اولین مطالعه جهانی نشان می‌دهد که در افراد به شدت چاق امکان «سیم کشی مجدد» مغز و یافتن مسیرهای جدید عصبی بسیار کم است.

مغز

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از خبرنگار مهر، یافته‌های جدید محققان استرالیایی نشان می‌دهد انعطاف پذیری مغز در افراد چاق دچار اختلال می‌شود و احتمال یادگیری مهارت‌های جدید یا یادآوری مطالب را کمتر می‌کند.

سیم کشی مجدد مغز و یافتن مسیرهای جدید عصبی برای افراد بهبود یافته از سکته یا آسیب مغزی بسیار حائز اهمیت است.

چاقی شکمی باعث کوچک شدن مغز می‌شود

محققان با استفاده از مجموعه‌ای از آزمایشات شامل تحریک مغناطیسی بین جمجمه‌ای، ۱۵ فرد چاق بین ۱۸ تا ۶۰ سال را مورد آزمایش قرار دادند و آنها را با ۱۵ فرد با وزن سالم در قالب گروه کنترل مقایسه کردند.

پالس‌های مکرر تحریک الکتریکی در مغز اعمال شد تا مشخص شود که چقدر واکنش قوی‌ای دارند. گروه کنترل با وزن سالم، فعالیت عصبی قابل توجهی را در پاسخ به تحریک ثبت کردند که نشان دهنده یک واکنش نرمال از انعطاف پذیری مغزی است. در مقابل، واکنش در گروه چاق حداقل بود که نشان دهنده اختلال در ظرفیت‌شان در تغییر است.

دکتر «برنتون هورداکر»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه ساوت استرالیا، در این باره می‌گوید: «این یافته‌ها برای اولین بار رابطه بین چاقی و کاهش انعطاف پذیری مغز را نشان می‌دهند.»

به گفته وی، «در حال حاضر چاقی با مجموعه‌ای از عوارض جانبی نظیر ریسک بالاتر بیماری قلبی عروقی، اختلالات متابولیکی و زوال عقل مرتبط است.»

وی در ادامه می‌افزاید: «برای اولین بار ما متوجه شدیم که چاقی با اختلال در عملکرد مغز مرتبط است.»

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، حدود ۶۵۰ میلیون نفر از جمعیت جهان دچار چاقی هستند.

کد خبر 552836
منبع: مهر

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha