رئیس اداره محیط ‌زیست شاهرود از دستگیری متخلفان زنده‌گیری پرندگان شکاری خبر داد و گفت: سه قطعه قمری، یک قطعه فاخته به‌علاوه دو بهله دلیجه از این متخلفان کشف شد.

پرنده شکاری

به گزارش همشهری آنلای به نقل از مهر، علی‌اکبر قربانلو ضمن بیان این که متخلفان زنده گیری پرندگان شکاری در شاهرود توسط عوامل یگان حفاظت محیط‌ زیست اکیپ گشت سیار دستگیر شدند، ابراز داشت: مأموران یگان حفاظت محیط ‌زیست پس از مطلع شدن از حضور شکارچی غیربومی در مناطق دشتی علی‌آباد پشت بسطام بلافاصله به منطقه مورد نظر اعزام شدند.

وی بابیان این که مأموران، موتورسیکلت با دو ترک سرنشین را در حال خروج از منطقه مشاهده کردند، افزود: راکبان با مشاهده خودرو سازمانی محیط‌ زیست تغییر مسیر داده و در حالی‌ که وسایل شکار و صید خود را به اطراف پرتاب می‌کردند متواری شدند که با تعقیب و گریز کوتاه هر دو نفر دستگیر شدند.

رئیس اداره محیط ‌زیست شاهرود بابیان این که یکی از متخلفان از توابع استان‌های جنوبی کشور بود، تصریح کرد: استفاده از تور و حفر گودال شگرد متخلفان برای زنده گیری پرندگان شکاری بود که درنهایت قصد انتقال آن‌ها به خارج از کشور را داشتند که به این هدف خود نرسیدند.

وی ضمن بیان این که فرد متخلف با دیدن اوضاع مجدد اقدام به فرار کرد که ساعاتی بعد توسط عوامل محیط‌ زیست در همان محل دستگیر شد، تصریح کرد: درنهایت این دو متخلف نیز با دستور مقام قضائی بخش بسطام تحویل کلانتری این شهر شدند.

قربانلو ضبا اشاره به این که پس از پیدا کردن محل چال متخلف و تفهیم اتهام، محل اسکان وی با همکاری صاحب‌خانه مورد بازرسی قرار گرفت، افزود: در بازرسی محل اسکان یک دستگاه دوربین چشمی، یک قفس حاوی سه قطعه قمری، یک قطعه فاخته به‌علاوه دو بهله دلیجه کشف شد.

  • شکار ۹ قطعه کبک و ۱۰ قطعه کبوتر در رویان

رئیس اداره محیط ‌زیست شاهرود با بیان این که در خبر دیگری پیرو گزارش‌های مکرر عوامل محلی شهر رویان مبنی بر ورود و خروج افراد مشکوک در یکی از باغات، موضوع در دستور کار رسیدگی قرار گرفت، ابراز داشت: پس از اخذ حکم، محل مورد بازرسی واقع شد.

قربانلو در ادامه تصریح کرد: در این بازرسی یک قبضه سلاح دولول ساچمه زنی مجاز، تعدادی فشنگ ساچمه، چارپاره به ‌علاوه لاشه تازه شکار شده ۹ قطعه کبک وحشی، لاشه ١٠ قطعه کبوتر وحشی و یک عدد شوکر الکتریکی کشف و ضبط شد.

وی بابیان این که متخلف با قبول جرم در اولین ساعات روز کاری، بخشی از جریمه ضرر و زیان وارده به محیط ‌زیست را واریز کرده است، افزود: البته پرونده این متخلف برای باز شدن ابعاد موضوع هنوز در دست بررسی مقامات قضائی است.

  • ۲ هکتار مرتع در آتش سوخت

رئیس اداره محیط‌ زیست شاهرود بابیان این که روز جمعه آتش‌سوزی داخل دره واقع در جنگل اولنگ شاهرود به یگان حفاظت مخابره شد، ابراز داشت: بلافاصله یک اکیپ از مأموران یگان حفاظت پناهگاه حیات‌ وحش خوش ییلاق محیط ‌زیست شاهرود با تجهیزات لازم سریعاً عازم محل شدند.

قربانلو در ادامه تصریح کرد: با تلاش فراوان، مأموران محیط ‌زیست به‌تنهایی موفق به اطفا حریق شدند و چند ساعت نیز به‌ منظور اطمینان کامل از خاموش شدن آتش در محل بودند که متأسفانه در این حادثه بیش از دو هکتار مراتع طعمه حریق شده بود.

وی بابیان این که در خبر دیگری روز جمعه مأموران یگان حفاظت گارد محیط‌ زیست گروه سیار و منطقه حفاظت‌شده جنگل ابر موفق به دستگیری یک متخلف به همراه ِلاشه چهار سر خرگوش و خودروی پراید در دهانه میغان شدند، افزود: دو نفر دیگر نیز متواری شدند که این متخلفان غیربومی هستند و مدارک شناسایی شخص مسلح در داخل خودرو کشف و توقیف شد.

رئیس اداره محیط زیست شاهرود با اشاره این که شکارچی پناهگاه حیات ‌وحش خوش ییلاق در استان گلستان دستگیر شد، اضافه کرد: این فرد با پنهان کردن گوشت شکار در داخل لباسشویی قصد فرار از معرکه را داشت که مأموران متوجه این شکار شدند. در نهایت از منزل این متخلف ۱۰ کیلوگرم گوشت شکار کشف شد.

کد خبر 550444

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار