وزرای بهداشت ایران و عراق درخصوص برگزاری مراسم اربعین امسال با توجه به شیوع کرونا با یکدیگر صحبت کردند.

اربعين-كربلا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از وبدا، دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت ایران در گفت‌وگو با دکتر حسن التمیمی وزیر بهداشت عراق گفت: امسال بسیار دلتنگ بودیم که توفیق پیدا نکردیم به دلیل شیوع کووید-۱۹ زائر کربلا و عتبات عالیات باشیم. ما همواره بعد از هر نماز رو به کربلا می‌ایستیم و به آن سرزمین پاکیزه و مقدس سلام می‌فرستیم و همواره به دلیل عشق به امام حسین(ع) دل ما پیش شماست.

نمکی یادآور شد: علی‌رغم اینکه گرفتاری‌هایی در زمینه بیماری کووید-۱۹ داریم با همه امکانات - همانگونه که در سفر شما به ایران گفتم - در خدمت دولت و ملت عراق هستیم. بعد از حضور شما در تهران به همه همکاران دستور دادم در زمینه دارو، تجهیزات پزشکی، انتقال دانش مدیریت بیماری در بخش‌های مراقبت‌های ویژه، مراودات علمی برای تبادل دانشجویان و اساتید و... از هر کمکی که میسر است، دریغ نکنند و همواره منتظرم که اگر وزیر بهداشت عراق گرهی دارد که به دست ما در جمهوری اسلامی ایران باز می شود، بدون ملاحظه بگوید و دریغ نکند.

وی تاکید کرد: ارتباط ما با مردم شریف و سرزمین عراق تاریخی است و هرگز گسستنی نخواهد بود. در همه خانواده‌ها در ایران بخشی از خاک عراق به عنوان تربت کربلا وجود دارد. امسال در ایران با حمایت رهبر معظم انقلاب، علمای برجسته کشور و تمام ذاکرین اهل بیت(ع) توانستیم محرمی بسیار باشکوه اما مبتنی بر پروتکل‌ها را داشته باشیم.

وزیر بهداشت افزود: تعداد تخت‌های مورد نیاز و میزان مراقبت‌هایی که باید از زائران اربعین حسینی کنیم با قابلیت‌های موجود و اپیدمی دو کشور، قطعا می‌تواند زحمات ایران و عراق را چند برابر افزایش دهد. همانگونه که دوستانی در دنیا در عشاق الحسین داریم دشمنانی هم داریم که می‌خواهند از ما به عنوان افراد بسیار بی‌توجه به سلامت مردم، چهره زمخت و زشتی را به دنیا نشان دهند و همه باید ثابت کنیم که شیعیان و عاشقان امام حسین(ع) از مترقی‌ترین افراد روی زمین هستند.

وی تصریح کرد: در سال پاندمی کرونا شاید بهترین شیوه ابراز ارادت به امام حسین و حضرت ابوالفضل(ع) شیوه‌های جدیدی باشد که تاکنون تجربه نکرده‌ایم. صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و علما و اهل فرهنگ در ایران و عراق باید دور همدیگر جمع شوند تا روی شیوه عزاداری اربعین امسال برنامه‌ریزی مفصل‌تری کنیم.

نمکی افزود: لازم است کمیته‌ای مشترک بین وزارت بهداشت دو کشور برای برگزاری باشکوه مراسم عزاداری اربعین حسینی از راه دور تشکیل شود و بتوانیم به دنیا اثبات کنیم که هم عشق به امام حسین(ع) را در حد اعلا داریم و هم عشق به حفظ سلامت مردم و عاشقان اباعبدالله الحسین(ع) در حد بالا و اعلا را داریم و با همکاری دو کشور برای مبارزه جدی با کووید-۱۹ تلاش می‌کنیم تا هرچه زودتر به مرحله مهار بیماری برسیم و در آینده نزدیک با برچیده شدن این بیماری دوباره به زیارت عتبات عالیات مشرف خواهیم شد.

دکتر حسن التمیمی وزیر بهداشت عراق نیز گفت: در ماه محرم، با مشکلات بسیار زیادی در وزارت بهداشت عراق روبرو بودیم علیرغم اینکه مجالس عزاداری کاملا پروتکل های بهداشتی را رعایت می کردند اما در روز عاشورا وقتی دیدیم که میلیون ها عراقی در مراسم عزاداری شرکت کرده اند، در رعایت پروتکل های بهداشتی دچار مشکل شدیم.

وی افزود: در مورد آگاه‌سازی شهروندان عراقی برای زیارت عتبات عالیات اقدامات خوبی انجام داده‌ایم. هر سال مشتاق بودیم و جای افتخار بود که در مراسم اربعین حسینی از میلیون‌ها ایرانی و عاشقان امام حسین(ع) از سراسر جهان در عراق پذیرایی کنیم و این یک سنت هر ساله است که همیشه منتظر آن هستیم اما با توجه به حساسیت بیماری کووید-۱۹ مشکلاتی داریم و حتی در مورد میلیون‌ها عراقی که برای زیارت به کربلا می‌روند، مشکلات جدی داریم.

وزیر بهداشت عراق تصریح کرد: یکی از موارد مهم گفت‌وگوی میان ما برنامه‌ریزی برای آگاهی‌بخشی به مردم ایران و عراق جهت زیارت از راه دور اربعین حسینی است. همه مردم استان‌های عراق آماده هستند که به کربلا بیایند و در حال حاضر با تمام توان در تلاش هستیم با شهروندان عراقی در ارتباط باشیم و از خدا می‌خواهیم این بیماری و همه‌گیری از کشورهای ما و کل جهان برچیده شود.

التمیمی یادآور شد: در مورد مقابله با کرونا و افزایش تعداد بیماران مبتلا به کووید-۱۹ مشکلات جدی در عراق داریم. به رسانه‌ها در عراق ضرورت آگاهی‌بخشی به شهروندان در مورد خطرات کووید-۱۹ و لزوم زیارت از راه دور کربلا را اعلام کرده‌ایم. کاملا عشق حسینی و عشق زیارت عتبات عالیات را درک می‌کنیم و از خداوند میخواهیم که این بیماری به‌سرعت پایان یابد تا در سال بعد به حالت طبیعی برگردیم.

وی در ادامه اظهار کرد: اطمینان دارم که وزیر بهداشت ایران نسبت به خطر کنونی بیماری کووید-۱۹ کاملا آگاه است و تصمیم به اعمال محدودیت برای زیارت مستقیم و حضور فیزیکی در کربلای معلی و عتبات عالیات بسیار تلخ است اما برای حفاظت از زندگی و سلامت مسلمانان لازم است که با همکاری یکدیگر اقدام پیشگیرانه‌ای جهت جلوگیری از انتشار بیماری کووید-۱۹ در دو کشور انجام دهیم. همیشه به همکاری با جمهوری اسلامی ایران افتخار می‌کنیم.

کد خبر 548069

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار