این روزها نه‌تنها آمار کرونا با سرعت چشمگیر در خلخال رو به افزایش است، بلکه سیل روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه ۲۴ و ۲۵ تیر ۹۹ هم خسارت‌هایی به این شهرستان وارد کرده است.

امدادرسانی به سیل زدگان

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایرنا، در جریان بارندگی‌های شدید باران و جاری شدن سیل در شهرستان خلخال در استان اردبیل، بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان به روستاها و بخش‌های مختلف این شهرستان خسارت وارد شد. بارش‌های شدید رگباری عصر دیروز، دیشب و پیش از ظهر امروز منجر به جاری شدن سیلاب،  طغیان رودخانه‌های محلی و آب‌گرفتگی معابر شهری در این شهرستان شده است. بارش‌های تند و رگباری باران و جاری شدن سیل، واحدهای مسکونی پنج روستای واقع در بخش مرکزی و شاهرود این شهرستان را به میزان ۲۰ تا  ۱۰۰ درصد تخریب کرده است.

فرماندار خلخال در جلسه ستاد مدیریت بحران شهرستان، با بیان این که جاری شدن سیل در منطقه به بخش کشاورزی و دامداری منطقه آسیب و خسارت جدی وارد کرده است، گفت: سیل به تاسیسات آب‌رسانی ۱۴ روستای خلخال خسارت زد و راه ۳۰ روستای این شهرستان را نیز تخریب کرد.

فریدون بابایی تشریح کرد: بارش شدید و به دنبال آن سیلاب به چهار روستای مصطفی‌لو،  بولوکان، مورستان و خداقشلاقی از توابع بخش مرکزی خسارت وارد کرد که از بین این روستاها، واحدهای مسکونی و دامی و بخش کشاورزی و باغی روستای ۸۰ خانواری مصطفی‌لو به طور کامل خسارت دیده است.

وی افزود: در جریان وقوع حادثه سیلاب، همچنین پنج دستگاه خودرو گرفتار شدند و سیل آن‌ها را با خود برد.  باغ‌های میوه این روستا نیز به طور قابل توجهی خسارت دیدند.

فرماندار خلخال با تقدیر از حضور به‌موقع امدادگران جمعیت هلال احمر در روستای خسارت‌دیده مصطفی‌لو اظهار کرد: انتظار از مسئولان سایر دستگاه‌های اجرایی عضو شورای مدیریت بحران شهرستان، اعزام به‌موقع کارشناسان به محل این روستا و برآورد دقیق خسارت‌های وارده به بخش‌های مختلف است.

بابایی با اشاره به تدوام بارندگی‌ها و حاکمیت هوای سرد و بارشی در منطقه بر لزوم هوشیاری اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای برای رویارویی با بحران‌های آب‌گرفتگی سطح جاده‌های بین‌شهری و روستایی تاکید کرد و گفت: این اداره نسبت به بازگشایی دهانه پل‌های مسدودشده قبل از شروع بارندگی مجدد اقدام کند.

وی افزود: مسدود شدن پل اسکستان در جریان بارش باران شدید روزهای گذشته در راه ارتباطی خلخال - شاهرود ناشی از بی‌توجهی راهداری و حمل و نقل جاده‌ای شهرستان در انجام وظایف ذاتی و پاکسازی مسیرهای مسدودشده زیر پل‌ها قبل از وقوع بارندگی و سیل است.

بحران کرونا

 در همین حال، سرپرست دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی خلخال از افزایش ۱۰۰ درصدی آمار مبتلایان به بیماری کرونا در این شهرستان خبر داد. دکتر سجاد رحیمی با هشدار به مردم برای جدی گرفتن احتمال بروز بحران کرونا در این منطقه افزود: بررسی آمار کرونا در تیر ۹۹ حاکی از افزایش ۱۰۰ درصدی آمار مبتلایان به این بیماری در مقایسه با خرداد امسال است. وی اظهار کرد: با توجه به افزایش تعداد مبتلایان به بیماری کرونا این شهرستان در وضعیت هشدار قرار گرفته است.

 از زمان شیوع کرونا تاکنون ۹ هزار نفر از افراد مشکوک به کرونا به بیمارستان خلخال مراجعه کرده‌اند که از این تعداد ۲۸۷ مورد مثبت شناسایی شده و ۱۲ نفر نیز جان باخته‌اند. به نظرمی رسد افزایش آمار مبتلایان به کرونا با توجه به وقوع سیل و آسیب دیدن خانه‌های روستایی و تاسیسات آب‌رسانی در خلخال، نیازمند توجه ویژه مسئولان در این زمینه است.

کد خبر 531286

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار