مدیر دفتر پایش و نظارت بر کیفیت آب و فاضلاب شرکت آبفا استان کرمانشاه گفت: تمام آزمایش‌های انجام‌شده روی نمونه‌های آب روستای شیخ‌صله ثلاث باباجانی سلامت آب روستا را تایید می‌کند و مشکل بهداشتی در آب منطقه مشاهده نشده است.

آزمایشگاه

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایرنا، «مهدی بیگوند» چهارشنبه ۱۹ شهریور در نشست خبری و بازدید خبرنگاران از آزمایشگاه مرکزی آب و فاضلاب استان کرمانشاه افزود: آزمایش‌های میکروبیولوژی، فیزیک و شیمیایی و سمومی که ما روی آب شیخ‌صله انجام دادیم سلامت آب را تایید می‌کند. نمونه‌های قبلی هم که در سال‌های گذشته روی آب این روستا انجام شده هیچ‌گونه آلودگی در آن ثبت نشده و همگی سلامت آب را در سال‌های گذشته تایید می‌کند. نمونه آب روستای شیخ‌صله شامل آب خام، آب مخزن ذخیره و آب شبکه توزیع در آزمایشگاه شرکت آب و فاضلاب استان آزمایش شد و سالم بودن آن نیز تایید گردید.

وی با بازدید میدانی مسوولان و کارشناسان شرکت آبفا استان از تاسیسات آب روستای شیخ‌صله اشاره کرد و گفت: شبکه توزیع و مخزن ذخیره آب روستا را شست‌وشو دادیم و یک لایروبی از منبع تامین آب آنجا نیز انجام دادیم. در روز دوم پس از اعلام بیمار شدن مردم روستا این بار با حساسیت بیشتری نمونه‌برداری کردیم و نمونه‌های میکروبی، فیزیک و شیمیایی و فلزات سنگین را گرفتیم و سموم را نیز آنالیز کردیم که خوشبختانه این مورد هم از طرف ما منتفی شده و هیچ سمی در آب وجود نداشت. ما در آزمایش‌هایی که بر روی نمونه‌های آب این روستا انجام دادیم هیچ مشکلی را پیدا نکردیم و همه چیز در شرایط استاندارد است و آب از نظر فیزیک و شیمیایی و میکروبی مشکل خاصی ندارد.

به گفته او، آزمایشگاه شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه به‌روزترین و مجهزترین آزمایشگاه در سطح شرکت‌های آب و فاضلاب‌های کشور است. وی با بیان اینکه شرکت آب و فاضلاب استان برای سلامت مردم اهمیت زیادی قائل است، گفت: در راستای این مهم اقدام به راه‌اندازی این آزمایشگاه کرده‌ایم و بهترین وکاملترین تجهیزات به روز دنیا در این آزمایشگاه وجود دارد.

آب خام روستا سالم و نیازی به کلرزنی ندارد

مدیر دفتر پایش و نظارت بر کیفیت آب و فاضلاب شرکت آبفا استان کرمانشاه در ادامه سخنانش در مورد کلرزنی مخزن آب روستای شیخ صله نیز گفت: شبکه آب این روستا ۲ دستگاه کلرزن مکانیزه دارد که یکی از دستگاه ها به صورت موقت دچار نقص شده بود که ایجاد نقص در این دستگاه ها طبیعی است و هر چند وقت یکبار دچار مشکلاتی می شود و مهم آن است که به سرعت عیب یابی و سروس شود. به گمان ما این دستگاه خراب شده بود اما دیروز متوجه شدیم که مشکلی در دستگاه وجود نداشته و تنها سیستم تزریق آن را قطع کردند و دستگاه را از مدار خارج و خاموش کرده بودند که نمی‌دانیم عمدی بوده یا خیر.

مهدی بیگوند افزود: بیماری برخی از اهالی این روستا ممکن نیست که به دلیل کلرزنی باشد چرا که اگر یکی از دستگاه‌های کلرزن خراب شده باشد نباید مردمی که از دیگر دستگاهی که کلرزن آن فعال بوده دچار بیماری می‌شدند اما اکنون در میان بیماران افرادی که از هر ۲ مخزن آب استفاده می‌کنند دچار بیماری شده‌اند پس از این رو بیماری مردم ربطی به کلزنی ندارد. وقتی آب خام سالم است مشکلی برای سلامت آب به وجود نمی‌آید و وقتی آب سالم را کلرزنی می‌کنیم فقط برای جلوگیری از آلودگی‌های ثانویه‌ای که ممکن است برای این آب وارد شود انجام می‌شود. کلر برای حذف آلودگی‌های ناشی از شکستگی خطوط و شبکه است که ما در این مدت هیچ گزارشی از شکستگی خطوط نداشتیم. وی تاکید کرد که آب روستای شیخ‌صله سالم است و نیازی به فرایند کلرزنی ندارد و فقط برای اطمینان بیشتر کلرزنی می‌کنیم. آب روستای شیخ‌صله از یک چشمه با دبی حدود پنج لیتر در ثانیه تامین می‌شود و پس از ورود به یک مخزن ذخیره ۳۵۰متر مکعبی وارد شبکه توزیع می‌شود.

مهدی بیگوند؛ مدیر دفتر پایش و نظارت بر کیفیت آب و فاضلاب شرکت آبفا استان کرمانشاه

آب مخزن مدرسه روستای شیخ‌صله آلوده است

مدیر دفتر پایش و نظارت بر کیفیت آب و فاضلاب شرکت آبفا استان کرمانشاه در بخش پایانی سخنانش با بیان اینکه بیماری از میان کودکان و دانش آموزان شروع شد، گفت: همکاران ما در بازدیدی که از مخزن آب مدرسه روستای شیخ‌صله داشتند متوجه شدند که دانش آموزان از آبی که داخل مخزن بوده و از مدت‌ها قبل مانده و استفاده نمی‌شده مصرف کرده‌اند و دچار اسهال و استفراغ شده‌اند. آب داخل مخزن مدرسه مدت‌ها داخل مخزن بوده و زیر گرما و نور آفتاب آلوده شده است و ما در آلودگی آب این مخزن شک نداریم اگرچه این آب را آزمایش نکردیم اما براساس تجربه می‌دانیم که آب اگر یک هفته در داخل یک ظرف سر بسته و زیر نور آفتاب بماند آلوده می‌شود. روستای شیح صله ۲هزار و ۵۰۰ نفر جمعیت ثابت در قالب ۵۰۰ خانوار دارد و همچنین هزار و ۵۰۰ نفر جمعیت شناور در بازارچه مرزی و پادگان دارد که از این این جمعیت ۳۰۰ خانوار تحت پوشش شبکه آب هستند. براساس گزارش‌های رسیده بیماران از میان افرادی که از شبکه ما آب دریافت می‌کنند و هم افرادی که از خارج از شبکه آب می‌گیرند وجود دارد. 

آلودگی آب ناشی از فاضلاب دلیل قطعی مسموم شدن اهالی روستاست

و اما مدیرکل مدیریت بحران استان کرمانشاه اعلام کرد که طبق آزمایش‌های انجام شده دلیل اصلی مسمومیت تعدادی از ساکنان روستای شیخ‌صله از توابع شهرستان ثلاث‌باباجانی آلودگی آب ناشی از فاضلاب بوده است. بعد از ۲ مرحله بررسی و آزمایش معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه آلودگی آب ناشی از فاضلاب تایید شده است. در خصوص شایعه تسری آلودگی به روستاهای اطراف نیز تاکنون هیچ مورد مسمومیتی خارج از این روستا گزارش نشده است.

«جلیل بالایی» همچنین یکی از گمانه‌زنی‌ها در خصوص نحوه آلودگی آب را وجود چاه‌های آب در کنار چاه‌های فاضلاب جذبی عنوان کرد. بالایی در خصوص امهال در کلرزنی آب اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت که علت اصلی را باید نهادهای مربوط اعلام کنند.

تاکنون ۲۸۰ نفر از اهالی روستای شیخ‌صله با علایم مسمومیت به مراکز درمانی مراجعه کرده‌اند که اکثر آنها به صورت سرپایی درمان و تعداد کمی نیز بستری شدند. روستای شیخ‌صله در شهرستان ثلاث باباجانی و در نقطه صفر مرزی با کشور عراق واقع شده است. شهرستان ثلاث باباجانی با ۳۸ هزار نفر جمعیت در ۱۳۶ کیلومتری غرب کرمانشاه واقع شده است.

کد خبر 547873

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار