مدیرعامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران، فعالیت‌های مدیریت شهری در زمینه احیاء خانه‌های مشاهیر ادب پارسی را برشمرد.

عليرضا آقايي

به گزارش همشهری آنلاین، علیرضا آقایی، مدیرعامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران همزمان با ۲۷ شهریور ماه روز شعر و ادب فارسی، در یادداشتی نوشت: از آنجا که یکی از نزدیک‌ترین سطوح مدیریتی جامعه به شهروندان خود، در سطح مدیریت شهری و شهرداری است، این نهاد طی سالیان دراز سعی کرده است چه از منظر ساختاری و کالبدی و چه از منظر محتوایی به خلق فضا یا محتوای فرهنگی و یا حفظ آثار گذشتگان عرصه فرهنگ مبادرت ورزد.

یکی از مسئولیت‌های فرهنگی شهرداری تهران نیز توجه به پاسداشت شعر و ادب پارسی در وجوه مختلف منظر شهری بوده است. تا جایی که با تاسیس شرکت توسعه فضاهای فرهنگی در سال ۱۳۷۲ گام‌های موثری در این زمینه برداشته است. این شرکت بویژه در سال‌های اخیر ضمن ایجاد فضاهای فرهنگی، به مرمت و احیاء بسیاری از خانه‌های مشاهیر و تبدیل برخی از فضاهای ناخوشایند شهر به مکانی برای محافل ادبی، هنری و فرهنگی پرداخته است.

تبدیل زندان سیاه قصر به باغ ‌موزه قصر، موزه موسیقی، مرمت عمارت‌های تاریخی متعلق به مشاهیر علم و فرهنگ از جمله عمارت عین‌الدوله، باغ خسروشاهی، باغ امیرسلیمانی و یا احیاء خانه‌های مشاهیری همچون دکتر شریعتی، شهید مطهری، شهید بهشتی، شهید تندگویان و خانه استاد عزت الله انتظامی تنها نمونه‌هایی از اقدامات موفق و موثر این شرکت در جهت پاسداشت فرهنگ و هنر و ادب این سرزمین بوده است.

خانه‌موزه‌های مهدی اخوان ثالث و سیمین دانشور و جلال آل احمد دو نماد بارز شهر برای پاسداشت شعر و ادب پارسی محسوب می‌شوند. شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران در سال‌های اخیر و در راستای رسالت فرهنگی خود با مرمت و احیاء خانه‌ موزه سیمین دانشور و جلال آل احمد این دو شخصیت مهم ادبیات معاصر فارسی و همچنین خانه ‌موزه مهدی اخوان ثالث بار دیگر گام مهمی در جهت ارج نهادن و اهمیت دادن به ادبیات غنی پارسی برداشت.

اکنون این خانه‌موزه‌ها نه تنها در قالب موزه، فضایی برای انتقال تجارب و الگو برای نسل جوان است بلکه در حال حاضر به فضایی محوری برای برگزاری محافل مهم ادبی در عرصه شعر و داستان و محلی برای تلاقی نسل شاعران و ادیبان جوان با نسل پیشکسوت این عرصه است.

امید است تا در سایه توجه و تعامل مدیران کشور شاهد تکرار چنین اقدامات موثر فرهنگی در سراسر شهرهای سرزمین‌مان ایران از جمله تهران باشیم. چرا که این دست از اقدامات ضمن تقویت پایه‌های فرهنگی شهر، هویت فرهنگی و ادبی مردم جامعه را نیز حفظ و تقویت می‌کند.

کد خبر 550040

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار