مجموع نظرات: ۰
پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۰
۰ نفر

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: حدود ۷۵ هزار هکتار از شالیزارهای استان در بارندگی‌های اخیر دچار ورس (خوابیدگی ساقه) شد.

شالیزار

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، ابراهیم اکبرزاده، پنجشنبه ۲۳ مرداد با بیان این‌که این میزان شالیزارها در ۱۶ شهرستان گیلان طی بارندگی‌های اخیر دچار ورس یا خوابیدگی ساقه‌های برنج شده است افزود: به دلیل این‌که ساقه‌ها در مرحله رشد برنج و رسیدگی بود خسارت آنچنان به لحاظ تولید کمی نخواهیم داشت.

کمباین‌هایی که در سال‌های اخیر در گیلان توزیع شده قابلیت برداشت مزارع ورس شده را دارد اما هزینه‌های بهداشت بیشتر از شرایط معمول است.

وی با اشاره به این‌که تاکنون ۲۲ هزار هکتار اراضی شالیزاری گیلان برداشت شده، یادآور شد: سال زراعی گذشته ۱۶۱ هزار هکتار اراضی شالیکاری گیلان با "کمباین" برداشت شد و پیش‌بینی می‌شود این میزان در سال زراعی جاری به بیش از ۱۷۰ هزار هکتار برسد.  

از مجموع ۲۳۸ هزار هکتار از اراضی شالیزاری استان گیلان در سال زراعی جاری حدود ۱۶۲ هزار هکتار از طریق ماشین نشاکاری به صورت مکانیزه کشت شده که این میزان در سال گذشته ۱۴۷ هزار هکتار بود.

ورس "خوابیدگی ساقه‌های برنج" در شرایط محیطی بسیار حاصل خیز رخ می‌دهد و از طرف دیگر بهره‌برداری از عوامل افزایش دهنده عملکرد را محدود می‌کند. سه نوع ورس وجود دارد؛ خم شدن ساقه‌ها از پایین گیاه، شکستن ساقه در هر نقطه‌ای از آن و ورس ریشه.

استان گیلان دارای ۲۳۸ هزار هکتار شالیزار است که هر سال از تبدیل یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن شلتوک برداشتی آنها، حدود ۷۵۰ تا ۸۵۰ هزار تن برنج سفید به دست می‌آید.  

گیلان بزرگترین تولیدکننده ارقام بومی و با کیفیت برنج در کشور است که با ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری، رتبه اول کشور را از لحاظ سطح زیرکشت و رتبه دوم تولید برنج را به خود اختصاص داده است.

کد خبر 539922

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha