سخنگوی دولت امروز پاسخ یک معمای ۵-۶ روزه را داد: «چه کسی ناگهان تصمیم گرفت مدارس در همه ایران، در همه وضعیت‌های کرونا، باز شوند؟»

مدرسه

به گزارش همشهری‌آنلاین؛ از سه‌شنبه هفته پیش تاکنون که ناگهان وزیر آموزش و پرورش همه برنامه‌ریزی‌های قبلی برای شیوه بازگشایی مدارس در استان‌های در وضعیت قرمز، زرد و سفید کرونا را دور ریخت و ناگهان اعلام کرد در ۱۵ شهریور ۹۹ همه مدارس در تمام استان‌های ایران بی‌توجه به شدت شیوع کرونا، بازگشایی می‌شوند، همیشه این سوال مطرح بوده است، بالاخره چه کسی وزارت آموزش و پرورش را به بازگشایی مدارس ترغیب کرد؟

در روایت‌های اول، محسن حاجی‌میرزایی، وزیر آموزش و پرورش به نوعی توپ را در زمین وزارت بهداشت و ستاد ملی کرونا انداخت: : دو دغدغه مهم سلامت دانش آموزان و ارائه آموزش با کیفیت را داریم. باید راهی را می یافتیم که این دو حق بزرگ اساسی تامین شود. به مجموعه توانمند و با صلاحیت وزارت بهداشت اعتماد کردیم؛ آنان بازگشایی را با رعایت پروتکل ها مجاز دانسته اند و هرزمان تدبیر دیگری کنند خود را برای عمل به آن آماده کرده ایم.

بیشتر بخوانید؛

حاجی‌میرزایی: در بازگشایی حضوری مدارس به وزارت بهداشت اعتماد کردیم | نگرانی خانواده‌ها را درک می‌کنیم اما ...

البته حاجی‌میرزایی پیش از آن گفته بود: ۶۲ درصد مدارس ما جمعیت دانش آموزی زیر ۱۰۰ نفر دارند پس می توانند فاصله را رعایت کنند و کلاس ها به صورت عادی تشکیل شود و حتی نیاز به زوج و فرد کردن نیست. ۳۸ درصد مدارس ما بالای ۱۰۰ نفر دانش آموز دارند که متناسب با مساحت کلاس و مدرسه بنا به تصمیم شورای مدرسه گروه بندی صورت می گیرد.

بیشتر بخوانید؛

واکنش وزیر آموزش و پرورش به منتقدان بازگشایی مدارس و نگرانی خانواده‌ها | جزئیات جدید درباره حضور دانش آموزان | پروتکل‌های سختگیرانه چیست؟

نکته اینجاست که در همه این پاسکاری‌هایی که وزیر آموزش و پرورش و برخی معاونان و مدیران ارشد آموزش و پرورش برای بازگشایی مدارس داشتند، وزارت بهداشت و همه اعضای ستاد ملی کرونا که درباره هر چیزی اظهار نظر می‌کردند و حتی در بلوای کنکور، کار را چندبار به تعویق انداختند، در همین یک هفته سکوت کرده بودند، غیر از یک نهاد که ظاهرا صنفی است و فعالیت‌های حرفه‌ای خود را انجام می‌دهد؛ نظام پزشکی!

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران در نامه‌ای هشدارآمیز به وزیر آموزش و پرورش نوشت: اکثر موارد تسری بیماری در دوره بدون علامت (کمون) است و لذا عدم حضور دانش آموزان در ایام علامتدار حلال مشکل انتقال بیماری نیست. امیدوارم علت بازگشایی مدارس خارج از مصالح آموزشی و پرورشی نباشد

بیشتر بخوانید؛ 

هشدار جدی رئیس نظام پزشکی به وزیر آموزش و پرورش درباره بازگشایی مدارس | علت واقعی این تصمیم غیرمنتظره چه بود؟

و همچنین معاون آموزش و پژوهش سازمان نظام پزشکی گفت: باید درباره برگزاری کلاس‌های حضوری در مدارس تجدیدنظر شود، چون سلامت و جان فرزندان ما و همین‌طور کنترل این اپیدمی در کشور در اولویت قرار دارد.

بیشتر بخوانید؛

مخالفت دوباره نظام پزشکی با بازگشایی مدارس | شناسایی کودک مبتلا به کرونا در مدرسه ممکن نیست | امکان اجرای پروتکل‌ها در مدارس وجود ندارد

تا اینکه دیروز وزیر آموزش و پرورش تصمیم قبلی خود را تغییر داد: با توجه به بررسی‌های انجام شده تصمیم بر این شد که حضور دانش‌آموزان در مدارس الزامی نباشد.

بیشتر بخوانید؛

وزیر آموزش و پرورش باز هم تصمیمش را تغییر داد | حضور دانش‌آموزان در مدارس الزامی نیست

و همین موجی از استقبال را به‌همراه داشت. از جمله مدیرکل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی که در توییتی نوشت: ‏«به نظرم عقب‌نشینی ⁧‫وزیر آموزش و پرورش‬⁩ و دادن اختیار به دانش‌آموز، در نوع خود قابل تقدیر و مبارک است و جای تشکر دارد. از سوی دیگر به ما نشان می‌دهد بر سر ⁧‫سلامتی‬⁩ مردم که سلامتی خود ما هم هست نظرمان را بدون واهمه و با اقتدار بدهیم.»

تا همین امروز صبح هم هنوز هشدارها به بازگشایی مدارس ادامه داشت. از جمله رئیس بخش بیماری‌های عفونی بیمارستان مسیح دانشوری که گفت: اپیدمی بیماری‌های ویروسی مثل آنفلوآنزا از مدارس آغاز می‌شود و در مورد کرونا و سایر بیماری‌های ویروسی دیگر هم غیر از این نیست، نباید تجمعی در مدارس شکل بگیرد تا بچه‌ها این ویروس را به سایر افراد انتقال دهند.

هشدار؛ بازگشایی مدارس میزان ابتلا به کرونا را بیشتر خواهد کرد | تخت برای کودکان بیمار کرونا نداریم

و همچنین  دکتر محمدرضا هاشمیان فوق تخصص ICU بیمارستان مسیح دانشوری و استاد دانشگاه بهشتی در مورد بازگشایی مدارس دریک لایو اینستاگرامی گفت: اگر گرفتار کرونای کودکان شویم کشوری نیستیم که بتوانیم مقاومت کنیم. این تصور که بچه‌ها مبتلا به کرونا نمی‌شوند غلط است. بیمارستان‌ها و آی سی یوهای ما امکانات و متخصصان کافی برای کودکان ندارند.

هشدار دکتر هاشمیان درباره بازگشایی مدارس | کرونا در کودکان شایع شود فاجعه می‌شود | توان مقاومت نخواهیم داشت

اما یک اظهارنظر رئیس جمهور در ستاد ملی کرونا، برای همه خانواده‌ها سنگین آمده بود: در امسال سال انضباط دقیق دانش‌آموزان است؛ چیزی شبیه پادگان‌های آموزشی نیروهای مسلح.

اظهار نظر رییس جمهور را ببینید؛

روحانی: امسال مدارس باید مثل پادگان‌های نظامی باشند

امروز ولی علی ربیعی در این باره توضیحاتی داد. سخنگوی دولت با اشاره به استفاده از واژه پادگان در سخنان رییس جمهوری درباره مدارس و مفهوم آن گفت: پادگان دو مفهوم دارد، یکی اداره جامعه به صورت پادگانی که مشخص است ما با آن مخالف هستیم و دیدگاه ما این نیست و نظام جمهوری اسلامی هم بر این مبنا قرار نگرفته است پس جامعه را اینطور اداره نمی‌کنیم چه برسد به مدرسه. اما مفهوم دوم در این زمینه وجود آن نظمی است که در پادگان‌ها دیده می‌شود و تاکید رییس جمهوری هم بر همان بخش بود. این به معنای شرایطی است که در آن پروتکل‌ها در مدارس با نظمی دقیق رعایت شود. پس در این زمینه هم ما شاهد یک بازنمایی جهت‌دار هستیم که اخیراً هم باب شده و در سخنان مقامات دولتی و به ویژه رییس‌ جمهوری یک بخش برجسته می‌شود و مدام بر آن تأکید صورت می‌گیرد، درحالی که می‌دانیم گاهی این برجسته‌سازی‌ها مغرضانه است. 

واکنش سخنگوی دولت به استفاده رئیس جمهور از واژه پادگان برای مدارس

علی ربیعی، سخنگوی دولت اما امروز به یک ابهام در بازگشایی مدارس هم پاسخ داد: «چه کسی تشخیص داد مدارس باز شوند؟» ربیعی دراین‌باره گفت: «تمام کارشناسان پرورشی و آموزشی حساسیت نشان می‌دادند که مدارس باید باز شود و تصمیم درستی درباره بازگشایی مدارس اتخاذ شد؛ در عین حال در این باره نگرانی‌هایی وجود داشت به این صورت که عده‌ای از فضای مجازی نمی‌توانند استفاده کنند یا اینکه عدالت آموزشی لطمه می‌خورد و امکانات آن وجود ندارد. بسیاری نگران بودند که ماندن درازمدت کودکان در خانه باعث چاقی آنها می شود. بنابر گزارش آقای نمکی، کودکان کم سن و سالی که بر اثر کرونا آسیب دیدند، بیشتر در طبقه کودکان دچار چاقی مفرط بودند؛ همچنین آثار روانی ماندن بیشتر در خانه، موضوع نگران کننده دیگری بود؛ با توجه به این دلایل تصمیم بر بازگشایی مدارس تصمیم درستی بود.»

از سوی دیگر امروز معاون اول رئیس جمهور درباره بازگشایی مدارس ضمن قدردانی از آموزش و پرورش برای مدیریت برنامه‌های آموزشی در کنار شیوه‌نامه‌های بهداشتی گفت: براساس آنچه که وزیر آموزش و پرورش نیز اعلام کرده است، خانواده‌ها هیچ اجباری برای نحوه آموزش فرزندان خود ندارند و روش‌های مختلف و متنوعی پیش روی جامعه قرار گرفته و خانواده‌ها می‌توانند هر روشی که مناسب می‌دانند را انتخاب کنند.

اسحاق جهانگیری گفت: بر اساس اعتمادی که مردم به آموزش و پرورش و معلمین دارند، اطمینان دارم آموزش و پرورش قادر خواهد بود بهتر از سایر دستگاه‌ها، برنامه‌های مراقبتی و کنترلی را اجرا کند تا خانواده‌ها دغدغه‌ای نسبت به سلامت فرزندان خود نداشته باشند. آموزش و پرورش و مدیران مدارس باید به مردم این اطمینان را بدهند که با نظارت‌های مداوم در کنار استمرار برنامه‌های آموزشی، مراقبت‌های بهداشتی و حفظ سلامت دانش آموزان را نیز به طور جدی در دستورکار خود دارند.

بیشتر بخوانید؛

جهانگیری: اجباری برای نحوه آموزش دانش‌آموزان نیست | آموزش و پرورش به مردم اطمینان بدهد

با این حال آخرین اظهارنظر وزیر آموزش و پرورش همچنان خانواده‌ها را سردرگم می‌کند. محسن حاجی‌میرزایی عصر امروز گفته است:  در شرایط بحران با عدم قطعیت کامل مواجه هستیم و ممکن است هر لحظه تصمیم دیگری گرفته شود، باید بپذیریم که کرونا شرایط عادی زندگی را دچار تغییر و تحول و تصمیم گیری را سخت کرده است.

هرچند که اضافه هم کرده: اجباری برای حضور دانش‌آموزان در مدارس نداریم، اضافه کرد: ما موظف به ارائه خدمات آموزشی هستیم و به علت کارکردهای آموزش حضوری این نوع آموزش را به آموزش غیر حضوری ترجیح می دهیم. اگر خانواده ها در مورد آموزش حضوری فرزندانشان نگرانی دارند می توانند از طریق آموزش غیرحضوری (شبکه شاد، مدرسه تلویزیونی ایران و ...) برای آموزش و یادگیری فرزندان خود اقدام کنند.

بیشتر بخوانید؛

وزیر آموزش‌وپرورش: ممکن است هر لحظه تصمیم دیگری درباره مدارس گرفته شود | عده‌ای همیشه سعی دارند مشکل ایجاد کنند

کد خبر 547555

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 34
 • نظرات در صف انتشار: 1
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • مرتضی FR ۲۳:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
  بنده به عنوان یک فرهنگی شاغل شاهد بودم که در این چند روز هیچ برنامه مراقبتی در مدرسه قابل اجرا نبود .
 • IR ۲۳:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
  آقای وزیر آموزش پرورش شما عقل دارید جان فرزندان ارزشی برای شما ندار
 • مهتاب IR ۲۳:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
  156 9
  یه لطف کنید اصلا نطر ندید در باره ی جون بچه های مردم ..ما بچه هامون اصلا و ابدن مدرسه نمیفرستیم هر کسی میخات دستو بده مگه ما بچمون سر راه اوردیم ازمایشگاه شما بش......... مسخرشو در اوردیدد
 • IR ۲۳:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
  خدایا به داد بچه هامون برس این مسولین که اینقدر غرق در سیاست بازیهای خودشون شدند که مردمی که عمری در مقابل دشمن ایستادگی کردند رو فراموش کردند همین مردم مستضعف انقلاب کردن تا شما درکاخهایتان راحت استراحت کنید و به ریش این ملت بخندید وای برکسانی که به این ملت خیانت کنند خیانت اول گریبان گیر خود مسولین خواهد شد
 • IR ۲۳:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
  171 8
  خاک برسر تون بامملکت داریتون شما باید جون وسلامت بچه ها براتون دراولویت باشه وتمام
 • علی IR ۲۳:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
  157 5
  این مافیای مدارس غیر انتفاعی کی از سر مردم دست برمی دارن خدا میدونه این آقای وزیر هم معلوم نیست وسط چکار میکنه آدم می مونه چی بگه رفیق دزد و شریک قافله
 • IR ۲۳:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
  126 9
  مگر میخواهید مردم بیشتر از اینکه استرس دهید همه می‌گویند که باز شدن مدرسه ها اشتباه بزرگیست، ولی متاسفانه چرا به حرف اساتید پزشکی ومردم گوش نمیدهند
 • شیعه IR ۰۰:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
  حضور در کلاس بهترین گزینه هست اونهایی که سنگ میندازن جلوی اموزش انسانهای متجاهلین
 • IR ۰۰:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
  بابا ترو خدا بزارین حضوری باشه دیگه ت مجازی هیچی نمیفهمیم
  • IR ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
   شما بچتو بفرس لطفا بجای دیگران نظر نده و ساکت شو
  • IR ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
   احتمالا شما از کسانی هستید که بیرون از منزل خیلی بهتون خوش میگذره و زندانی بودید
 • ایرانی IR ۰۰:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
  58 14
  اقای دکترربیعی ازاینکه اینقدر بفکر فرزندان این مرز وبوم هستید .به خودمان می بالیم وسعی می کنیم فرزندانمان چاق نشوند .که عارضه کرونا درخانه به سراغ انها بیاید.
 • علی اصغر قاسم پور IR ۰۰:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
  80 3
  از این اشتبٱه کاریهای آشکار کم نیست که از روز اول این بیماری میشه و باعث شیوع ماندگار و تداوم اون شده و همچنان خودتمجیدیها هم از محاسن کار خودشون! ادامه داره!
 • سامان IR ۰۱:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
  81 4
  فاجعه ببارخواهدآمد خدا خودش بخیرکنه
 • حسین IR ۰۱:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
  این جنایت و خیانت به فرزندان وطن است ...اقای ریس جمهور بچه های خودتون می فرستید مدرسه .شرم آور هست
 • AE ۰۳:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
  علت اینکه گفتن مدرسه بازگشایی بشه یه چیز بود ،فقط خواستن شهریه رو از ما بگیرن،شهریه رو که گرفتن خیالشون راحت شد،حالا میگن اشتباه کردیم نیاین مدرسه،خدا کنه پول مردمو نخورین،اینقد شما از مردم متنفرید،،،
 • AE ۰۳:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
  اگر ما ایرانیهاتو کشور همو ن آ مریکای جنایتکار زندگی می کردیم ،اینقد با ما بد رفتاری نمی کردن ،،که الان تو ایران می کنن
 • فرهنگی IR ۰۶:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
  118 4
  والا من که تومدرسه از کل بقول خودشون پروتکل های بهداشدی فقط یه ماسک می بینم که اون هم گاهی زیر چانه است در دبیرستان متوسطه دوم دائما کنار هم هستند وای بحال مقاطع پایین تر .خدا خودش رحم کنه با این تصمیم
 • IR ۰۶:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
  96 12
  واقعا موندم شما چطور دارید کشور رو اداره میکنید جای تاسف داره، مسئولین با کفایت ما کی میخوان مسولیت پذیر باشن و مسولیت کارها و تصمیماتشون رو گردن بگیرن
 • IR ۰۶:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
  71 9
  واقعا موندم شما چطور دارید کشور رو اداره میکنید جای تاسف داره، مسئولین با کفایت ما کی میخوان مسولیت پذیر باشن و مسولیت کارها و تصمیماتشون رو گردن بگیرن
 • IR ۰۷:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
  66 3
  فقط و فقط اینو میدونم که دولتمردان بیسوادی داریم و افسوس برای ایران عزیز که اینطور سریع نظرها عوض میشه و حرفها تعبیر
 • علی IR ۰۷:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
  69 2
  بدا بحال این سرزمین با چنین تصمیم گیرندگانش که منفعت را بر همه چیز ترجیح میدهند بدا بدا بدا و دیگر هیچ
 • ناشناس IR ۰۷:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
  70 5
  ترسیدند بچه ها چاق بشن تو خونه بمونن گفتن بیاید مدرسه جلوگیری از چاقی میشه کرو نا هم نمی گیرید.جوک وسط سال بود
 • IR ۰۷:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
  87 8
  خداعاقبت بچه هارابخیرکند
 • IR ۰۸:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
  74 6
  باسلام بازگشایی مدارس کاملااشتباه بودچراکه هنوز یه هفته ازبازگشایی مدارس نگذشته من خودم شاهد این بودم که دودانش آموز کلاس اولی ماسک های خودرابایکدیگرعوض کردن ویکی ازآنها به اون یکی گفت ماسک توخوشگلتره بیا عوض کنیم چراکه تو جامعه خود شاهد این ماجرا هستیم بعضی ازبزرگترهاهیچ ترسی ازکروناندارن چ برسد به بچها که فقط ذهنشان درگیر بازی وشیطنته.
 • دلسوز IR ۰۸:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
  106 4
  ایکاش فرزندان وزیرآموزش وپرورش ومعاونان وی دچاربیماری کرونابشوندتادیگه ازاین تصمیمات یک دقیقه ای وبی برنامه نگیرد.هرچندآقازاده های این وزارتخانه دربهترین مدارس وتوسط مجربترین معلمان تدریس میشوند.
 • ناشناس IR ۰۹:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
  107 7
  آقای وزیر چطوری میگید همه چی تو مدرسه داره رعایت میشه من رفتم مدرسه ی پسرم نیم متر خاک نشسته بود رو میزا
 • فرهنگی IR ۰۹:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
  91 5
  فعلا کسی که داره مشکل ایجاد میکنه شما هستید نه کس دیگر. آن هم با این تصمیمات عجولانه که هر لحظه هم تغییر میکنه.
 • ثمنا IR ۰۹:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
  85 4
  من خودم معلم هستم چند روزی که برای تعیین محل کار در سال تحصیلی جدید دبا اتوبوس و تاکسی در سطح شهر تردد داشتم‌و در اولین روز بازگشایی نیز در مدرسه حضور یافتم شب ساعت 21با تب بالای 38 درجه و لرز شدید وبه زمین افتادن که حس کردم لرز مرگ است مواجهوشدم با مراجعه به پزشک و نمونه برداری بزاق من متوجه شدم‌به کووید 19مبتلا شده ام طب کار برای من سه ماه استعلاجی نوشتند الان هم بعلت کمبود نیروی انسانی معلم جایگزین ندارند و من هم‌ خیلی شرایط جسمی شدیدا نامناسب دارم حتی نتوانستم‌ شبکه شاد را استارت بزنم معلمین غیر انتفاعی هم‌اگر ناقل این ویروس باشند بیماری خود را از مدیر مخفی می کنند چون نون شان آجر می شود و من ساکن اصفهان هستم در اصفهان کرونا زیاد است معلم به دانش اموز و سایر همکاران انتقال می دهد مسوولین کاررا به جایی کشاندند که حتی معلم توان تدریس مجازی هم‌ندارد.
 • ی مادر IR ۱۰:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
  85 7
  والا به خدا. دست از مسخره بازی بر نمی دارین چرا مدرسه رو باز می کنید پارسال با فضای مجازی همه به خیرو خوشی و سلامتی از طریق مجازی همچی پایان رسید حالا چه اصراری مدرسه رو باز می کنید گناه می برید من مادرم دل نگران بچمم آدمهای بی مسؤلیت
 • AE ۱۱:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
  88 7
  فعلا که آمار مبتلاها روزبه روز بالاتر میره، اینا مطمعن باشید هرکسی بچش براش مهمه واهمیت داره به هیچ وجه اجازه حضور درمدارس را نخواهد داد، وحتی خود من اجازه نمیدم فرزندم مدرسه بره
 • عصبانی IR ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
  93 13
  وزیر اموزش و پروش خیلی ابله هستی خر هستی چرا مدارس را تعطیل نمیکنی حالا انگار خیلی هم سیستمتون خوبه که میگی مدارس باید باز باشه فوقش یک سال دیرتر بیکار بشیم ازت متنفرم اگه من کرونا بگیرم میام میکشمت
 • رضا توکلی IR ۱۱:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
  اگر روحانی و معاون دولش و وزیر ترسو و نادان آموزش و پ ورشش در هر کشورقانونمندی بودند بدون تردید با بخژر انداختن جان اینهمه دانش آموز و خانواده و کشته های روزانه کرونا آنهم بعداز نزدیک به هفت ماه از پا آویزانشان می کردند و به گاری می بستتن شان با سنگ آسیاب گندم آرد کنند این دولت باعث شرمساری ملت و کشورمان در جهان است
 • نفس IR ۱۳:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
  108 7
  باش میگیم مدارس باز شد میریم ولی بگین تو دوساعت چی یاد میگیریم من امسال نهمم خانمم فقط درس میده توضیح نمیده منی ریاضی رو فول بودم بلدنیستم ۳۵ دقیقه میخواهی کتب رو بازکنی تموم میشه اینم تقصیر آمریکا وترامپ بندازید

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار