مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه ضمن اشاره به افزایش یک متری تراز دریاچه ارومیه تا سال ۱۴۰۰ گفت: تا سال ۱۴۰۶ دریاچه ارومیه به تراز اکولوژیک خود می‌رسد.

دریاچه ارومیه

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، مسعود تجریشی با اشاره به اینکه در حال حاضر احیای دریاچه ارومیه وجهه بین‌المللی پیدا کرده است، اظهار کرد: طی سال‌های ۷۲ و ۷۳ تراز دریاچه ارومیه به حداکثر خود رسیده بود، اما در سال ۹۲ این دریاچه به مرز خشکی رسید و ما به دنبال آن طی پنج ماه برنامه جامعی برای احیای دریاچه تهیه کردیم.

وی ادامه داد: بر اساس این برنامه قرار بود که طی مدت دو تا سه سال به شرایط تثبیت برسیم و پس از آن وارد فاز احیا شویم که اکنون در این مرحله قرار داریم. 

مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه ادامه داد: اقدامات زیادی برای انتقال آب به دریاچه ارومیه صورت گرفته است که دی ماه امسال به بهره برداری می‌رسند. قرار است که در بهمن و دی ماه، ۱۲ طرح تصفیه‌خانه، شش طرح در خصوص سردهنه سازی سدها، شش طرح مرمت و بازسازی افتتاح شود. همچنین پروژه انتقال آب زاب نیز در زمستان افتتاح خواهد شد.

تجریشی با اشاره به اینکه برای تثبیت کانون‌های گرد و غبار در حوضه آبریز دریاچه ارومیه اقدامات خوبی صورت گرفته است، گفت: در حال حاضر کانون‌های گرد و غبار شناسایی و مدیریت شده‌اند و اکوسیستم دریاچه در شرایط مطلوبی است و فلامینگو ها و آرتمیا در دریاچه زیست می‌کنند.

 به گفته وی، طبق تصمیم ستاد احیای دریاچه ارومیه قرار بود که ۱۴۲۰ میلیون متر مکعب آب از طریق لایروبی وارد دریاچه ارومیه شود که حجم زیادی از آن محقق شده است. همچنین از طریق تصفیه و انتقال پساب نیز حدود ۸۰۰ تا ۹۰۰ میلیون متر مکعب آب وارد دریاچه می‌شود.

تجریشی با اشاره به اینکه در راستای کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی کار شناسایی سه رقم بذر گندم کم آب از سال ۹۳ و ۹۴ آغاز شده است، گفت: امسال کشت این بذرها آغاز می‌شود و مصرف آب تا حد بسیار زیادی کاهش خواهد یافت.

مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه با اشاره به اینکه تا پایان سال یک متر به تراز دریاچه ارومیه افزوده می‌شود، گفت: دریاچه در سال ۱۴۰۶ به تراز اکولوژیک خود خواهد رسید.

 تجریشی در پایان تصریح کرد: در سال ۲۰۲۰، ۱۲۷ مقاله بین‌المللی در مورد دریاچه ارومیه منتشر شده است.

کد خبر 546929

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار