شهرداری تهران دستورالعمل اجرای پروژه‌های کوچک‌ مقیاس را ابلاغ کرد و قرار است تا پایان سال، هزار پروژه کوچک مقیاس با بودجه ۲ هزار میلیاردی در شهر اجرا شود.

آسفالت خيابان

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از فارس، در دوره پنجم مدیریت شهری، اجرای پروژه‌های بزرگ در دستور کار نبود و مدیران تصمیم گرفتند که پروژه‌های کوچک مقیاس محلی را در دستور کار قرار دهند. پروژه‌های کوچک ‌مقیاس برای رفع گره‌های بزرگ از سوی کارشناسان علمی و محلی طراحی و به مدیران فعلی پیشنهاد شد. مدیران شهری معتقدند که اجرای این پروژه‌ها با کمترین هزینه، تأثیرهای بزرگی در شهر خواهند داشت.

افشین حبیب‌زاده عضو شورای شهر تهران در این زمینه می‌گوید:‌ یکی از تصمیمات شورای شهر تهران این است که توجه ویژه‌ای به پروژه‌های کوچک مقیاس محلی کرده است.

وی گفت: در جاهایی که برای مردم اهمیت دارد و به صورت روزانه با مشکلات آن درگیر هستند، قرار است کارهایی صورت گیرد و شهروندان در کوتاه‌ترین زمان شاهد ثمرات کار خواهند بود و این اقدامات به طور مستقیم در زندگی آنها تأثیر خواهد داشت. برای این منظور بودجه و ردیف اعتبار خاصی درنظر گرفته شده تا پروژه‌ها بدون مشکل طراحی و اجرا شوند.

نظرسنجی‌های متعددی در شهرداری تهران صورت گرفته است و مدیران شهری بر اساس این نظرسنجی‌ها معتقدند که جنس دغدغه‌های مردم محلات با رویکرد جدید مدیریت شهری در توجه به محله‌ها همخوانی دارد و این امر در ترسیم مسیر و چشم‌انداز آینده شهر بسیار موثر است.

حامد مظاهریان معاون شهردار تهران در این باره می‌گوید: ایده تفکیک شهر به بخش‌های قابل تعریف و قابل مدیریت از دغدغه‌های مهم برنامه‌ریزان است. با توجه به گسترش شهرنشینی و عدم امکان جامع‌نگری برای حل پایدار مسائل، توجه و تأکید مدیریت شهری به سطوح محله‌ای افزایش پیدا کرده است.  

به اعتقاد معاون شهردار تهران، در بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته، مدیریت شهری با توجه به مفهوم محله و همسایگی برای ساماندهی عادلانه‌تر خدمات شهری برنامه‌ریزی و تلاش می‌کند.

وی افزود: محله نمایانگر یکی از مهمترین واحدهای اجتماعی - کالبدی شهرهاست، از این رو پتانسیل‌های اجتماعی محلات، از یکسو بستر توسعه درونی، انسجام کالبدی و حیات و همبستگی اجتماعی شهرهاست و از سوی دیگر، منشأ هویت خاطرات و هم‌پیوندی گذشته و حال محسوب می‌شود.

براساس این گزارش، کلان‌شهر تهران ۳۵۲ محله دارد و قرار است مدیران فعلی از طریق برنامه‌ریزی اقداماتی در حد پروژه‌های کوچک مقیاس انجام دهند.

مدیران شهری معتقدند که شهروندان هم باید در برابر شهر احساس مسئولیت کنند و مدیران هم با به کارگیری فرایندهای مشارکت‌محور، مردم را در کانون تصمیم‌گیری محله‌ای قرار دهند.

با وجود اینکه مدیران شهری از اجرای پروژه‌های کوچک‌مقیاس در شهر تهران خبر می‌دهند، اما هنوز برخی از مناطق برنامه‌های خود را در این زمینه نداده‌اند.  

مجید فراهانی عضو شورای شهر تهران در این باره گفت: شورای پنجم شهر تهران برای اولین بار در سال گذشته در تبصره ۳۵ بودجه و ماده ۴۰ برنامه توسعه سوم شهرداری تهران به نوعی به موضوع پروژه‌های کوچک‌مقیاس در سطح محلات توجه کرده است و تعریف‌هایی در این زمینه صورت گرفته است.

وی با تأکید بر این موضوع که از نظر مشورتی ۳۵۴ شورایاری‌ محلات در این زمینه استفاده می‌کنیم، گفت:‌ جلسه‌ای با حضور دبیران کارگروه مربوطه شورایان گذاشته شده و بحث و بررسی‌هایی صورت گرفت و گزارش‌هایی در این جلسه ارائه شد.  

فراهانی با تأکید بر این موضوع که دستورالعمل اجرایی تعریف پروژه‌های کوچک‌مقیاس ابلاغ شده است، گفت: این کار از طرف معاونت برنامه‌ریزی شهرداری تهران نهایی شده است و در جلسه هم در مورد آن بحث و بررسی صورت گرفت.  

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه در برخی از مناطق پروژه‌های کوچک‌ مقیاس تعریف شده است، گفت: اما هنوز در برخی از مناطق این تعریف صورت نگرفته است.  

به گفته فراهانی، پروژه‌های کوچک ‌مقیاس تا پایان سال در سطح شهر اجرا می‌شود و این کار، رضایتمندی شهروندان را به همراه دارد.   

وی با تأکید بر این موضوع که در هر محله سه پروژه کوچک ‌مقیاس تعریف می‌شود، گفت:‌ انتظار ماست که چالش‌ها توسط شورایاری‌ها احصاء شود و بررسی مشکلات پیش‌بینی‌هایی صورت گرفت.  

فراهانی با تأکید بر این موضوع که برخی مناطق کار را شروع کرده‌اند، گفت: ‌برنامه داریم که تا پایان سال یک‌هزار پروژه کوچک‌مقیاس محله‌ای اجرایی شود و برای این منظور ۲ هزار میلیارد تومان بودجه درنظر گرفته شده است، البته قرار است پایش‌ها توسط شورایاری‌ها صورت گیرد.  

عضو شورای شهر تهران با تأکید بر این موضوع که مهمترین چالش ما، چالش مالی است، گفت: با توجه به موضوع کرونا و تحریم‌ها درآمدها کاهش یافته است، برای همین منظور، تمرکز مدیریت شهری با مشارکت مردمی از طریق سرمایه‌گذاری است، اما بخشی از پروژه‌ها هم از بودجه شهرداری برای آن استفاده می‌شود.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا در برخی از مناطق کار را شروع نکرده‌اند، گفت: منتظر ابلاغ بودند که این ابلاغ از طرف شهرداری صورت گرفت.  

مدیریت جدید شهری، ‌اجرای پروژه‌های کوچک مقیاس را در اولویت کارها قرار داده است و معتقدند با این کار، توسعه و آبادانی در مناطق ایجاد می‌شود. این پروژه‌های کوچک مقیاس طرح‌هایی هستند که قرار است مشکلات محلات را برطرف کنند و هزینه‌ درنظر گرفته شده برای آنها کم است. گفته می‌شود این پروژه‌های کوچک ‌مقیاس از نوع آسفالت معابر، مناسب‌سازی بوستان‌ها، اصلاح هندسی معابر، جدول‌گذاری، پیاده‌رو سازی و پروژه‌هایی از این دست خواهد بود.  

شورای اسلامی شهر تهران در بودجه سال ۹۹ مصوب کرد که برای حل مشکلات محلات، پروژه های کوچک مقیاس محلی تعریف شود که این اقدام جز دستاوردهای شورای پنجم است تا برای اولین بار تمرکز بر حل مشکلات با تعریف پروژه های کوچک مقیاس داشته باشد.

کد خبر 526836

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار