نخلکاران شهرستان ایرانشهر در استان سیستان و بلوچستان از آغاز فصل برداشت خرما تاکنون افزون بر ١۵ هزار تن محصول برداشت و روانه بازار مصرف کردند.

برداشت خرما

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، ایرانشهر با بیش‌از پنج هزار و ١۵٠ هکتار نخلستان یکی از عمده مراکز تولید خرما در سیستان و بلوچستان است که از این سطح حدود چهار هزار هکتار بارور و بقیه غیربارور است. همچنین بیش‌از ۵٠ رقم خرما در ایرانشهر تولید می‌شود و ربی، مضافتی، سنگ شکن، هلیله و زاهدی از معروف‌ترین ارقام خرما در این منطقه هستند.

نبود صنایع تبدیلی و بسته بندی مناسب سبب شده تا بخش زیادی از خرمای ایرانشهر توسط واسطه‌ها خریداری و به نام شهرستان‌های دیگر بسته بندی و عرضه شوند. ایرانشهر هفت سردخانه با ظرفیت بیش‌از ١۵ هزار تن دارد که مازاد این ظرفیت به دلیل نبود سردخانه برای نگهداری به مناطق دیگر ارسال می‌شود.

هم‌اینک بیش‌از ۲ هزار نفر در این شهرستان مشغول برداشت محصول خرما هستند که با راه‌اندازی صنایع فرآوری و بسته‌بندی می‌توان علاوه‌بر فراهم کردن زمینه اشتغال برای افراد جویای کار، رونق اقتصادی در منطقه را شاهد بود. خرمای ایرانشهر علاوه بر داخل کشور به کشورهای پاکستان، هندوستان، ترکیه و کشورهای اروپایی صادر می‌شود.

متوسط برداشت خرما ۶.۵ تن در هکتار است که پیش‌بینی می‌شود تا پایان فصل برداشت بیش‌از ٢۵ هزار تن خرما از نخلستان‌های این شهرستان برداشت و روانه بازار مصرف شود.

کد خبر 550755

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار