رئیس مرکز تحقیقات ایدز کشور با اشاره به اینکه قسمتی از ویروس ایدز در کووید۱۹ وجود دارد، گفت: برای اینکه بفهمیم امکان ساخت واکسن برای کرونا هست یا نه، باید منتظر بمانیم تا کارآزمایی واکسن‌های در حال ساخت به پایان برسد و این واکسن‌ها وارد بازار شوند.

کرونا زندگی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از میزان، دکتر مینو محرز رئیس مرکز تحقیقات ایدز کشور و عضو ستاد ملی مقابله با کرونا در پاسخ به این سوال که با توجه به شباهت‌های ویروس کرونا و ایدز و نیز با توجه به این که تاکنون برای ایدز واکسنی ساخته نشده است، آیا احتمال دارد امکان ساخت واکسن برای کووید ۱۹ هم وجود نداشته باشد؟ گفت: از اپیدمی ایدز بیشتر از ۳۰ سال می‌گذرد و برای این بیماری تاکنون روی واکسن‌های زیادی کار شده که تعدادی از آن‌ها کارآزمایی خوبی هم داشته، اما هیچ کدام قابل استفاده نبوده‌اند.

دکتر محرز با اشاره به اینکه قسمتی از ویروس ایدز در کووید۱۹ وجود دارد، گفت: برای اینکه بفهمیم امکان ساخت واکسن برای کرونا هست یا نه باید منتظر بمانیم تا کارآزمایی واکسن‌های در حال ساخت به پایان برسد و این واکسن‌وها وارد بازار شوند.

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه امیدواریم واکسن کرونا هم مانند واکسن آنفلوآنزا باشد و استفاده از آن یک بار در سال کفایت کند، اظهار کرد: در صورتی که واکسن کووید۱۹ به گونه‌ای باشد که هر سه ماه یک بار احتیاج به تجدید داشته باشد و به طور کامل مصونیت ندهد، استفاده از آن فایده چندانی ندارد و در حال حاضر بهترین راه برای مقابله با کرونا پیشگیری از طریق رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و شست‌وشوی مکرر دست‌ها است.

این فوق تخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری گفت: تعدادی از واکسن‌های در حال ساخت در آزمایش روی انسان تا حدی موجب ایجاد مصونیت شده و عوارض چندانی نداده‌اند، اما اینکه این واکسن تا چه حدی مصونیت ایجاد می‌کند، تا وارد بازار نشود و مورد استفاده قرار نگیرد، مشخص نمی‌شود.

رئیس مرکز تحقیقات ایدز در خصوص ساخت واکسن ایدز هم گفت: چندین سال روی ساخت واکسن ایدز کار شده و این واکسن روی چند هزار نفر هم امتحان شده اما نتایج خوبی به دست نیامده است و پزشکان همچنان به دنبال راهی برای درمان این بیماری هستند. البته بیماران مبتلا به ایدز با داروهایی که مصرف می‌کنند، یک زندگی عادی دارند.

محرز گفت: بعید به نظر می‌رسد در حال حاضر کسی روی ساخت واکسن HIV کار کند. هم اکنون بیشتر به راه‌های درمانی قطعی این بیماری و از بین بردن کامل ویروس ایدز توجه می‌شود.

کد خبر 547870

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار