، اما در نیمه دوم شهریور ورق برگشت و بازار ارز روزهای  پر تب و تابی را تجربه کرد.

در ۱۵ روز اول  شهریور انحراف معیار بازار ارز  حدود ۴۹۵ تومان بود که این رقم در  پانزده روز دوم شهریور ماه به ۷۵۰ تومان می رسد.

دامنه نوسان قیمت ارز در ۱۵ روز اول شهریور ماه  بین ۲۴۵۰۰ تا ۲۲۸۵۰ تومان بودکه این رقم در نیمه دوم بین  ۲۴۵۲۰ تا ۲۷۲۵۰ رسید؛ به بیان دیگر فاصله سقف و کف قیمت در ۱۵ روز نحست حدود ۱۶۵۰ تومان معادل ۷ درصد و در ۱۵ روز دوم حدود ۲۷۰۰ تومان، معادل ۱۱ درصد بوده است.

بازار سهام و ارز که در ۱۵ روز نخست شهریور ماه آرام گرفته بود، در نیمه دوم پرنوسان شد، این نوسان بر سایر بازارها هم تاثیر گذاشت، به طوری که بازار مسکن که در نیمه نخست شهریور ماه رشد ۱.۷ درصد ی را تجربه کرده بود، در ۱۵ روز دوم شهریورماه به رشد ۳.۳ درصدی رسید. به این ترتیب در مجموع این بازار شاهد رشد ۵.۱ واحدی باشد.

کارشناسان در تحلیل دلایل دو نیمه متفاوت بازار مسکن در شهریور تاکید می‌کنند که برگشت شاخص‌های بورس از کف، در کنار نوسان بازار سکه و دلار مهم‌ترین عوامل این تغییر روند بوده‌ است.

رشد قیمت مسکن در شهریور ماه  ۵.۱ درصد نسبت به ماه گذشته بود. این رقم در مردادماه ۱۰.۵ درصد بوده است. با مقایسه این دو رقم درخواهیم یافت که شتاب رشد قیمت مسکن در شهریورماه تقریبا به نصف رسیده است.

تعداد معاملات مسکن در شهریور ماه نسبت به مرداد ماه کاهش داشته و از تعداد ۹ هزار و ۱۰۰ واحد مسکونی به ۸ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی رسیده است. این رقم در مرداد ماه نسبت به ماه پیش ازآن ۳۵ درصد بوده است. طبق آمار موجود روند ریزش معاملات در شهریور ماه به ۶.۸ درصد می‌رسد.

 در حالی که رشد ماهیانه  نسبت به مرداد ماه کاهش داشته است(از ۱۰.۵ درصد به ۵.۱ درصد  ) اما رشد سالیانه نسبت به ماه موقعیت مشابه سال قبل(از ۷۷.۴ درصد به ۹۱.۷ درصد)   افزایش بیشتری داشته است.

بر اساس گزارش تحولات بازار مسکن تهران در شهریور ماه سال ۹۹ که برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است و توسط اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی تهیه و منتشر شده است، منطقه ۲۲ با دو گام رشد در میان مناطقی قرار گرفته که قیمت هر متر مربع  واحد مسکونی، بالای نرخ متوسط قیمت مسکن پایتخت قراردارند.

 بر اساس این گزارش درشهریور ماه سال ۹۹ تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۸ هزار و پانصد واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل  ۶.۸ درصد کاهش و نسبت به سال قبل  ۲۰۳.۷  افزایش نشان می دهد.

در شهریور ماه متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۲۴ میلیون و ۲۹۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل ۵.۱ درصد افزایش  و نسبت به سال گذشته نیز ۹۱.۷ درصد افزایش داشته است. بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله‌شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا در شهریور امسال حاکی از آن است که از مجموع ۸۴۶۳ واحد مسکونی معامله‌شده، واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم ۳۸ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند. سهم مذکور در مقایسه با شهریور سال قبل حدود ۸.۲ واحد درصد کاهش یافته و در مقابل به سهم واحدهای با قدمت بالا در تمامی گروه‌های ۱۱ تا ۱۵، ۱۶ تا ۲۰ و بیش از ۲۰ سال ساخت افزوده شده است.

توزیع معاملات انجام‌شده برحسب مناطق مختلف شهر تهران در شهریورماه امسال حاکی از آن است که از میان مناطق ۲۲گانه شهر تهران، منطقه‌ ۵ با سهم ۱۵.۴ درصد از کل معاملات بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه‌نامه را به خود اختصاص داده است. همچنین منطقه ۱۰ و ۲ به ترتیب با اختصاص سهم‌های ۹.۵ درصدی و ۹ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در مجموع ۷۲.۸ درصد از کل تعداد معاملات انجام‌شده در شهر تهران در شهریورماه سال ۹۹ مربوط به ۱۰ منطقه‌ شهر بوده و ۱۲ منطقه‌ باقیمانده ۲۷.۲ درصد از کل تعداد معاملات را به خود اختصاص داده‌اند. مناطق ۵، ۱۰، ۲، ۴، ۱۴، ۸، ۷، ۱۵، ۱ و ۱۱ مناطقی هستند که بیشترین معاملات را داشتند.

در مردادماه منطقه ۴ رتبه‌دوم معاملات و منطقه‌ ۱۰ در جایگاه سوم قرار داشت که نشان می‌دهد میزان معاملات در منطقه ۱۰ نسبت به مردادماه افزایش داشته است. در شهریورماه امسال متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله‌شده از طریق معاملات ملکی شهر تهران ۲۴ میلیون و ۲۹۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل ۵.۱ درصد افزایش نشان می‌دهد. این رقم در ۱۵ روز نخست شهریورماه ۱.۷ درصد بوده و میانگین قیمت ۲۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بوده است. این رقم نسبت به سال گذشته ۹۱.۷ درصد افزایش نشان می‌دهد. در میان مناطق ۲۲گانه‌ شهرداری تهران بیشترین متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله‌شده ۵۰ میلیون و ۷۹۰ هزار تومان به منطقه‌ ۱ و کمترین آن ۱۰ میلیون و ۴۱۰ هزار تومان مربوط به منطقه ۱۸ بوده است.

در مردادماه امسال متوسط قیمت در منطقه یک، ۵۲ میلیون و ۸۲۰ هزار تومان بوده که نشان می‌دهد قیمت مسکن در منطقه‌ یک طی یک ماه گذشته کاهش داشته است همچنین متوسط قیمت در منطقه هجده، ۹ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان بوده که نشانه‌ آن است که در مناطق ارزان‌قیمت شاهد رشد قیمت بیشتری بوده‌ایم. میانگین قیمتی منطقه یک نسبت به ماه مشابه سال ۹۸ رشد ۱۰۲.۸ درصدی داشته و رشد قیمت در منطقه‌ ۱۸ به‌عنوان ارزان‌ترین منطقه ۸۱.۵ درصد بوده است.

تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در شش ماهه‌ نخست امسال ۵۴ هزار و ۹۰۰ واحد مسکونی بوده که در مقایسه با مشابه سال قبل ۶۹.۵ درصد افزایش نشان می‌دهد. در این مدت متوسط قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی معامله‌شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۱۹ میلیون و ۹۲۰ هزار تومان بوده که نسبت به دوره‌ مشابه سال قبل ۵۶.۷ درصد افزایش نشان می‌دهد.

توزیع فراوانی واحدهای مسکونی معامله‌شده برحسب قیمت یک مترمربع بنا در شهریور امسال حاکی از آن است که واحدهای مسکونی در دامنه‌ قیمتی ۱۲ تا ۱۴ میلیون تومان به ازای هر مترمربع با سهم ۸.۹ درصدی بیشترین سهم از تعداد معاملات شهر تهران را به خود اختصاص دادند و دامنه‌ قیمتی ۱۴ تا ۱۶ میلیون با سهم ۸.۱ درصد و ۱۶ تا ۱۸ میلیون با سهم ۷.۵ درصد در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در این ماه توزیع حجم معاملات به‌گونه‌ای بوده که ۵۷.۵ درصد واحدهای مسکونی با قیمتی کمتر از متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی شهر تهران (۲۴ میلیون و ۲۹۰ هزار تومان) معامله شدند.

توزیع فراوانی واحدهای مسکونی معامله‌شده برحسب سطح زیربنای هر واحد مسکونی در شهریورماه نشان می‌دهد بیشترین سهم معاملات انجام‌شده به واحدهای مسکونی با زیربنای ۵۰ تا ۶۰ مترمربع با سهم۱۵.۳ درصد اختصاص داشته و واحدهای دارای زیربنای ۶۰ تا ۷۰ با سهم ۱۴.۴ درصد و ۷۰ تا ۸۰ مترمربع با سهم ۱۱.۷ درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند. در مجموع در این ماه واحدهای مسکونی با زیربنای کمتر از ۸۰ مترمربع ۵۵.۲ درصد از معاملات انجام‌شده را به خود اختصاص داده‌اند.

در شهریورماه امسال توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله‌شده برحسب ارزش هر واحد حاکی از آن است که در میان دامنه قیمتی مورد بررسی واحدهای مسکونی با ارزش ۶۰۰ میلیون تا ۸۵۰ میلیون با اختصاص سهم ۱۳.۸ درصد بیشترین سهم را از معاملات انجام‌شده به خود اختصاص دادند. این میزان در مردادماه ۱۴.۳ درصد بوده است. همچنین واحدهای دارای ارزش ۸۵۰ میلیون تا یک میلیارد و ۱۰۰ تومان سهم ۱۰.۶ درصدی داشته که این رقم در مردادماه ۱۰.۲ درصد بوده است. همچنین واحدهای دارای ارزش ۳۵۰ تا ۶۰۰ میلیونی نیز سهم ۸.۴  درصدی داشتند. درمجموع در این ماه حدود ۵۰ درصد از معاملات به واحدهای مسکونی کمتر از یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان اختصاص داشته است.

بررسی شاخص کرایه‌ مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری در شهریورماه نشان‌دهنده رشد ۲۷.۳ و ۳۰.۱ درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل است.

تعداد معاملات انجام‌شده در شهریورماه سال ۹۹ در حدود ۸ هزار وپانصد فقره بوده که نسبت به ماه مشابه قبل ۲۰۳.۷ درصد افزایش نشان می‌دهد. در این ماه متوسط قیمت فروش یک مترمربع زیربنای واحدهای مسکونی شهر تهران به ترتیب ۵.۱ و ۹۱.۷ درصد افزایش نسبت به ماه مشابه سال قبل به ۲۴ میلیون و ۲۹۰ هزار تومان رسیده است. بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله‌شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا حاکی از آن است که واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم ۳۸ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص دادند. همچنین در ماه مورد بررسی شاخص کرایه‌مسکن اجاری نسبت به مشابه سال قبل ۲۷.۳ درصد رشد نشان می‌دهد.  

کد خبر 553039

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار