روح الله حسینیان در سال ۱۳۳۴ در آباده استان فارس بدنیا آمد.

روح الله حسینیان

به گزارش همشهری آنلاین، در کارنامه سیاسی حسینیان،  دادستانی انقلاب،  نمایندگی مجلس و همچنین ریاست مرکز اسناد انقلاب اسلامی ثبت شده است.

روح‌الله حسینیان  پس از اتمام تحصیلات متوسطه در روستای صغاد آباده در ۱۵ سالگی به حوزه علمیه قم و مدرسه ولیعصر و سپس مدرسه حقانی رفت و طی هشت سال از آن فارغ‌التحصیل شد.  

وی از ابتدای دهه ۶۰ وارد دستگاه قضایی جمهوری اسلامی شد و در سال ۱۳۶۲ به سمت قائم مقامی دادستانی انقلاب اسلامی مشهد منصوب شد. جانشینی دادستانی تهران و سیستان و بلوچستان از دیگر پست‌های وی بود. دادستان دادگاه ویژه روحانیت تهران، رئیس شعبه ۴ دادگاه ویژه روحانیت، رئیس یکی از دادگاه‌های عمومی تهران، جانشین نماینده دادگاه انقلاب در وزارت اطلاعات از دیگر پست‌های وی در دستگاه قضائی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی است.

در سال ۱۳۷۴ وی بعد از حجت‌الاسلام سید حمید روحانی، ریاست مرکز اسناد انقلاب اسلامی را به‌عهده گرفت. مسئولیت وی در این مرکز منجر به تحول و انتشار کتاب‌های مختلف در حوزه تاریخ انقلاب و تاریخ معاصر ایران و زندگی‌نامه شخصیت‌های مؤثر در پیروزی انقلاب شد، همچنین اسناد مختلفی از دوران رژیم پهلوی در دسترس خوانندگان قرار گرفت.

حسینیان در انتخابات مجلس شورای اسلامی هشتم در سال ۸۶ به ‌نمایندگی از مردم تهران وارد پارلمان شد و در دوره نهم مجلس نیز نمایندگی مردم تهران را عهده‌دار بود.

رهبری در تشیع، چهارده سال رقابت ایدئولوژیک شیعه در ایران، چهارده قرن تلاش شیعه برای توسعه و ماندن، بیست سال تکاپوی اسلام شیعی در ایران، حریم عفاف (حجاب و نگاه از دیدگاه فقه اسلامی)، ستاره صبح انقلاب (زندگی‌نامه حاج آقا مصطفی)، فرشته زمینی (زندگانی زهرا سلام الله علیها) و بازخوانی نهضت ملی ایران برخی از آثار منتشرشده این پژوهشگر تاریخ انقلاب بود.

روح الله حسینیان صبح چهارم شهریور ۱۳۹۹ بدلیل عارضه قلبی درگذشت. وی دوماه قبل از فوت به بیماری کرونا مبتلا شده بود.

کد خبر 543669

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست داخلی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها