رئیس کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا گفت: اگر مردم به سمت بی‌خیالی بروند، قطعا موج سنگینی را تجربه خواهیم کرد اما رخ دادن چنین اتفاقی را بعید می‌دانم زیرا هم‌اکنون جامعه بیماری را می‌شناسد و از عوارض آن به خوبی آگاه است.

كرونا در ايران

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر علی‌اکبر حق‌دوست رئیس کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا با اشاره وضعیت کنونی اپیدمی کرونا در کشور گفت: در حال حاضر اپیدمی کرونا تقریبا در تمامی استان‌های کشور در گردش و در حال انتقال است.

وی با اشاره به موج‌های اپیدمی کوویدـ۱۹ توضیح داد: صعودی و نزولی شدن این اپیدمی خیلی با نفس بیماری‌های عفونی در تضاد نیست. این‌گونه بیماری‌های عفونی که مسری بوده و درمان و واکسن خاص برای آنها وجود ندارد، معمولا بالا و پایین شدن‌هایی دارند، چند موج می‌زنند و به مرور به سمت پایداری می‌رسند و به نظر می‌آید که بیماری کوویدـ۱۹ نیز همین‌گونه است و تقریبا می‌توان گفت که دارد موج سومی را در کشور شروع می‌کند که امیدواریم این موج سوم با افزایش مرگ‌ومیر همراه نباشد و به شکل کم‌خطرتری باشد.

معاون آموزشی وزیر بهداشت از دلایل اوج‌گیری کرونا سخن به میان آورد و افزود: مسافرت‌های شهریورماه، تجمعات و مراسمات محرم (اگر چه در اکثر نقاط کشور برگزاری مراسمات همراه با رعایت کامل پروتکل‌ها بوده اما ممکن است خطرات خاصی در برخی از مراسمات که به توصیه‌های بهداشتی کمتر توجه کرده‌اند، ایجاد کرده باشد) از دلایل عمده اوج‌گیری دوباره کرونا در کشور است.

حق‌دوست با یادآوری بازگشایی مدارس گفت: بازگشایی مدارس تاکنون تاثیر زیادی بر اپیدمی کرونا در کشور نداشته است و هنوز هم نمی‌توانیم در مورد اثرات آن صحبت قاطعی داشته داشته باشیم و دلیل آنکه خطر زیادی تاکنون گزارش نشده است این بوده که تقریبا مدارس با راندمان بسیار کمی به صورت حضوری بازگشایی شده‌اند و عمده آموزش‌ها به‌ صورت مجازی بوده و اکثر مدارس کشور به شدت خلوت هستند بنابراین بازگشایی مدارس هرچند انجام شده اما عمدتا فیزیکی نبوده و در نتیجه تاثیر زیادی در شیوع کوویدـ۱۹ نداشته است.

میزان شیوع آنفلوآنزا در کشور 

رئیس کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا در مورد شیوع آنفلوآنزا در کشور توضیح داد: به طور عمده، بیماری‌های تنفسی گروه‌ها آسیب‌پذیر جامعه (افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای و افراد مسن) را بیشتر تحت تاثیر قرار می‌دهد، لذا در شرایط کنونی افراد مسن و افراد دارای بیماری زمینه‌ای هم در معرض خطر آنفلوآنزا و هم در معرض خطر ویروس کرونا قرار دارند.

وی درباره میزان شیوع آنفلوآنزا در کشور گفت: خوشبختانه تا این لحظه شیوع آنفلوآنزا در کشور خیلی شدید نبوده است البته باید عنوان کرد در نیمکره جنوبی زمین که فصل زمستانشان آغاز شده و با آنفلوآنزا دست به گریبان بودند، امسال سال پرخطری از لحاظ شیوع آنفلوآنزا به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی که مردم برای پیشگیری از کرونا داشتند، نبوده است لذا در حال حاضر ما مشکل خاصی درباره آنفلوآنزا نداریم ولی هنوز زود است درباره آن اظهار نظر کنیم اما در مجموع امیدواریم کنترل‌های مردم در شیوع آنفلوآنزا تاثیر داشته باشد ولی شرط عقل این است که ما خودمان را برای سناریوهای سنگین آماده کنیم تا مشکلی ایجاد نشود.

حق‌دوست در پاسخ به این سوال که آیا موج سوم کرونا در کشور سهمگین‌تر از موج اول و دوم خواهد بود، گفت: این بیماری نشان داده است که به هیچ عنوان قابل پیش‌بینی نیست و بهترین پیش‌بینی‌هایی که درباره این بیماری در سطح جهان شده به میزان کمی محقق شده است و پیچیدگی‌های این بیماری‌، سنگین و لذا تخمین‌ها و برآوردهای ما با خطاهای بالایی همراه است اما براساس نظر کلی به نظر می‌آید که اگر مردم پروتکل‌ها را رعایت کنند و کنترل‌ها واقعا به همین شکل حفظ شود ما با موج خیلی سهمگین و وخیمی مواجه نخواهیم شد.

مردم به سمت بی‌خیالی بروند قطعا موج سنگینی را تجربه خواهیم کرد

معاون آموزشی وزیر بهداشت توضیح داد: شدت هر موجی از بیمار از جمله موج سوم آن کاملا به رفتار مردم در سطح جامعه وابسته است. اگر مردم به سمت بی‌خیالی بروند قطعا موج سنگینی را تجربه خواهیم کرد اما رخ دادن چنین اتفاقی را بعید می‌دانم، زیرا هم‌اکنون جامعه بیماری را می‌شناسد و از عوارض آن به خوبی آگاه است و انتظار بر این است که کنترل‌ها و رفتارها حداقل از این وضع کنونی بدتر نشود و اگر این شرایط حفظ شود یا بهتر از این رفتار کنیم با موج سهمگین‌تری نسبت به موج‌های قبلی مواجه نخواهیم شد.

رئیس کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا در مورد اینکه چند درصد مردم ایران در شرایط کنونی از ماسک استفاده و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند، افزود: براساس مطالعاتی که در این زمینه به‌صورت جسته و گریخته صورت گرفته است به‌ نظر می‌رسد ۴۰ تا ۵۰ درصد مردم ایران به‌ طور قابل قبول و خوب پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی رعایت می‌کنند، حدود ۲۰ درصد مردم رعایت آنها اندک و مابقی در حد متوسطی این دستورالعمل‌ها را رعایت می‌کنند.

وی درباره داروهای کرونایی گفت: داروی جدید و خاصی برای درمان کرونا در شرایط کنونی نداریم و حتی با گذشت زمان شاهد هستیم خیلی از داروهایی که تصور می‌شد اثربخشی داشته باشند، آن اثر بخشی کافی را نداشته و اگر این داروها اثر بخش بودند در کشورهای مانند آمریکا که خودشان تولیدکننده این داروها هستند، باید مرگ‌ومیر و ابتلای به این بیماری خیلی کمتر می‌بود و در کشورهای توسعه‌یافته که این داروها خیلی بیش از ما استفاده شده کماکان بیماری در آنها ادامه دارد که نشان‌دهنده آن است این داروها متاسفانه داروهای اختصاصی برای درمان این بیماری نیستند.

به گفته حق‌دوست، تنها ابزاری که در حال حاضر برای مقابله با ویروس کرونا در دسترس است و اثربخشی آن در ایران و جهان ثابت شده رفتار مردم است. هر زمانی که رفتار مردم نسبت به این ویروس کمی ضعیف شده و توجه‌شان به توصیه‌ها کاهش پیدا کند، بیماری در همان نقطه و همان شهر تشدید پیدا می کند بنابراین فعلا راهی جز رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی نداریم و باید با بیماری تعامل‌های سازنده داشته باشیم.

کد خبر 552236

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار