معاون درمان وزیر بهداشت درباره داروهای موثر در درمان بیماران بستری و سرپایی کرونا و همچنین وضعیت بیمارستان‌ها و تجهیزات مورد لزوم این بیماری توضیح داد.

کرونا بیمارستان

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر قاسم جان‌بابایی معاون درمان وزیر بهداشت گفت: روایت‌ها درمورد بیماری کرونا در دنیا تناقضاتی دارد، ممکن است هر دارویی که تولید می‌شود اهداف تجاری یا شرکت خاصی پشت آن باشد که هدف اقتصادی داشته باشد. از سوی دیگر مقالاتی ارائه می‌شود که استدلال قوی نداشته و همین تناقض در صحبت‌ها سبب ایجاد وحشت در مردم می‌شود که شرایط را برای افراد سودجو فراهم می‌کند، اما در ایران از آنجایی که فرآیندهای مربوط به دارو زیر نظر سازمان غذا و دارو است، سودجویی و اهداف این‌چنینی بسیار کمتر اتفاق می‌افتد.

کورتون؛ موثرترین درمان برای بستری‌های کرونا

به گفته معاون درمان وزیر بهداشت، داروهایی برای درمان بیماران مبتلا به کرونا استفاده می‌شود که مورد تایید کمیته علمی مقابله با کرونا باشد. در حال حاضر دریافته‌ایم کورتون برای بیماران بستری‌شده می‌تواند موثرترین درمان باشد. در کنار آن استفاده از داروهای ضد انعقاد، ضد ویروسی و غیره نیز در بیماران بستری موثر است. البته نباید فراموش کنیم استفاده از دستگاه‌های کمک تنفسی غیرتهاجمی نیز می‌تواند سبب نجات جان بیماران شود. البته باید در نظر بگیرید همه بیماران به علت ابتلا به ویروس کرونا نیست که جان خود را از دست می‌دهند. برخی نیز به دنبال هویدا شدن عوارض متابولیک بیماری از دنیا می‌روند. همین موضوع سبب می‌شود توجه خاص ما به سمت اختلالات همراه با بروز بیماری کرونا جلب شود.

وی با اشاره به این که در کشور منابعمان محدود است، افزود: نباید به سمتی حرکت کنیم که تنها هزینه داشته باشیم، بلکه باید تلاش کنیم تا اثربخشی به همراه هزینه در پروتکل‌هایمان دیده شود.

دپوی تجهیزات مرتبط با کرونا برای فصل پاییز و زمستان

جان‌بابایی با اشاره به اینکه دپوی تجهیزات پزشکی برای فصل پاییز و زمستان انجام شده است، گفت: البته اکنون تولیدکنندگان داخلی نیز فعالیت خوبی دارند تا جایی که همه استان‌ها در زمینه تولید برخی تجهیزات به خودکفایی رسیدند و از این رو بعید می‌دانیم که در فصل پاییز و زمستان مشکلی برایمان پیش بیاید.

وی درباره ارائه خدمات در مطب‌های دندانپزشکی نیز توضیح داد: در این زمینه از ابتدای شیوع بیماری پروتکل‌های زیادی ابلاغ شده است این در حالی است که همکاران دندانپزشک ما نیز در بالاترین حد ممکن مسائل بهداشتی را رعایت می‌کنند و مردم نیز آگاهی خود را افزایش داده و جز در موارد غیر ضروری به مراکز دندانپزشکی مراجعه نمی‌کنند.

معاون درمان وزیر بهداشت با اشاره به اینکه فردی که شماره نظام پزشکی داشته باشد می‌تواند خدماتی درباره کرونا ارائه دهد، گفت: اگر فردی شماره نظام پزشکی داشته باشد یعنی پزشک است و طبابت را بلد است. بیماری کرونا نیز پروتکل‌های خاصی برای درمان دارد و پزشکان مختلف می‌توانند برای درمان به ما کمک کنند. البته در این میان برخی افراد غیرپزشک نیز ممکن است در مباحث درمانی دخالت‌هایی داشته باشند، اما خوشبختانه آگاهی مردم افزایش یافته و اکثرشان مراکز بیمارستانی و ۱۶ ساعته را مورد اطمینان می‌دانند.

جان‌بابایی در پاسخ به این سوال که تاثیر برگزاری کنکور و مراسم عزاداری ماه محرم در ابتلا و آمار کرونا چه زمانی مشاهده خواهد شد، افزود: هم کنکور و هم عزاداری‌های ماه محرم به تازگی آغاز شده است و فعلا اثرات آن حداقل تا دو هفته آینده مشخص نیست. البته در مورد کنکور با تمهیدات ویژه‌ای که همکاران معاونت بهداشت و سازمان سنجش انجام دادند، نگرانی خاصی نداریم. ما نیز در معاونت درمان تمهیداتی را اندیشیده بودیم تا مبتلایان به کرونا که در مراکز درمانی بستری هستند، بتوانند همان‌جا کنکور بدهند. در خصوص عزاداری‌های ماه محرم تاکنون مردم پروتکل‌ها را به خوبی رعایت کردند، اما در صورتی که تجمعی خلاف آنچه اعلام شد صورت گیرد، باید انتظار افزایش موراد بیماری را داشته باشیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا موج سوم بیماری به کشور آمده است یا خیر توضیح داد: هیچگاه بیماری به سمتی نرفته است که به اعدادی نزدیک به صفر برسیم و بتوانیم بگوییم موج بعدی آغاز شده، بیماری تدوام داشته است و هنوز به نقطه مطلوبی در موج دوم نرسیده‌ایم که بتوانیم بگویم موج سوم آغاز شده است یا خیر.

هزینه‌های درمان مبتلایان کرونا

معاون درمان وزیر بهداشت درباره هزینه‌های درمان بیماران مبتلا به کرونا گفت: بیمارانی که در بخش‌های عادی بستری می‌شوند حدود ۲ تا دو نیم میلیون هزینه دارند و این هزینه برای بیماران در بخش آی‌سی‌یو به ۴.۵ میلیون می‌رسد که مردم از کل هزینه شده بسته به نوع مراجعه خود ۵ تا ۱۰ درصد مبلغ را پرداخت می‌کنند. البته براساس اعلام ما تمهیدی اندیشیده شده است تا در نقاطی که افراد کمتر برخوردار به بیمارستان مراجعه می‌کنند از آنها وجهی برای درمان کرونا اخذ نشود. 

باید بدانیم بیش از ۶ ماه است که اکثر بیمارستان‌ها درگیر بیماران کرونایی بوده و درآمدشان کاهش یافته است. حتی در برخی بیمارستان‌ها درآمد آنها به کمتر از ۵۰ درصد کاهش یافته است. پس چرا کسی که توانایی مالی دارد و از بیمه‌های تکمیلی نیز برخوردار است آن حق ۵ تا ۱۰ درصدی خود را پرداخت نکند.

وی در ادامه سخنان خود با تاکید مجدد بر اینکه استفاده از داروی کورتون براساس پروتکل‌ها تنها برای بیماران بستری‌شده در بیمارستان مجاز است، افزود: این دارو تاثیری بر بیماران سرپایی نداشته و نمی‌تواند سبب پیشگیری از ابتلا به بیماری شود. در درمان‌های سرپایی معمولا از داروهای مانند کلروکین، مسکن‌ها و غیره به تشخیص پزشک استفاده می‌شود.

جان‌بابایی در خاتمه سخنان خود درباره رعایت پروتکل‌های بهداشتی در زایشگاه‌ها گفت: زایشگاه‌ها محل نگرانی ما نیست؛ چراکه امکان آلوده شدن آنجا کمتر است. همکاران ماما که کار ختم بارداری را انجام می‌دهند باید تجهیزات لازم و کامل را داشته باشند. همچنین اگر خانم بارداری مبتلا به کرونا برای ختم بارداری به زایشگاه مراجعه کند، ترجیح و اولویت اول با درمان بیماری مادر و سپس ختم بارداری اوست. تاکنون مراجعه این‌گونه مادران به زایشگاه‌ها تعداد قابل توجهی بوده که خوشبختانه ختم بارداری برای مادر به خوبی انجام شده است.
 

کد خبر 542912

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار