داشتن احساس خستگی و کسالت برای مدتی طولانی از علائمی به شمار می‌رود که ممکن است بیمارانی که به نوع خفیف کوویدـ۱۹ مبتلا شده‌اند تجربه کنند.

خستگی مزمن

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، انتظار می‌رود افرادی که وضعیت وخیم بیماری کوویدـ۱۹ را داشته‌اند و در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستانی تحت درمان بوده‌اند ظرف چند ماه، بهبودی کامل کسب کنند.

با این حال شواهدی هست که نشان می‌دهد بیماران مبتلا به نوع خفیف کوویدـ۱۹ که در خانه درمان می‌شوند نیز ممکن است برای طولانی‌مدت احساس کسالت و بیماری داشته باشند.

خستگی بیش از حد، تپش قلب، درد عضلانی، سوزن‌سوزن شدن و بسیاری از علائم دیگر از جمله عوارض جانبی کروناویروس به حساب می‌آیند.

حدود ۱۰ درصد از ۳.۹ میلیون داوطلبی که در این مطالعه مشارکت داشته‌اند برای مدت بیش از چهار هفته با این علائم روبه‌رو بوده‌اند.

احساس خستگی مزمن که معمولا به طول کشیدنِ احساس خستگی بیش از شش هفته اطلاق می‌شود از عوارض بیماری‌های مختلف به حساب می‌آید و می‌تواند فرد را ناتوان سازد.

بیماری کوویدـ۱۹ تنها عامل احساس خستگی مزمن نیست. احساس طولانی‌مدت خستگی از عوارض بیماری‌های عفونی دیگر نیز هست.

هنگامی که صحبت از درمان احساس خستگی مزمن می‌شود، تاکید بر درمان مؤثر بیماری زمینه‌ای است چراکه درمان بیماری اصلی می‌تواند خستگی را کاهش دهد. با این حال در مورد عفونت‌های ویروسی درمان خاصی وجود ندارد و از آنجایی که کوویدـ۱۹ بیماری جدیدی است در مورد چگونگی کنترل و درمان احساس خستگی ناشی از آن هنوز اطلاعات دقیقی وجود ندارد.

با این حال به بیماران با تجربه خستگی مزمن توصیه می‌شود پس از بهبودی نسبی از انجام فعالیت‌ها و ورزش‌های سنگین و گروهی پرهیز کنند چون این شرایط می‌تواند بیماری را برگرداند.

همچنین فعالیت‌های سبک ذهنی و جسمی توصیه می‌شود و بازگشت به کار تدریجی و با روند مرحله‌ای صورت گیرد.

کد خبر 532902

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار