وزیر بهداشت گفت: جامعه پزشکی در پی مقابله با بیماری کوویدـ۱۹ بسیار خسته و فرسوده شده است و بزرگ‌ترین پاداش پزشکان و کادر درمانی رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی توسط مردم است.

سعید نمکی - وزیر بهداشت

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، سعید نمکی وزیر بهداشت در آیین نکوداشت روز پزشک ضمن تبریک روز پزشک به تمامی پزشکان جهان به ویژه کشور گفت: درود می‌فرستم به همه شهدای جامعه پزشکی، چه بزرگانی که در جریان مدیریت بیماری کرونا گرفتار شده‌اند و چه شهدای مدافع سلامت. آرزو می‌کنم در ایام محرم با سیدالشهدا محشور شوند. همچنین از معاون اول رئیس‌جمهور که همواره در کنار پزشکان و پرستاران حضور فعال داشتند و حمایت کردند، تقدیر می‌کنم.

نمکی افزود: قطعا در جمع شما صحبت کردن از ایثار کار بسیار سختی است. شما در دل این آتش که بیان و به تصویر کشیدن آن که با هیچ دوربین و واژه‌ای نمی‌توان عنوان کردش، بزرگ‌ترین نشانه ایثار هستید. از جریانات گذشته خاطرات فراوانی دارم. امروز از زحمات و تلاش همکارانم در عرصه ملی می‌خواهم پس از ۶ ماه صحبت کنم. این روزها بارها و بارها از عظمت کاری که همه جامعه پزشکی از جمله پرستاران و پزشکان، خدمه بیمارستان، مسئولان آزمایشگاه‌ها و ... انجام دادند نمی‌توان حرف زد. این‌ها بغض‌های فروخفته است که در این سال‌ها بارها و بارها مورد بی‌مهری و ملامت و حتی اهانت قرار گرفتند اما وقتی روپوش سفید پزشکی را می‌پوشیم، این لباس احرام ماست که به عشق خدمت و طواف بیمار به سمت وی می‌رویم.

شرمسار می‌شوم وقتی فداکاری پزشکان با پول سنجیده می‌شود 

وزیر بهداشت گفت: با هیچ معیاری نمی‌توان کار پزشکی را قیاس کرد. گاهی که حرف از ویزیت و تعرفه می‌زنند من شرمسار می‌شوم. مگر می‌شود دقایقی را که برق قطع می‌شود و برخی زیر باد خنک لم داده‌اند اما پزشکان و پرستاران را در این لباس‌های سخت اقیانوسی از عرق از بدن خود جاری می‌کنند با آن‌ها مقایسه کرد در حالی که عده‌ای پول پارو می‌کنند و این‌ها اندوه جارو می‌کنند. چطور چنین مواردی را می‌توان با پول سنجید؟

وی توضیح داد: امروز بزرگداشت پزشکان شریفی است که پس از سال‌های دفاع مقدس که تنها خدمت می‌کردند، کسی خیلی از آن‌ها را نمی‌دید اما ده‌ها دستاورد عظیمی را که مدیون این جامعه پزشکی در کنار سایر ارکان نظام سلامت هستیم همه دیدند. در کوویدـ۱۹ مشخص شد پیش‌قراولان این جنگ سهمگین همین عزیزان هستند.

نمکی در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: لحظه‌ای که همه فرار کردند این عزیزان ماندند و نشان دادند مردان روزهای سخت اداره کشور هستند. زانو می‌زنم و دست شما را می‌بوسم و افتخار می‌کنم که چنین یاران عزیزی در عرصه سلامت دارم. آنچه نگذاشت یک بیمار پشت در بیمارستانی سرگردان شود یا پیرمرد و پیرزنی را از دستگاه قطع کنیم و جوانی جایگزین آن کنیم و حتی نگذاشت آن افغانستانی بدون کارت نیز از دستگاه جدا شود، همت و تلاش این جامعه پزشکی بود؛ جامعه‌ای اعم از پزشکمان و پرستاران و خدمتکار بخش و همه عزیزانی که در کنار یکدیگر تلاش کردند و این بزرگ‌ترین سرمایه اجتماعی ماست.

قدرشناسی از کادر پزشکی با رعایت پروتکل‌ها

وزیر بهداشت ادامه داد: بدا به حال آنان که این سرمایه را قدر ندانند. امیدوارم حداقل این قدرشناسی را با رعایت پروتکل‌ها مشاهده کنیم. همکارانم هر چند عاشق کار خود هستند اما امروز خسته هستند. فکر می‌کردیم تابستان آرام‌تری داریم و روزهای سخت، پاییز و هم‌زمانی کوویدـ۱۹ و آنفلوآنزا باشد اما نشد؛ باز نمی‌کنم که چرا نشد و آن را واگذار می‌کنم به آینده چراکه برخی صحبت‌ها گسست اجتماعی ایجاد می‌کند. بزرگ‌ترین پاداش این عزیزان رعایت دستورالعمل‌هاست.

وی افزود: در این ایام محرم امیدوارم مردم با همکاران من بیشتر همکاری کنند و نگذارند خیز جدیدی این عزیزان را گرفتار کند. بگذارید برای روزهای سخت احتمالی پاییز برای این عزیزان قدرت و توانی باقی مانده باشد. امیدوارم دست در دست هم روزی را شاهد باشیم که این بلای خانمان‌سوز کوویدـ۱۹ از مملکت ما حذف شود.

در ادامه این جلسه با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور، شهردار تهران، رئیس سازمان نظام پزشکی وزیر بهداشت و جمعی از مسئولان وزارت بهداشت از خانواده شهدای مدافع سلامت تقدیر شد.
 

کد خبر 542044

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار