وزیر بهداشت گفت: با وجود احتمال سخت بودن شرایط فصل پاییز پس یا نباید کنکور سراسری را برگزار کنیم و یا به تعویق انداختن آن به امید روزهای بهتر، کار درستی نیست و باید آن را برگزار کنیم.

سعید نمکی

به گزارش همشهری آنلاین، سعید نمکی وزیر بهداشت در نشست ویژه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی که با حضور وزرای علوم، تحقیقات و فناوری و ورزش و جوانان در خصوص بررسی برگزاری آزمونهای سراسری برگزار شد، اظهار داشت: گرچه تمام نمایندگان مجلس در قبال مردم کشور، مسئول هستند اما باری که بر دوش بنده به عنوان سرباز کوچک نظام در عرصه سلامت، سنگینی می کند، قابل قیاس با هیچ مسئولیتی در این سرزمین نیست.
 
وی افزود: مسئولیت سنگین بنده به سه دلیل عمده قابل مقایسه با دیگران نیست؛ اول اینکه بنده به شدت شرمسار نیروهای بهداشتی و درمانی هستم که ۶ ماه شبانه روز به مردم و بیماران خدمت می کنند و تعداد قابل توجهی از آنها مبتلا و شهید شده اند و لحظه ای تخت بیماران را ترک نکرده اند و زمانی که همه از بیماری فرار کردند، آنها پای کار ایستادند و به شدت شرمسار یکایک آنها هستم.
 
وزیر بهداشت تصریح کرد: به همکارانم در هیات دولت گفتم که وقتی ساعت ۲ بامداد اکسیژن بیمارستان توحید سنندج، اُفت می کند، کسی با هیچ وزیری به جز وزیر بهداشت تماس نمی گیرد و یا اگر گردشگری برود و منطقه اورامانات را آلوده کند، امکان ندارد که کسی ساعت ۳ بامداد برای بیمارستان کامیاران یا بیمارستان های سنندج با وزیر گردشگری تماس بگیرد بلکه وزیر بهداشت باید پاسخگو باشد و یا ورزشکاران جوان وقتی مبتلا شدند، وزیر بهداشت باید داروی ضد ویروس مورد نیاز را تهیه کند.
 
نمکی تاکید کرد: دومین دلیل مسئولیت سنگین بنده، مسئولیتی است که در قبال یکی از بزرگمردان تاریخ کشور یعنی مقام معظم رهبری دارم. بارها عرض کردم که شرمنده این مرد بزرگ و قدردان بزرگ منشی و بزرگواری ایشان هستم. ایشان الگوی کاملی از رهبری سیاسی، مذهبی، اجتماعی و فرهنگی در دنیا بروز دادند و برای کوچک ترین مسائل درون بیت، هم محبت و مصلحت اندیشی می کنند که چقدر با پروتکل های بهداشتی، منطبق است. 
 
وی اضافه کرد: اگر مقام معظم رهبری احساس کنند که کوچک ترین موردی ممکن است باعث شکسته شدن پروتکلی شود، پیشگام می شوند تا مبادا خدای ناکرده موجب رنجش یک شهروند ایرانی شود و من باید به ایشان با این همه اعتمادی که کردند، جواب بدهم.
 
وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: سومین دلیل مسئولیت سنگین بنده این است که روز قیامت باید در محضر الهی، پاسخگو باشم.
 
هیچ چیزی برای ما راحت تر از تعطیلی همه امور نیست
 
نمکی یادآور شد: برای وزیر بهداشت در شرایط کنونی بیماری، هیچ چیزی راحت از تعطیلی همه امور نیست. بنده در سه گانه مصحلت، اقتصاد و سلامت، در مقابل مصلحت و اقتصاد زانو زدم که پروتکل هایی تدوین کنم که امور کشور به گونه ای بچرخد که در تحریم ها، کمترین فشار به بخش اقتصاد وارد شود. همان زمان که تعداد مرگ و میر روزانه کرونا در کشور به حدود ۳۰ نفر رسیده بود، به سمت تک رقمی شدن می رفتیم اما برای ما کاملا واضح بود که هر نوع بازگشایی، ممکن است تبعاتی داشته باشد. 
 
وی گفت: پروتکل، زره فولادی در مقابل بیماری کرونا نیست. تهیه و ابلاغ پروتکل ها به معنی ختم به خیر شدن همه امور نیست. چنین چیزی در هیچ کجای دنیا وجود ندارد بلکه با نوشتن و ابلاغ پروتکل ها، می خواهیم موارد بیماری را به حداقل برسانیم. برای وزیر بهداشت، بهترین مکانیزم این است که آمد و شد نباشد و کنکور برگزار نشود. 
 
وزیر بهداشت اظهار داشت: در حال حاضر فقط بیماری کرونا را مدیریت نمی کنیم بلکه ابعاد سیاسی، اجتماعی و فرهنگی مرتبط با کرونا را هم باید در نظر بگیریم. در هفته های پیش که در خصوص برگزاری آزمون دکترا جلساتی با وزارت علوم و سازمان سنجش داشتیم، گفتیم که تیم ما به عنوان ناظر بهداشتی برای اجرای پروتکل ها باید آماده باشند. 
 
نمکی افزود: معتقدم بین کنکور سراسری، کارشناسی ارشد و دکترا تفاوت وجود دارد. ۳۲ سال است که معلم دانشکده پزشکی هستم و تعداد زیادی دانشجو و رزیدنت تربیت کرده ام اما در هیچ کجای دنیا برای تحصیلات تکمیلی، آسان نمی گیرند و حتما با پروتکل ها، آزمون ها و مکانیزم خاصی، دانشجویان را می پذیرند. 
 
وی خاطرنشان کرد: در مورد کنکور دکترا چون تعداد داوطلبان کمتر از سراسری و کارشناسی ارشد بود، با دوستان اتمام حجت کردیم که اگر این آزمون درست و منطبق با پروتکل ها اجرا نشود از برگزاری کنکور کارشناسی ارشد، جلوگیری خواهیم کرد. آنچه که بررسی کردیم با حضور ۵۴۰ ناظر بهداشتی در حوزه های امتحانی در کنکور دکترا، شاید تنها ۷ تا ۸ مورد مشاهده کردم که منطبق با پروتکل ها نبود و این خیلی ارزنده بود.
 
وزیر بهداشت افزود: داوطلبان، هر کدام از خانواده هایی با فرهنگ و نوعی از اندیشه برای کنکور حاضر می شوند. ممکن است خانواده ای به قدری سخت گیری کند که فرزندش پروتکل ها را کاملا رعایت کند و یا داوطلبی از خانواده ای باشد که در زندگی روزمره نیز خیلی از پروتکل ها را رعایت نمی کند. آزمون دکترا از دید بنده به عنوان مسئول سلامت کشور، با حداقل نقص برگزار شد و اگر بتوانیم اجرای پروتکل ها را برای کنکور کارشناسی ارشد تشدید کنیم، تردید ندارم که این آزمون هم می تواند با کمترین نارسایی برگزار شود. 
 
نمکی گفت: برای وزیر بهداشت، بهترین حالت، تعطیل کردن همه امور است چون به نفع نظام سلامت است. اگر بین صدها هزار نفر داوطلب کنکور ۱۰ نفر هم گرفتار بیماری شوند، بار اضافی بر نظام سلامت، تحمیل می شود اما کنکور دکترا با کمترین نقص در پروتکل ها برگزار شد اما تیم برگزار کننده و ناظر کنکور دکترا ضعف داشتند که برگزاری مناسب این آزمون را به نحو مطلوبی اطلاع رسانی نکرده اند. 

کنکور سراسری سوهان روح مردم است
 
وی یادآور شد: کنکور سراسری مشکلی است که فقط به جسم فرزندان مردم در مورد کرونا لطمه نمی زند بلکه سالها سوهان روح مردم کشور بوده است. زمانی که در سازمان برنامه و بودجه مسئولیت داشتم، در حکمی به دکتر گرایی نژاد از کارشناسان قدیمی این سازمان ، ماموریت دادم که تمام تلاش خود را در خصوص حذف کنکور به کار بگیرد. چه مصیبتی برای خانواده ها هر سال وجود دارد که کلاس های کنکور و  رفت و آمدها را باید تحمل کنند. 
 
وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: سال ۹۵ که در سازمان برنامه و بودجه بودم، برآورد کردیم که حدود ۵ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان از سبد خانوار، برای کلاس های کنکور، هزینه می شود و این بحث جدی است و سالهاست که سوهان روح مردم است. کشاورز زاده و کارگرزاده ای که نمی تواند هزینه های کلاس های کنکور را پرداخت کند، حسرت آن را می خورد و بهداشت روان او فرسوده می شود. 
 
آمادگی نظارت بیشتر بر اجرای پروتکل ها در آزمونها را داریم
 
نمکی تاکید کرد: یکی از نمایندگان گفت که آیا وزارت بهداشت برگزاری کنکور سراسری امسال را تضمین می کند؟ خیر برای هیچ کدام از آزمونها نمی توانیم تضمین کنیم که پروتکل ها، کاملا رعایت شود اما می توانیم حداکثر نظارت را داشته باشیم. اگر مجلس و ستاد ملی مقابله با کرونا، تصمیم برگزاری کنکور سراسری داشته باشند، آمادگی نظارت بیشتر بر اجرای پروتکل ها را داریم اما این بدان معنی نیست که کوچک ترین عارضه ای اتفاق نیفتد. 
 
وی گفت: تمام فرزندان این سرزمین، فرزندان ما هستند. امسال فرزند بنده نیز یکی از داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد است و بنده هم پدر هستم و برای فرزندم، دلهره دارم. ضمن اینکه فرزند من از VIP استفاده نمی کند کما اینکه هنوز کسی ندیده پدرش از پاویون فرودگاه، سوار هواپیما شود.
 
وزیر بهداشت گفت: تقاضای ما این است که کنکور کارشناسی ارشد به دلیل نیاز نظام سلامت به رزیدنت و نیروهای بهداشتی و درمانی جوان حتما برگزار شود و اگر رزیدنت پذیرش نشود، در بخش های آموزش عالی، تحقیقاتی، شرکت های دانش بنیان، دچار مشکل می شویم و هیچ کجای دنیا بین دوره های آموزش عالی به ویژه در تحصیلات تکمیلی، گسست ایجاد نمی کنند چون آنها سرمایه های ملی هستند که باید به بازار کار و تحقیقات بروند. 
 
نمکی اظهار داشت: ویروس کرونا مطلقا قابل پیش بینی نیست و هر کس در جهان ادعا کند که این ویروس را به طور کامل می شناسد، از جهالت است نه دانشمندی او، چون این ویروس پیچیده ترین ویروسی است که تا کنون در جهان وجود داشته است. زمانی که مرگ و میر روزانه حدود ۳۰ نفر بود به مقام معظم رهبری نامه نوشتم و مرگ سه رقمی در هفته ها و ماه های آینده را به ایشان گفتم. پیش بینی ها نشان می دهد که در فصل پاییز، احتمال همزمانی آنفلوآنزا و کرونا، بیش از ۸۰ درصد است. 
 
به تعویق انداختن کنکور به امید روزهای بهتر، کار درستی نیست
 
وی خاطرنشان کرد: با وجود احتمال سخت بودن شرایط فصل پاییز پس یا نباید کنکور سراسری را برگزار کنیم و یا به تعویق انداختن آن به امید روزهای بهتر، کار درستی نیست و باید آن را برگزار کنیم. از سویی بلاتکلیفی، داوطلبان کنکور سراسری را دچار اضطراب می‌کند و طولانی شدن اضطراب، ضعف سیستم ایمنی بدن و گرفتار شدن به کرونا را در پی خواهد داشت و باید زودتر تصمیمی در مورد برگزاری کنکور سراسری بگیریم. 
 
وزیر بهداشت تصریح کرد: در کنکور دکترا پروتکل های بهداشتی با درصد قابل قبولی اجرا شد آن هم در شرایطی که داوطلبان از محیط های متعدد اجتماعی در جلسه آزمون شرکت می کنند و هر کدام از آنها را با اسکورت یا از قرنطینه نمی آوریم. کنکور دکترا از نظر ما، تستی برای برگزار کنندگان و ناظران بهداشتی بود که آیا می توانیم کنکور کارشناسی ارشد را با رعایت پروتکل ها برگزار کنیم یا خیر؟ از دید بنده، با تمهیدات بیشتر و تقویت تعداد ناظران بهداشتی و مجریان، می توانیم کنکور کارشناسی ارشد را برگزار کنیم. 
 
وی خاطرنشان کرد: باید به تعداد داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد، پک های بهداشتی پیش بینی کنیم. اگر حتی یک جوان دچار بیماری شود و در بخش ICU بستری شود، غیر از ناراحتی و رنجش برای خانواده و ما، باعث زحمت بیشتر کادر درمانی می شود. در مورد کنکور کارشناسی ارشد اگر دوستان تصور می کنند که تعویق آزمون برای فراهم شدن فضای بهتر در کشور از نظر بیماری به مصلحت می باشد، خطا است و بنده چنین پیش بینی از آینده بیماری ندارم و هیچ عقل سلیمی این را نمی گوید اما می توانیم با تشدید تمهیدات، کنکور کارشناسی ارشد را برگزار کنیم.
 
وزیر بهداشت گفت: اگر در مورد کنکور سراسری، تمهیدات تازه ای نیندیشیم، نشان داده ایم که نمی توانیم آن را برگزار کنیم. حذف کنکور به مرداد و شهریور نمی رسد و سالها است که طنابی به حلق آموزش کشور بسته ایم اما باید گره های این طناب را باز کنیم و با وفاق ملی، باید یکبار برای همیشه مشکل کنکور را حل کرد.
 
نمی توانیم با تردید با جان فرزندان مردم بازی کنیم
 
نمکی خاطرنشان کرد: باید برای برگزاری کنکور سراسری از فضای باز و ورزشگاه ها استفاده شود، تلفن و اینترنت را در زمان برگزاری آزمون قطع و پک های بهداشتی برای داوطلبان به مقدار کافی پیش بینی کنیم اما نمی توانیم با تردید با جان فرزندان مردم بازی کنیم چون جان آنها از سر راه نیامده و پدران و مادران، سالها مراقبت کرده اند و هر کدام از این فرزندان در آینده می توانند یکی از دانشمندان گره گشای کشور باشند و اینها سرمایه های اجتماعی ایران هستند. 

وی اضافه کرد: در مورد برگزاری کنکور سراسری، مردد هستم و هیچ گاه هم اینقدر محکم نگفته ام. به عنوان متولی سلامت کشور اگر در آخرین لحظات احساس کنم که سلامت داوطلبان به مخاطره می افتد، ایستادگی می کنم و تصمیمم را صریح اعلام می کنم.

 چهار مرحله حیاتی در کنکور

 وزیر بهداشت در پایان گفت: برای کنکور سراسری باید چهار مرحله حیاتی یعنی زمان قبل از ورود داوطلبان به حوزه های امتحانی، زمانی که خانواده ها پشت در حوزه ها حضور دارند، زمان برگزاری آزمون و زمان ترک داوطلبان را مدیریت کنیم. پیشنهاد بنده این است که ساز و کار مدیریت برگزاری کنکور سراسری باز تعریف شود و جلسه کارشناسی مبسوط تری در این زمینه فردا برگزار شود چون هیچ کس راضی به لطمه وارد شدن به مردم نیست.

کد خبر 536778

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 40
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • لیلی محمدی IR ۰۱:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
  تورابخدا به بچههارحم کنید آیا می توانند محاسبات سنگین ریاضی رابااین ماسکها انجام دهند اضافه کنید بهاسترس امتحان اگر فرزندان خودتان هم بودند همین طور راحت می گذشتید
  • مریم CH ۰۸:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
   16 31
   سلام. چطور کادر درمان دست کم یک شیف کاری با ماسک و گان ویژه اون هم بین بیماران کرونایی کار میکنند حالا بچه های ما با ماسک نمی تونن تست بزنن؟؟؟ خانم محمدی پسر من با شرایط ماسک و بدون کولر اون هم با لباس رسمی سه بار در منزل کنکور رو شبیه سازی کرد و چهار ساعت تمام نشست پای آزمون. هر کاری شدنیه البته اگه اراده ای وجود داشته باشه.
  • ارشد IR ۱۶:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
   15 9
   با این همه بار منفی همون برگزار نکنی بهتره... برا ارشد..... شما تو شهر خودتونه امتخان خبر از حال مردم نداری....من که نمیرم
 • ارشد IR ۰۲:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
  جناب خواهشا کنکورها به تعویق بندازید من نمیخوام بمیرم
  • بینام IR ۱۲:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
   8 24
   کنکور باید برگذاربشه هرکس برای بچه خودش به اندازه کافی مهیدات بهداشتی تهیه کند هرکس ناراحت نره سرجلسه کنکور بلروان بپه هاچه قدر بازی می کنید بچه های مارو استرس داغون کرده هروز سردردهاز سدید ازبس کهاسترس دارن که مبا دا کنکور برگذار نشه
  • ارشد IR ۱۷:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
   13 2
   پاور چین.. پاورچین... همه ی ازموناشون... برگزارکردن.... قبلشم... میگن... ماراضی نیستیم....خطرناکه.... کلی سر صدل میکنن..... ولی ازمون و.. میگیرن... مجبورن...
 • TR ۰۳:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
  همانطور محکم روبروی همه بایستید وبه برگزاری این ازمون کنکور مرگبار نه بگویید ولغوکنید...
 • سعید IR ۰۴:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
  75 8
  آقای نمکی، تضمین نمی خواهد بدهی، واکسن و داروی کرونا رو از کشورهای چین و یا روسیه برای ما بدبخت بیچاره ها تهیه کنید. اگه به من کارگر از کار بیکار شده بدی (پولی ندارم که به جای اون بهت بدهم، خواستی میام برات کارگری می کنم) اینقدر دعات می کنم انگار 4 تا حج واجب رفتی. بیشتر به فکر ما بدبخت بیچاره ها باش. ممنون
 • حسن IR ۰۶:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
  بهتر است کنکور همان 31 مرداد برگزار شود
 • GB ۰۷:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
  11 29
  شما را بخدا اینقدر بچه هایی که واقعا زحمت کشیدن و الان امادگی کنکور دارن را با این تصمیمات تردبد امیز هر روزه ازار ندین . بجای اعلام شک و تریدید های متعددبه فکر فراهم سازی محیطی ایمن برای برگزاری ازمون باشید در غیراینصورت سریعا روش جایگزین کنکور رو اعلام کنید نه تعویققققق
 • IR ۰۸:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
  14 9
  میتونید برگزار کنید ولی تعداد مکان های برگزاری آزمون را زیاد کنید که تجمع افراد در یک مکان محدود بشود
 • مارال DK ۰۸:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
  12 10
  توروخدا ارشدو لغو کنید با اینکه یه سال نشستیم درس خوندیم ولی من دوست ندارم بمیرم... دکتر نمکی شما چرا دیگه اینطوری میگید؟ بخدا مردم گناه دارن..
 • IR ۰۸:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
  13 10
  به عنوان یک پزشک به درایت، دلسوزی و صداقت جناب اقای دکتر نمکی اعتماد دارم. خداوند بزرگ همیشه و در هر لحظه حافظ و راهنمایشان باشد
 • IR ۰۹:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
  13 9
  دکتری را برگزار کردید گفتید حالا ارشد و سراسری رو یه کاریش میکنیم حالا میگید ارشد و برگزار کنیم سراسری رو تعویق که اونم مطمئنم تعویق نمیخوره! ما ارشدا آدم نیستیم؟ بابا باید از شهرستان بریم مرکز استان درکمون کنید یکم! ما که نگفتیم برگزارش نکنید میگیم بذارید هوا خنک شه(آخر شهریور هم ارشد و هم سراسری با فاصله یک یا دو هفته) ترم رو از آذر شروع کنید و ترم بعدشم بعد از عید نوروز ... از اون ور فقط یه ماه تعطیلی داشته باشیم! اول و آخر ضررش واسه ما دانشجوهاست!
 • امیررضا IR ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
  11 1
  سلام من خودم کنکوری هستم و با ماسک امتحان دادن خیلی سخته نفس ادم بالا نمی آید ادم احساس خفگی میکند حالا که گفته میشه در فضای باز خب فکر وسط امتحان رو نمی کنین وسط امتحان آفتاب گرما خب ما هم ادمیم
 • امیرضا IR ۰۹:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
  10 4
  لطفا این کار رو با ما کنکوری ها نکنین ما هم آدمیم و اول جونیمونه و دلمون میخواد زندگی کنیم با گرفتن کنکور چیزی درست نمیشه و به یک فاجعه ملی تبدیل میشه خواهشا التماس فکر
 • مریم IR ۰۹:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
  21 3
  با عرض سلام...من یک داوطلب کنکور ۹۹هستم.و استرسی که الان دارم رو هیچوقت تو عمرم تجربه نکردم.اول موافق برگزاری کنکور بودم چون ۱۲سال برای چنین روزی زحمت کشیدم مخصوصا یک سال آخر ولی با فوت یکی از عزیزانم بخاطر ویروس کرونا و غمی که الان دارم به این نتیجه رسیدم که یک سال دیگه صبر کردن بهتر از از دست دادن عزیزانم هست.گذراندن۴ ساعت بین جمعیت زیادی که معلوم نیست کی کرونا داره کی نداره خیلی خطرناکه.به استرسی که سر جلسه وجود داره فکر میکنم میبینم که اصلا تو اون شرایط نمیشه روی محاسبات تمرکز کرد. با اینکه دوست ندارم یک سالمو از دست بدم ولی حاضرم صبر کنم به امید اینکه سال بعد بدون استرس و با خیال راحت سر جلسه کنکور حاضر بشم.این حرف خیلی از کنکوریاست.لطفا عاقلانه تصمیم بگیرید... والسلام
 • ارشد FR ۰۹:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
  84 31
  سلام لطفا برگزار نکنید من بچه کوچک توخونه دارم بعد آزمون چه جوری برگردم خونه چه تضمینی هس که کرونا نگیرم
  • GB ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
   7 15
   شما نظر نده
 • فاطمه IR ۱۰:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
  15 4
  کنکور حذفش کنید ما که تمام نوجوانی و جوانیمون رفت واسه کنکور و درس . لااقل الان دیگه با جون بچه ها بازی نکنید .
 • داوطلب IR ۱۰:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
  12 4
  باید یه هفته قبل از برگزاری کنکور غربالگری از داوطلبین صورت می‌گرفت شما که تردید دارید الانم که نزدیک کنکور ارشد هست چرا به تعویق نمی‌ اندازید و در زمانی برگزار نمی‌کنید که هم وضعیت بهتر هم هوا شود وغربالگری انجام شود
 • IR ۱۰:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
  22 1
  با توجه به ریسک بالای برگزاری کنکور در هوای گرم و مشکلات داوطلبان و اینکه بنظر نمی رسد برگزاری کنکور مثلا در بایان مهرماه از نظر مراقبتهای نیروی انسانی سختتر از الان باشد با این تفاوت که هوا خنکتر می شود و مشکلات گرمی هوا را نداریم بهتر است به تعویق بیفتد.
 • باران احمدی IR ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
  17 2
  خواهش میکنم دکتر نمکی کنکور را به تعویق بیندازید
 • دنیا IR ۱۲:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
  11 2
  من واقعا نمیتونم بدم چون استرس کل بدنم را گرفته چجور بیام سرجلسه ای بشینم که نمیدونم کی به این بیماری مبتلا است یا نه پس خواهشی که ازتون داریم اینه که درستش کنید یابه تعویق بیندازید
 • پرنیان IR ۱۲:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
  17 2
  لطفا کنکورو بندازید آخر شهریور ،خواهش میکنیم ازتون،با ماسک خفه میشیم گرمه ما خوابمون میگیره ،تعویق به پاییز نیفته که آنفولانزا بهش اضافه نشه اما حداقل آخر شهریور که میشه
 • علی IR ۱۲:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
  15 1
  اگر کنکور سراسری قطعی شده لطفا حتما ازلحاظ امنیتی کنترل شود اینترنت قطع شودتاراهی برای تقلب سود جویان پیش نیاید وحق کشی نشودمتشکرم
 • سام US ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
  9 7
  نباید به تعویق بیفته بچه هایی که تلاش کردن دیگ خسته شدن و نمیکشن کنکور باید برگزار بشه... اونایی ک نگران ماسک سر جلسه هستن از الان تو آزمون‌هایی ک میدن ماسک بزنن و شبیه سازی کنن تا عادت کنن من اینکارو میکنم و مشکلی هم ندارم..
 • زهرا IR ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
  10 3
  لطفا کنکور رو به تعویض بندازین درسته ما آینده رو نمی تونیم پیشبینی کنیم که چه اتفاقی می افته اما الان و که می دونیم که اگه کوتاهی کنیم جه فا جعه ای به بار می یاد.
 • علی رضا IR ۱۴:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
  42 11
  بامید‌ حذف کامل کنکور
  • فصل IR ۱۸:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
   12 9
   شما یعنی فقط فکر خودتون هستید یک میلیون جوونی که یکسااال زندگی صرف درس خوندن تو این مملکت کرده نیستید؟
 • یک کنکوری IR ۱۴:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
  16 2
  اگر با این شرایط سر جلسه بریم استرس بیماری هم به استرس کنکور اضافه میشه با این حجم استرس و حتی غیرممکن بودن تغذیه سر جلسه با ماسک و دستکش و بوی الکل چطور باید چند ساعت سر جلسه دوام اورد و ازمون خوبی با تمرکز داد
 • IR ۱۴:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
  14 3
  توروخدا برگزار نکنید ۴ ساعت با ماسک و دستکش تو این هوای گرم خیلی سخته هوا که خنک تر شه تحملش راحت تره خواهشا یه کم به فکر باشید
 • محمد رضا IR ۱۵:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
  14 2
  با سلام اقای نمکی مگر شما مرد نیستید اتمام حجت کرده بودین که اگر بهداشت رعایت نشه در کنکور دکتری بقیه ازمون ها لغو شو اقا ب چه زبونی بگیم ما الان تو این هوای گرم و جهنمی نمیتونیم ازمون بدیم اصلا شما تا حالا جنوب رفتین شما خودت درس خونده ای با ماسک زدن با استرس داشتن چه جوری ازمون کنکور رو میشه داد اقای این ازمون ایندهی ماست لطفا عقب بندازید از کجا معلوم شاید شرایط بهتر بشه
 • ی کنکوری IR ۱۶:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
  24 3
  کنکور سراسری باید از ۳۱ مرداد به ۳۱ شهریور یا هفته ی اول و دوم مهرماه منتقل بشه تا لااقل ماسک زدن فابل تحمل شه و اگرنه در هوای گرم مرداد ماه باگذشت یک تا ۲ ساعت از آزمون همه ماسک رو برمیدارن و یک فاجعه اتفاق میفته - به فکر جون ما نیستید به فکر کادر درمان باشید
 • IR ۱۷:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
  21 0
  درشهرمن که مرکزاستان است ولی استان کوچکی است درهرحوزه چنان جمعیتی ازاتوموبیلها وخانواده هاهست که نمیدانم چگونه آنهاراکنترل خواهندکرد ازکجامیدانندکه درپاییزشرایط بدمیشودشایدواکسن موثری بیاید.
 • شیرین IR ۱۸:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
  6 27
  لطفا به جای این همه فرافکنی کمی از کشورهایی که تو این شرایط کنکور برگزار کردن الگو برداری کنید. نمی خواد فسفر بسوزانید و ایده جدید بدید. یا صورت مساله رو حل کنید. استادیوم آزادی صد تا سالن داره و هم فضای باز داره راحت می تونید ازش استفاده کنید.
  • IR ۲۳:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
   15 0
   خب حالا تو ورزشگاه آزادی رو داری ما باید چیکار کنیم؟
 • شهروند IR ۱۸:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
  1 29
  جناب نمکی ظاهرا یک عده با بازی بتعویق انداختن کنکور فقط به یک بازی سیاسی کثیف دست زده اند. آخر تعویق یعنی چه؟ یا کلا کنسل کنید یا با رعایت پروتکلها برگزار کنید و بچه ها را خلاص کنید. اینقدر با روح و روان بچه ها بازی نکنید. آن کسانی که خواهان لغو کنکور هستن اگر ریگی به کفش ندارن تضمین می دهندکی وضع بهتر میشود که تعویق را شعار می دهند
 • IR ۲۲:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
  2 11
  سلام چرا با سرنوشت جوانانی که برای رسیدن به هدف تلاش بی وقفه داشتن بازی میکنید مگه الان همه چی تو کشور برای جلوگیری از شیوع کرونا رعایت میشه که الان میخواهید کنکور برگزار نشه چرا با اعصاب وروان جوونا بازی میکنید اگه راست میگید در حد ممکن بهداشت وفاصله اجتماعی رعایت بشه وکنکور هم برگزار بشه . بچه ها چه گناهی دارن وقتی بزرگترها اشتباه براشون تصمیم میگیرن . کنکور که بدتر کوچه وبازار و خیابانهای شلوع شهر ادارات پر تردد نیست . کنکور برگزار بشه وبچه هایی که تلاش کردن آسیب نبینن
 • ارشد IR ۲۲:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
  18 3
  شما که میخواستین بر گزار کنید.... چرا وقتمون و گرفتین... نزاشتین... جمع بندی کنیم... اخ... اخ...

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار