نتایج یک بررسی جدید نشان می‌دهد کودکان و نوجوانان با احتمال بسیار کمتری دچار موارد شدید عفونت کرونا می‌شوند و مرگ ناشی از بیماری کووید-۱۹ در میان کودکان بسیار نادر است.

coronavirus

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از رویترز این بررسی در میان بیماران پذیرفته‌شده در ۱۳۸ بیمارستان در بریتانیا نشان داد که کمتر از یک درصد این بیماران و کمتر از یک درصد از افراد جان‌باخته – یعنی در مجموع ۶ مورد- کودک هستند. هر شش کودک جانباخته دچار بیماری شدید یا مشکلات پزشکی زمینه‌ای بودند.

این پژوهشگران می‌گویند ما می‌توانیم کاملا مطمئن باشیم که کووید-۱۹ به خودی خود باعث آسیب چندانی به کودکا نمی‌شود. به گفته آنها والدین باید خیالشان راحت باشد که کودکانشان با بازگشتن به مدرسه به طور مستقیم آسیبی نمی‌بینند.

داده‌های جهانی درباره انتشار پاندمی ویروس کرونا نیز نشان می‌دهد که کودکان و نوجوانان فقط ۱ تا ۲ درصد از موارد کووید-۱۹ در جهان را تشکیل می‌دهند. اکثریت موارد عفونت گزارش‌شده در کودکان با علائم خفیف یا بی‌علامت بوده‌اند و شمار معدودی مرگ در کودکان رخ داده است.

پژوهشگران در این بررسی که نتایج آن در ژورنال پزشکی بریتانیا منتشر شده است، وضعیت ۶۵۱ نوزاد و کودک زیر ۱۹ سال که در فاصله ۱۷ ژانویه تا ۳ ژوئیه در بیمارستان‌های بریتانیا بستری شده بودند، را ارزیابی کردند.

این پژوهشگران می‌گویند هر شش کودکی در گذشته بودند، «بیماری‌های همراه شدید» داشتند و میزان کشندگی بیماری در این گروه سنی بسیار پایین (کمتر از یک درصد) بود، در حالی که این میزان در مجموع گروه‌های سنی (از صفر تا ۱۰۶ سال) ۲۷ درصد بود.

به گفته این پژوهشگران با وجود اینکه خطر کلی دچار شدن به بیماری شدید کووید-۱۹ در کودکان «بسیار کم» است، در کودکان نیز مانند بزرگسالان، کودکان سیاه‌پوست و کودکان چاق به طور نامتناسبی دچار عوارض شدید بیماری می‌شوند.

این بررسی همچنین نشان داد که کودکان ممکن است مجموعه‌ای از علائم شامل گلودرد، تهوع، استفراغ، درد شکمی، اسهال و دانه‌های پوستی را علاوه بر علائم معمول تب، تنگ نفس و سرفه داشته باشند.

کد خبر 544424

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار