سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران از وزارت بهداشت درخواست کرد تا نسبت به تامین واکسن آنفلوآنزا برای کارتن‌خواب‌ها و کودکان کار همکاری کند.

گرمخانه

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایلنا، سید مالک حسینی سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران درباره وضعیت گرمخانه‌های پایتخت با توجه به ورود به نیمه سرد سال، گفت: به واسطه اینکه تجربه کرونا از اسفند ماه سال گذشته و در زمستان آغاز شد، در نتیجه آن تجربه به ما کمک کرد تا بتوانیم در سال جاری تمهیداتی بیاندیشیم که ملاحظات مربوط به کرونا در آن رعایت شود.

او ادامه داد: اما به طور طبیعی با توجه به آنکه در پاییز با شیوع آنفلوآنزا در کشور مواجه هستیم؛ همزمانی با کرونا ممکن است گروه‌های آسیب‌پذیری که جامعه هدف ما هستند را بیشتر در معرض خطر قرار دهد.

حسینی با اشاره به مشکلاتی که در تامین واکسن آنفلوآنزا برای افراد کارتن‌خواب و کودکان کار وجود دارد، گفت: با توجه به اینکه درخواست برای واکسن آنفلوآنزا بالا رفته است، دسترسی به آن برای حدود ۲ هزار نفر ساکن در گرمخانه‌ها و ۴ هزار نفر کودکان کار نیازمند مساعدت دیگر دستگاه‌ها به ویژه وزارت بهداشت است، چراکه تهیه این حجم از واکسن برای ما امکان‌پذیر نیست.

سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران ادامه داد: از طرفی هزینه‌های مالی تامین واکسن آنفلوآنزا نیز جزء هزینه‌های پیش‌بینی نشده است و امیدواریم ورزات بهداشت و سایر دستگاه‌های حمایتی همانطور که برای سایر گروه‌های مشابه و پرخطر عمل می‌کنند، تمهیداتی برای افراد بی‌خانمان، کارتن‌خواب و کودکان کار نیز در نظر بگیرند تا  واکسن در اختیار این اقشار نیز قرار گیرد.

او با تاکید بر اینکه همکاری لازم را در این زمینه برای فراهم شدن هرچه سریع‌تر واکسن با نهادهای مرتبط را خواهیم داشت، افزود: ما پیگیر هستیم و امیدواریم با مشارکت وزارت بهداشت و دیگر دستگاه‌ها زودتر به نتیجه برسیم و این قشر از جامعه نیز جزو گروه‌های دریافت‌کننده واکسن باشند.

حسینی درباره اقدامات این سازمان برای افزایش ایمنی و بهداشت در گرمخانه‌های پایتخت همزمان با شروع پاییز اظهار داشت: تلاش کردیم تجهیزات سرمایشی و گرمایشی را در بازه زمانی تابستان که تقاضا برای حضور در گرمخانه‌ها کمتر و مراجعات متعادل‌تر شد، انجام دهیم. در این راستا برخی گرمخانه‌ها به طور موقت تعطیل و اقداماتی را در آنها انجام دادیم. برای مثال در گرمخانه مناطق ۱۳،۴،۲۲،۱۷ و ۱۹ اصلاحات لازم انجام شد و تلاش کردیم با توجه به گزارش‌های دستگاه‌های مختلف مسائل را رفع کنیم و قطعا ممکن است اشکالاتی وجود داشته باشد و سعی می‌کنیم آنها را اصلاح کنیم.

حسینی در پاسخ به این سوال که با توجه به ورود به فصل سرد و تشدید شیوع کرونا، تهویه گرمخانه‌ها از وضعیت مناسبی برخوردار است یا خیر؟ گفت: سیستم گرمایشی مراکز  و ایمنی و حفاظتی گرمخانه‌ها مشکلی ندارد و این در حالی است که همه گرمخانه‌های موجود در تهران با تغییر کاربری سازه به گرمخانه تبدیل شده‌اند و از ابتدا برای این منظور تاسیس نشده بودند که این مشکلاتی را برای ما ایجاد می‌کند و مناسب‌سازی گرمخانه‌ها نیز با مشکلاتی همراه خواهد بود.

او گفت: با توجه به سازه و طراحی آن در برخی مواقع تنها می‌توان از سیستم تهویه با قدرت محدود استفاده کرد و امکان تامین تهویه مناسب در گرمخانه‌هایی که از مساحت بزرگتری برخوردار هستند، امکان‌پذیر نیست، چرا که سازه برای حضور این تعداد انسان ساخته نشده بود، لذا این مشکل وجود دارد و تلاش می‌کنیم تا بتوانیم آن را حل کنیم.

حسینی گفت: هر کسی که وارد گرمخانه می‌شود، حتما باید استحمام کند و معمولا مشکلات بهداشتی به طور ناخواسته به رغم همه تلاش‌هایی که می‌شود، وجود دارد. امیدواریم با آسیب‌شناسی که انجام داده‌ایم و بر اساس آن رفع نقیصه کرده‌ایم، این مشکل امسال خیلی کمتر از سال‌های دیگر باشد.

سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران در پاسخ به این سوال که آیا اجرای پروتکل‌های بهداشتی با توجه به موج سوم کرونا و کمرنگ‌تر شدن مراقبت‌های بهداشتی در جامعه با تغییر رویکردی همراه شده است، گفت: ما از زمان شیوع کرونا تا کنون و حتی در دوره‌هایی که کرونا تضعیف شده بود، پروتکل‌ها را محدود نکردیم و به همان میزان اعمال می‌شود؛ ارائه ماسک به مراجعان گرمخانه‌ها نیز مانند روز اول ادامه دارد، اما اینکه آیا به طور صددرصد در تمام ایام شیوع کرونا رعایت شده است یا خیر، به شرایط کلی جامعه باز می‌گردد و ناخواسته همه تحت تاثیر شرایط عمومی جامعه قرار گرفتیم، اما رعایت پروتکل‌ها همانند روز اول پا برجاست و همچنان موردی از ابتلا به کرونا در گرمخانه‌ها گزارش نشده است.

کلنگ اولین گرمخانه فرامنطقه‌ای در مهر ماه زمین می‌خورد

حسینی در پاسخ به سوالی درباره راه‌اندازی گرمخانه‌های جدید در پایتخت گفت: بر اساس بودجه مصوب شده، امسال ما تکلیف راه‌اندازی ۲ گرمخانه جنرال را داریم که اعتبار مناسبی هم برای آن‌ پیش‌بینی شده است و شورای شهر به ویژه کمیسیون فرهنگی هم پیگیر و حامی جدی اجرای این مصوبه است؛ بر همین اساس با همکاری مناطق ۴ و ۱۶ بحث جانمایی زمین‌ها تقریبا نهایی شده است.

حسینی بیان داشت: خوشبختانه شهرداری منطقه ۴ زمین توافق شده را هم تحویل داده است. بر همین اساس تلاش می‌کنیم تا پایان مهر ماه کلنگ اولین گرمخانه فرامنطقه‌ای پایتخت را بر زمین بزنیم که این‌گام‌ موثری در ارایه خدمات استاندارد به افراد بی‌خانمان شهر خواهد بود.

کد خبر 552301

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha