رهبر کره شمالی چند مقام دولتی و مسئولانی را که با پول گرفتن از مردم در حال ساختن بیمارستانی بزرگ و مجهز هستند، از مقام‌شان برکنار و اخراج کرد.

كيم جونگ اون رهبر كره شمالي

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از اسکای‌نیوز، کیم جونگ-اون پیش‌تر دستور داده بود بیمارستان عمومی پیونگ‌یانگ تا ماه سپتامبر (اوایل پاییز) آماده بهره‌برداری شود تا به دولت کره شمالی در مهار کرونا و درمان بیماران کووید-19 کمک کند. هر چند او این پروژه را «اولویت اصلی» بخش بهداشت و درمان دانسته اما دومین بار است که مسئولان ساختن بیمارستان را برای نداشتن برآورد دقیق و تامین نکردن بودجه سرزنش می‌کند.

رهبر کره شمالی در آخرین بازدید خود از بیمارستان در حال ساخت پیونگ‌یانگ گروهی از مدیران پروژه را به دلیل گرفتن پول و و مصالح و ابزار لازم از مردم از کار برکنار کرد. او مدعی است مسئولان این پروژه بلندپروازانه با بی‌دقتی و کم‌کاری خود زمینه کم آمدن بودجه را فراهم کرده و به همین دلیل ناچار شده‌اند برای به پایان رساندن آن دست به دامان مردم عادی شوند. بر اساس آنچه در رسانه رسمی کره شمالی آمده، کیم جونگ-اون به شدت از رفتار مسئولان دولتی در ترغیب مردم به کمک کردن خشمگین شده است.

با این حال، معلوم نیست رهبر جوان کره شمالی چه زمانی از پروژه بازدید کرده و آیا درباره تحریم‌های آمریکا و متوقف ماندن گفتگوهای خلع سلاح هسته‌ای بین پیونگ‌یانگ و واشنگتن هم حرف زده است یا نه. کیم جونگ-اون اوایل ماه جاری میلادی (حدود دو هفته پیش) هم مسئولان پروژه ساخت بیمارستان عمومی پیونگ‌یانگ را به بی‌دقتی و زیر پا گذاشتن قوانین مربوط به مهار ویروس کرونا محکوم کرده بود.

یانگ مو-جین، استاد مطالعات کره شمالی در دانشگاه سئول معتقد است سختگیری کیم جونگ-اون نسبت به پیمانکاران و مسئولان دولتی از فشار فزاینده اقتصادی و مالی به حکومت پیونگ‌یانگ با شدیدتر شدن تحریم‌های آمریکا حکایت می‌کند. به این ترتیب، به نظر نمی‌رسد دولت کره شمالی دست‌کم تا سه ماه دیگر بتواند بیمارستان عمومی پایتخت را تجهیز و آماده بهره‌برداری کند.

کیم جونگ-اون پروژه ساخت بیمارستان پیونگ‌یانگ را در ماه مارس اعلام کرد و قرار شد پس از شش ماه آن را افتتاح کند. او همان زمان از قدیمی بودن ابزارها و وسایل پزشکی کشورش گلایه کرده و خواستار نوسازی و تجهیز بیمارستان‌ها بدون اشاره به شیوع گسترده ویروس کرونا شده بود.

کد خبر 532919

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار