رئیس اتحادیه نانوایان کرج از بسته شدن ۲۰ نانوایی در کرج به دلیل دریافت وجه نقد خبر داد.

نانوایی کرونا

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از مهر حجت‌الله نصری گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون هیچ‌یک از واحدهای نانوایی دولتی شهرستان کرج، استان البرز به نانوایی آزادپز تبدیل نشده‌اند، در حال حاضر ۹۸۶ نانوایی دولتی فعال در کرج وجود دارد.

وی در ادامه تعداد نانوایی‌های آزادپز و نان فانتزی فروشی‌های شهرستان کرج را ۴۵۹ مورد اعلام کرد و گفت: از این تعداد ۱۵۰ مورد واحدهای فروشنده نان فانتزی و باقی آن نانوایی‌های سنگکی، لواش، بربری، تافتون و غیره است.

رئیس اتحادیه نانوایان کرج بیان کرد: نسبت به دو سال قبل تعداد واحدهای نان فانتزی در این شهر حدود ۴۰ درصد افزایش‌یافته است.

افزایش تقاضا برای راه‌اندازی فروشگاه نان فانتزی در کرج

نصری با اشاره به آمار قابل‌توجه متقاضیان دریافت جواز کار فروش نان فانتزی در کرج، افزود: در حال حاضر امکان صدور پرونده کسب برای راه‌اندازی هر واحد نانوایی جدیدی غیرفعال شده است، البته هر زمان ممکن است که مجدد سایت ویژه ثبت‌نام بازگشایی شود.

وی با اشاره به دستورالعملی که در زمستان ۹۸ به اتحادیه‌های نانوایان ابلاغ‌شده است، گفت: بر اساس این ابلاغیه به نانوایان آزاد پز، نانوایی یارانه‌ای دو گفته می‌شود.

رئیس اتحادیه نانوایان کرج اشاره کرد: بر روی کیسه‌های آردی نیز که از طریق کارخانه‌ها در اختیار واحدهای نانوایی قرار داده می‌شود، عنوان نانوایی یارانه‌ای یک یا دو درج‌شده است.

نصری در بخش دیگری در خصوص تخلفات واحدهای نانوایی این شهرستان در زمینه رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی برای مقابله با بیماری کرونا نیز توضیح داد: قسمت اعظم نانوایی‌های شهرمان موارد بهداشتی لازم در این زمینه را رعایت می‌کنند، قسمت عمده آن تعداد تخلفاتی نیز که گزارش می‌شود به دلیل دریافت وجه نقد از مشتری است.

نان در کرج هنوز گران نشده است

وی با تأکید بر اینکه عمده مشکلات نانوایان در ردوبدل کردن وجوه نقد در قبال خرید نان به دلیل همکاری نکردن مشتریان است، گفت: با اینکه تمامی واحدهای نانوایی کرج مجهز به کارت‌خوان شده اما مردم باز هم با وجه نقد به نانوایی مراجعه می‌کنند و در این میان واحد نانوایی متخلف اعلام می‌شود؛ درنتیجه باید در این رابطه فرهنگ‌سازی شود.

رئیس اتحادیه نانوایان کرج تعداد واحدهای نانوایی پلمپ‌شده شهرستان کرج در سه ماهه نخست امسال به علت رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی کرونا را حدود ۲۰ مورد اعلام کرد و گفت: در ۹۹ درصد این موارد علت بسته شدن استفاده از وجوه نقد در نانوایی‌ها بوده است.

نصری بیان کرد: در حال حاضر هیچ‌گونه تغییرات جدیدی در قیمت انواع نان در کرج اعمال نشده است، گفت: این در حالی است که حداقل افزایش دستمزد روزانه یک کارگر نانوایی با افزایش ۲۰ هزارتومانی همراه بوده و در یک ماه نیز حدود ۶۰۰ هزار تومان دستمزد ماهانه آن بیشتر شده است به‌نحوی‌که اکنون دستمزد یک کارگر واحد نانوایی لواش حدود ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است.

کم‌فروشی برخی نانوایان به دلیل افزایش هزینه‌ها

وی گفت: پرداخت هزینه حامل‌های انرژی و اجاره واحد نانوایی و پرداخت سهم بیمه کارگران نیز به لیست هزینه‌های روزانه یک واحد نانوایی افزوده می‌شود، بااین‌وجود قیمت انواع نان هنوز همان نرخ مصوب سال قبل است.

رئیس اتحادیه نانوایان کرج در بخش دیگری عنوان کرد: قیمت هر کیلو خمیرمایه نان نیز امسال افزایش ۳۳ درصدی داشته است، توضیح داد: یک واحد نانوایی به‌طور متوسط ماهانه حدود ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان برای خرید خمیرمایه هزینه می‌کند.

نصری با تأکید بر اینکه خمیرمایه از حیاتی‌ترین مواد لازم برای واحدهای نانوایی است، گفت: اگر استفاده از آن نباشد، نانوا مجبور می‌شود که از افزودنی‌های غیرمجاز استفاده کند.

وی گفت: در حال حاضر به هزینه‌های روزانه یک واحد نانوایی حدود ۱۸۰ هزار تومان اضافه‌شده است درحالی‌که سطح درآمد آن نسبت به سال قبل تغییری نداشته و این موجب می‌شود که برخی از نانوایی‌ها به سمت کم‌فروشی روی آوردند که این موضوع نیز به‌تبع بر پایین آمدن کیفیت نان تأثیرگذار است.

کد خبر 527790

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • Shiva IR ۱۳:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۵
    0 0
    مگه فقط به نونوایی ها پول نقد میدن همه مغازه ها میگیرن اونارو چیکار میکنن

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار