سومین نشست ترویج علم بنیاد مصطفی(ص) با موضوع «آخرین دستاوردهای تولید واکسن کرونا در ایران» برگزار شد و درباره ساخت واکسن ایرانی کرونا، آخرین وضعیت ساخت واکسن در جهان، میزان تاثیرات واکسن بر مردم، جهش ویروس کرونا و موضوعات مهم دیگر بحث و تبادل نظر شد.

نشست کرونایی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از تسنیم، سومین نشست ترویج علم بنیاد مصطفی(ص) با موضوع آخرین دستاوردهای حوزه واکسن کرونا با حضور علیرضا بیگلری، رئیس انستیتو پاستور ایران، رسول دیناروند، رئیس گروه علم و فناوری زیستی و پزشکی جایزه مصطفی(ص) و حسین قناعتی رئیس اتاق فکر ستاد فرماندهی عملیاتی مدیریت کرونای تهران برگزار شد.

 دکتر رسول دیناروند، رئیس گروه علم و فناوری زیستی و پزشکی جایزه مصطفی در این نشست با اشاره به فراهم بودن زیرساخت‌های ساخت واکسن در ایران گفت: ایرانی‌ها روش قدیمی ساخت واکسن را که همان استفاده از ویروس ضعیف‌شده است، در پیش گرفته‌اند.

وی افزود: فرآیند ساخت واکسن در کشورهای دیگر هم به موفقیت‌هایی رسیده و الان واکسن روسی تأییدیه‌های اورژانسی را گرفته و واکسن چینی هم دارای تأییدیه‌های اورژانسی است. تمام این واکسن‌ها مراحل کارآزمایی بالینی را پشت سر می‌گذارند.

  • مقدمات قطع زنجیره کرونا

دکتر دیناروند درباره مقدمات قطع زنجیره کرونا در جهان توضیح داد: بعد از اینکه واکسن‌های کرونا ۳ مرحله آزمایشی را پشت سر گذاشتند، باید به ۷۰ درصد جمعیت تزریق شوند تا امکان قطع زنجیره وجود داشته باشد که امیدوارم تا سال ۲۰۲۱ آغاز مرحله واکسینه‌سازی مردم باشد.

رئیس گروه علم و فناوری زیستی و پزشکی جایزه مصطفی، مشکل واکسن‌های ساخته‌شده کنونی را طی نکردن مرحله سوم که مرحله اثرگذاری است، عنوان کرد و گفت: هیچ‌کدام از واکسن‌های چینی و روسی این مرحله را پشت سر نگذاشته‌اند اما در شرایط اورژانسی استفاده می‌شوند و ممکن است عوارض جانبی داشته باشند.

وی به نقش «اوگور شاهین» (استاد ایمونولوژی در دانشگاه ماینز آلمان) به عنوان برگزیده جایزه مصطفی در سال ۲۰۱۹ در توسعه واکسن کرونا اشاره کرد و گفت: اوگور شاهین وارد پروسه تحقیقات تولید واکسن کرونا شده است و با مشارکت چند شرکت تولیدکننده دارو در حال طی کردن مرحله سوم آزمایش‌های واکسن کرونا است. تاکنون پروسه ساخت این واکسن مشکلی نداشته و ممکن است به عنوان یکی از نخستین واکسن‌های کرونا وارد بازار شود که شاید این اتفاق تا نیمه اکتبر به وقوع بپیوندد.

دیناروند ادامه داد: در صورت تزریق این واکسن به ۵۰ درصد مردم، فرآیند انتقال ویروس بسیار کند می‌شود. سازمان بهداشت جهانی هم اعلام کرده که توان ارسال ۲ میلیارد دوز واکسن از سال ۲۰۲۱ به کشورهای ضعیف را دارد.

این پزشک اشاره‌ای هم به جهش‌های ویروس کرونا کرد و گفت: ساختار اصلی این ویروس با قبل تفاوت زیادی ندارد اما نسبت به آنفلوآنزا جهش‌های متفاوتی اتفاق افتاده است اما رفتاری مشابه آنفلوآنزا نخواهد داشت.

  • مشکل بزرگ؛ جهش ویروس کرونا

در ادامه نشست دکتر علیرضا بیگلری، رئیس انستیتو پاستور ایران با اشاره به پیچیدگی‌های ویروس کرونا اظهار کرد: نباید تمام تمرکز و سرمایه‌گذاری ما روی واکسن این بیماری باشد و باید به راهکارهای دیگر هم فکر کرد.

وی درباره فرآیند ساخت واکسن کرونا در ایران توضیح داد: تمرکز کشور برای تولید واکسن کرونا، ژنوم ویروس است که با تزریق به بدن موجب تولید آنتی‌ژن می‌شود و فرد را واکسینه می‌کند. روش دیگری هم که برای تولید واکسن در جهان مورد استفاده قرار گرفته، استفاده از RNA‌ها است که برای نخستن بار در تولید واکسن استفاده شده است.

رئیس انستیتو پاستور ایران درباره ویژگی‌های واکسنی که قرار است تولید شود، عنوان کرد: این واکسن باید در کودکان و افراد مسن تأثیرگذار باشد. همچنین برنامه‌هایی برای خرید واکسن هم وجود دارد که باید با مقررات و شواهد علمی ما مطابقت داشته باشد.

وی علت مشکلات مطالعه روی واکسن کرونا را جهش این ویروس عنوان کرد و گفت: این ویروس دائماً در حال جهش است و وقتی وارد بدن یک بیمار می‌شود، بارها جهش پیدا می‌کند. همین موضوع ساخت واکسن را مشکل می‌کند و باعث می‌شود ویروس در بدن‌های مختلف عوارض متفاوتی داشته باشد. حتی می‌بینیم که در بدن اعضای یک خانواده عوارض متفاوتی دارد.

  • تأکید بر روش دارومحور استراتژی غلطی است

حسین قناعتی، رییس اتاق فکر ستاد فرماندهی عملیات مدیریت کرونا در کلانشهر تهران نیز که دیگر مهمان این نشست بود، با اشاره به تأثیرات اثبات‌نشده داروهایی مانند «رمدسیویر» برای درمان کرونا، تأکید بر روش دارومحور ویروس کرونا را استراتژی غلطی عنوان کرد و گفت: ساختار پیچیده ویروس اجازه تأکید دارویی را به ما نمی‌دهد و هیچ اتاق فکری در دنیا نمی‌تواند ادعا کند که برنامه دقیقی در برخورد با این ویروس دارد.

وی افزود: استراتژی‌های کلان پیشگیری از کرونا شامل "پیشگیری"، "بیماریابی"، "قرنطینه اجباری" و "اقتدار دولت" است که دولت در این زمینه ضعیف عمل کرده و حالا یکی از امیدهای ما تولید واکسن است؛ نمونه تأییدشده واکسن هم در دنیا تولید نشده اما نقاط روشنی وجود دارد.

قناعتی گفت: در حال حاضر برای پیشگیری باید ماسک زد. اگر دو طرف که مبتلا به کرونا هستند، ماسک استفاده کنند، تنها ۱.۵ درصد احتمال ابتلا وجود دارد. اما در صورتی که دو طرف بدون ماسک باشند، این احتمال به ۸۵ درصد می‌رسد و یک مبتلا به ویروس کرونا ۴۲۰ نفر را هم درگیر خواهد کرد.

  • چرا باید مدارس زودهنگام باز می‌شدند؟

قناعتی ادامه داد: در کنار این توصیه‌ها باید اقدامات عملی هم صورت پذیرد. به عنوان مثال بستن جاده‌های شمال آیا کار مشکلی بود تا مردم به این استان‌ها سفر نکنند؟ یا چرا باید مدارس زودهنگام باز می‌شدند؟ همه فریاد زدند که نباید مدارس باز شوند اما شاهد بودیم که یک دانش‌آموز مبتلا به کرونا در یکی از مدارس اصفهان بیش از ۱۰۰ دانش‌آموز دیگر را مبتلا کرد.

رییس اتاق فکر ستاد فرماندهی عملیات مدیریت کرونا در کلانشهر تهران گفت: این ویروس روی ۹۰ درصد مردم تأثیر چندانی ندارد و روی همه اندام‌ها اثر می‌گذارد اما تمرکزش بر ریه هاست. اگر روزی هم به واکسن دست پیدا کنیم اولویت برای توزیع واکسن، کادر درمان است. افراد چاق، فشارخون بالا، افرادی با سن بالای ۶۵ سال و بیماران مبتلا به سرطان اولویت‌های بعدی تزریق خواهند بود. همین اولویت‌بندی برای واکسن آنفلوآنزا هم وجود دارد.

کد خبر 550974

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار