رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا گفت: در حال بررسی ۷ داروی تاثیرگذار در درمان کرونا هستیم و به زودی سه گزارش دارویی به کمیته علمی ارائه می‌دهیم.

کرونا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از مهر، دکتر مصطفی قانعی رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا با اشاره به اینکه در حال حاضر یک دارو در پروتکل درمانی کرونا در سطح بین‌الملل وجود دارد، گفت: براساس آخرین جمع‌بندی ۲۳ مطالعه روی چندین هزار بیمار در سطح بین‌المللی، تنها اتفاق دارویی که مرگ‌ومیر و مدت بستری را کاهش می‌دهد کورتون است. تمام تحقیقاتی که روی زیر ۱۰۰ نفر بودند کنار گذاشته شدند.

وی افزود: قبل از اعلام نتیجه این دارو، ما در ایران تاثیر این دارو در کاهش مرگ‌ومیر و مدت بستری بیماران کرونایی را اعلام کرده بودیم که بعد از مدتی سازمان بهداشت جهانی نیز آن را تایید کرد و اکنون هم در ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاهش مدت بستری ۳ و نیم روزه با داروی رمدسیویر

به گفته رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا، هیچ دارویی مرگ بیماران مبتلا به کوویدـ۱۹ را کاهش نداده است. آخرین نتایج در خصوص داروی رمدسیویر نشان داد ۳ و نیم روز مدت بستری را کاهش می‌دهد ولی تاثیری در مرگ‌ومیر ندارد.

قانعی گفت: البته از طرفی نتایج بین‌المللی داروی رمدیسیور مشخص شده ولی در کشور هنوز نتایج آن مشخص نشده است. این دارو در فاز اولیه طول بستری را کم می‌کند ولی باعث کاهش مرگ‌ومیر بیماران کرونایی در فاز نهایی بخش آی‌سی‌یو نمی‌شود.

وی با اشاره به اینکه همه داروها به غیر از کورتون تاکنون نشان داده‌اند که مرگ‌ومیر را کاهش نمی‌دهند، افزود: بقیه داروها در کاهش بستری تاثیر دارند، نتایج در خصوص هیدروکسی کلروکین نشان داد که شکایت بیمار را کمتر می‌کند.

رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا توضیح داد: اکنون جایگاه داروها در پروتکل درمانی مشخص است و در مرحله‌ای هستیم که می‌دانیم کدام دارو در درمان، کاهش بستری و کاهش مرگ و میر کرونا موثر است.

وی گفت: هیدروکسی کلروکین هنوز در پروتکل درمانی کشور ما وجود دارد.

قانعی با اشاره به اینکه در ایران داروهای زیادی مورد بررسی قرار گرفتند، افزود: بررسی‌های داروی فاواپیراویر به پایان رسیده و گزارش پایانی آن ارائه شده است که نشان داد هیچ اثری در بهبودی و مرگ‌ومیر افراد کرونایی ندارد.

درمان سرپایی بیماران با برم هگزین

رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا گفت: داروهای دیگری همچون برم هگزین نیز مورد بررسی قرار گرفت که نشان داد استفاده از آن برای بیماران کرونایی تا حدی موثر است از این رو این دارو در پروتکل سرپایی گذاشته شد. در واقع کسانی که در مرحله اول بیماری کرونا هستند از این دارو می‌توانند استفاده کنند چون تاثیر آن روی ویروس است.

وی با اشاره به نتایج تحقیقات دارویی که به کمیته ارسال شده است، افزود: برخی تحقیقات که روی هموپرفیوژن انجام شده قرار است گزارش نتایج آن به کمیته ارائه شود اما هنوز هموپرفیوژن در پروتکل وارد نشده است.

قانعی گفت: به زودی سه گزارش دارویی به کمیته علمی ارائه می‌شود.

رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا در خصوص اربیدول توضیح داد: نتایج تحقیقات اولیه نشان داد این دارو در درمان تاثیری کرونا نداشته است. 
 

کد خبر 543615

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بهداشت و درمان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 3
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • محسن IR ۲۳:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۴
    2 0
    مسیول کمبود دارو کیست؟ فعلا همه سرگرم کرونا هستید و فکری به حال سایر بیماران دیگر نمی کنید بسیاری از بیماران سرطانی با نبود دارو با مرگ روبرو هستند داروهایی مثل آمپول دیفرالین و .....اصلا پیدا نمی شود مگر در ناصر خسرو آنهم به قیمت نجومی