چهار وکیل سه معترض آبان ماه اعلام کردند: از آنجایی که یکی از قضات دیوان عالی کشور در شعبه رسیدگی‌کننده قبلا مخالف رأی صادره بوده، بسیار امیدواریم که با توجه به رویکردهای امیدبرانگیز دوران تحول در دستگاه قضا و در چارچوب عدل و انصاف این پرونده مورد بررسی مجدد قرار گرفته و رأی قبلی نقض شود.

3 متهم حوادث آبان 98

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از شرق، «اعدام نکنید»؛ درخواستی عمومی بود که چند روز گذشته بارها و بارها در صفحات اجتماعی کاربران فضای اجتماعی چرخید و بارها بر صفحات روزنامه‌ها و خبرگزاری رسمی کشور نیز نقش بست. با توجه به رویکرد جدید رئیس دستگاه قضا، امید زیادی وجود داشت که به این درخواست، جواب مثبت داده شود و در نهایت نیز چنین شد.

وقتی یک هنرپیشه رأی به محکومیت می‌دهد

بهنوش بختیاری، یکی از هنرپیشه‌های تلویزیون و سینما، در یادداشتی که در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرده، مدعی شده است این سه جوان مرتکب (نه حتی متهم) تجاوز به ناموس مردم، سرقت مسلحانه و آتش‌زدن پمپ‌بنزین، بانک، شهرداری و اموال عمومی هستند.

درحالی‌که وکلای متهمان به‌تازگی پرونده را مطالعه کرده‌اند و هیچ‌یک از این اتهامات در پرونده نبوده، اما خانم بختیاری مدعی وقوع این جرائم است  که خود جای سؤال و رسیدگی قضائی دارد؛ زیرا او رأی به مجرمیت داده و نوشته «باور کنید جرم اینها خیلی‌خیلی بیشتر و سنگین‌تر از یک اعتراض ساده بود».

او حتی مدعی شده «همان‌طور که اعدام را برای پدر رومینا واجب می‌دونستید، اینجا هم کمی فکر کنید». حکم به مجرم‌بودن یا مجرم‌نبودن متهم فقط و فقط از سوی قاضی صادر می‌شود و جز اصحاب پرونده، سایرینی همچون یک هنرپیشه هرگز نمی‌توانند به جزئیات آن دسترسی داشته باشند و واردکردن ارتکاب جرائم یادشده خود می‌تواند برای این خانم تبعات قضائی در پی داشته باشد؛ به‌خصوص که دیوان عالی کشور دقیقا هم‌زمان با همین پست اینستاگرامی تقاضای اعاده دادرسی یعنی رسیدگی مجدد در شعبه ویژه‌ای در دیوان عالی کشور را پذیرفت تا شاهد اجرای دوباره عدالت در واپسین لحظات زندگی سه جوان متهم نه مجرم باشیم.

احتمال تغییر حکم وجود دارد

پیش از این نیز غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه، در نشست خبری خود در پاسخ به سؤالی درباره تأیید حکم اعدام سه نفر از محکومان اعتراضات آبان ۱۳۹۸ اظهار کرد: این حکم بعد از فرجام‌خواهی متهمان و وکلای مدافع آنها به تأیید دیوان عالی کشور رسیده و به دادسرا اعاده شده است.

وی افزود: اجرای احکام، یک فرایند کاملا قانونی دارد که باید طی شود و ممکن است در این فرایند قانونی، باز دادرسی‌های فوق‌العاده مانند اعاده دادرسی یا اعمال ماده ۴۷۷ یا هر موجب قانونی دیگری، چه در این پرونده و چه در سایر پرونده‌ها نتیجه پرونده را توأم با تغییر کند.

دیوان ‌عالی کشور با اعاده دادرسی موافقت کرد

در همین راستا چهار وکیل محکومان این پرونده در متنی اعلام کردند: «با توجه به اظهارات سخنگوی قوه قضائیه درخصوص احتمال پذیرش درخواست اعاده دادرسی در این پرونده، امید به نقض رأی بدوی داریم و بر همین اساس درخواست اعمال ماده ۴۷۴ را تقدیم رئیس دیوان عالی کشور کردیم. حسب اطلاع واصله، خوشبختانه این درخواست توسط رئیس دیوان عالی کشور پذیرفته شده و پرونده جهت بررسی مجدد به یکی از شعب دیوان عالی ارجاع شده است و با توجه به موازین قانونی و رویه جاری قضائی در حال حاضر اجرای حکم اعدام موکلین تا زمان تعیین تکلیف نهایی قضائی در این پرونده، متوقف می‌باشد و از آنجایی که یکی از قضات دیوان عالی کشور در شعبه رسیدگی‌کننده هم قبلا مخالف رأی صادره بوده، بسیار امیدواریم که با توجه به رویکردهای امیدبرانگیز دوران تحول در دستگاه قضا و در چارچوب عدل و انصاف این پرونده مورد بررسی مجدد قرار گرفته و رأی قبلی نقض شود».

پذیرش بررسی مجدد پرونده ۳ اعدامی حوادث آبان از سوی دیوانعالی کشور

واکنش سخنگوی دولت به حکم اعدام ۳ جوان متهم اعتراضات آبان | هشتگ #اعدام_نکنید و بازتاب‌های یک حکم

واکنش احمد توکلی درباره حکم اعدام ۳ متهم حوادث آبان | توصیه به دستگاه قضایی

چرا توقف حکم اعدام ۳ متهم آبان تکذیب شد | انتظار از قاضی‌القضات | شرایط استفاده از ماده ۴۷۴ چیست؟

واکنش متفاوت رسایی به حکم اعدام ۳ مجرم اعتراضات ۹۸

توئیت فارسی ترامپ برای سه زندانی محکوم به اعدام در ایران

وکلای محکومان حوادث آبان از رییس قوه قضاییه درخواست رسیدگی دوباره کردند

تکذیب دستور رئیسی برای اعاده دادرسی سه متهم اعدامی حوادث آبان ماه

توقف حکم اعدام ۳ مجرم اعتراضات آبان ۹۸ | جزئیات دستور رئیس قوه قضاییه

کد خبر 532464

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۰:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۳۰
  4 0
  ... فردی که پمپ بنزین آتیش می زنه و یا سرقت مسلحانه می کنه و یا تجاوز به عنف می کنه باید محازات بشه. ولی این تلویزیون طوری مردم رو گریزان و به سوی ماهواره های خارجی کشونده که معیار قضاوت مردم شده من و تو و ایران اینترنشنال و بی بی سی که هر کدوم نهایت هدفشون ایحاد آشوب و بلوا در کشوره..آیا بدتر از این می تونه وجود داشته باشه.
 • فرشاد IR ۱۴:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۳۰
  5 4
  کسی که به مردم و کشورش آسیب زده باید مجازات بشه
 • مینا US ۱۴:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۳۰
  8 0
  هنرپیشه بی استعدادی که جهت خود شیرینی آمده برای اینکه بتواند در سینما جای پای خودرا محکم تر کند و امده حرف های را زده
 • علی میرزا طاوس نژاد IR ۱۶:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۳۰
  4 1
  ترامپو و امثالهم اگر در رابطه با این سه نفر پارس نکنند بهتره دستگاه قضایی ما خودش میدونه چکار میکنه
  • مهرداد US ۱۸:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۳۰
   2 0
   دقیقا
 • نورمحمد IR ۱۹:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۳۰
  3 0
  عجب گزارشی و عجب نقدی؟!! بهنوش بختیاری از حکمی پشتیبانی کرده که در دو دادگاه (هم دادگاه بدوی و هم دادگاه تجدید نظر) توسط قاضی ها و حقوقدان های دادگاه تایید شده. کار ایشون اشتباهه یا کار کسانی که بدون هیچ آگاهی حقوقی وبدون هیچ درکی از جرم این افراد (و صرفا به اسم اینکه اینها جز معترضین بنزینی بودند) هشتک اعدام نکنید رو منتشر می کنند.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار