تازه‌ترین آمار پزشکی قانونی مازندران نشان می‌دهد که بیش از ۹۵ درصد مرگ و میر ناشی از غرق شدن در دریای خزر هنگام شنا در خارج از طرح‌های سالم‌سازی رخ می‌دهد.

شنا ممنوع

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایرنا، بر اساس آمار پزشکی قانونی مازندران، در دوره چهارماهه اجرای طرح سالم‌سازی دریا در سال ۹۸ در مجموع ۴۷ نفر به دلیل غرق شدن در آب‌های ساحلی این استان جان باختند که محل غرق شدن و مرگ ۴۵ نفر خارج از محدوده طرح‌های سالم‌سازی بوده است.

علاوه بر حضور ناجیان غریق در طرح‌های سالم‌سازی و نظارت آنها بر شنای شهروندان از طریق تعیین محدوده خاص و نشانه‌گذاری، انتخاب جاهای مشخصی از ساحل با کمترین ناهمواری و موانع برای اجرا طرح، سبب می‌شود تا شنا در این مناطق از امنیت بالایی نسبت به سایر مناطق برخوردار باشد. همچنین حضور انبوه جمعیت در طرح‌های سالم‌سازی سبب می‌شود تا کمک طلبی شناگران هنگام مواجهه با مشکل بلافاصله با واکنش و تلاش برای نجات فرد مشکل دیده مواجه شود.

امنیت شنا در محدوده طرح‌های سالم‌سازی حتی از محوطه‌ها و پلاژهای خصوصی سواحل دریای مازندران نیز بیشتر است. آمار پزشکی قانونی مازندران نشان می‌دهد که سال ۹۸، ۱۰ نفر هنگام شنا در محدوده‌های در اختیار شهرک‌ها و پلاژهای خصوصی جان باختند. اگر چه طبق مقررات طرح ساماندهی دریا، مسئولیت حفظ جان شناگران در شهرک‌های خصوصی و پلاژها بر عهده متولیان این اماکن است، ولی بسیاری از این محوطه‌ها از به کارگیری ناجی غریق طفره می‌روند و سبب افزایش آمار مرگ‌ومیر ناشی از غرق شدن در دریای مازندران می‌شوند.

محوطه‌های چهارگانه سواحل دریای مازندران 

در واقع آب‌های ساحلی دریای مازندران همزمان با اجرای طرح‌های سالم‌سازی به چهار بخش شامل محدوده اجرای طرح، پلاژها و شهرک‌های خصوصی، مناطق شناممنوع و مناطق غیرقابل پوشش تقسیم می‌شود.  

همزمان با اجرای طرح سالم‌سازی که هماهنگ‌کننده اصلی آن استانداری است، ناجیان غریق در مناطق اجرای طرح و مناطق شناممنوع مستقر می‌شوند. البته در مناطق شناممنوع که با نصب تابلویی با همین عنوان مشخص شده، ماموران انتظامی هم حضور دارند تا مانع ورود گردشگران، مسافران و مجاوران به آب در این مناطق شوند.

بر اساس گزارش استانداری مازندران، در مجموع ۳۷۰ نقطه در طول سواحل دریای خزر در این استان به دلیل حادثه‌خیزی منطقه شناممنوع شناخته شده است. سال ۹۹، ۹۰۰ ناجی غریق به همراه ماموران انتظامی در این مناطق مستقر هستند. سال ۹۸ هم این مناطق زیر پوشش ناجیان غریق و ماموران انتظامی بود ولی با این وصف ۳۱ نفر از قربانیان دریای مازندران در این نقاط جانشان را از دست دادند.

اصرار بر شنا در این مناطق به بهانه شلوغی طرح‌های سالم‌سازی یا حضور در قسمت کم عمق آب با وجود منع ناجیان غریق و ماموران انتظامی به بهانه، حضور و شنا هنگام شب و استراحت ناجیان و ماموران انتظامی و همچنین گاهی تبدیل خطر شنا در مناطق ممنوع توسط جوانان و نوجوانان به بازی مشابه " گرگم و گله می‌برم " مهم‌ترین علل بالا بودن آمار قربانیان شنا در این مناطق است.

طبق گزارش پزشکی قانونی سال ۹۸، ۱۶ نفر از مجموع قربانیان در ساعاتی خارج از فعالیت طرح و ناجیان غریق جانشان را از دست دادند. همچنین طبق همین گزارش ۳۵ نفر از قربانیان بین ۱۱ تا ۴۰ سال سن داشتند که نوجوان یا جوان محسوب می‌شوند.

طبق مصوبه ستاد ساماندهی دریا در مازندران، فعالیت روزانه طرح‌های سالم‌سازی از ساعت ۸ صبح شروع می‌شود و ساعت ۲۰ پایان می‌گیرد. البته زمان کار روزانه طرح‌ها در سال‌های اول تا ساعت ۱۷ بود ولی بعدها به دلیل بالا بودن آمار قربانیان شنا طی ساعات اولیه تعطیلی طرح، سه ساعت به آن اضافه شود. ناجیان غریق و ماموران انتظامی مستقر در مناطق شناممنوع نیز بر همین اساس فعالیت می‌کنند و ساحل دریا از ساعت ۲۰ به بعد که تاریکی شب فرا می‌رسد بدون هرگونه امکانی برای شنا کردن است.

مشاهدات میدانی خبرنگاران از سواحل مازندران طی سال‌های گذشته و همچنین روزهای اخیر حاکی از شلوغ شدن مناطق شناممنوع همزمان با ترک ناجیان غریق و ماموران انتظامی است، مشکلی که تنها راه رفع آن اهمیت قایل شدن شهروندان برای حفظ سلامت و جانشان است.

بی‌مسئولیتی پلاژها و شهرک‌های خصوصی 

گزارش پزشکی قانونی مازندران همچنین نشان می‌دهد که سال ۹۸ دستکم ۱۰ نفر در محدوده آب‌های ساحلی در اختیار پلاژها و شهرک‌های خصوصی جان باختند، آماری که به اعتقاد کارشناسان و مسئولان ستاد ساماندهی دریا حاکی از بی‌مسئولیتی پلاژداران و متولیان شهرک‌های خصوصی است.

طبق مقررات ستاد ساماندهی دریا در مازندران، مسئولیت حفظ جان شناگران در محوطه‌های اجرای طرح سالم‌سازی دریا با مجریان طرح و در محدوده پلاژها و شهرک‌های خصوصی با متولیان این اماکن است. در واقع متولیان طرح‌های سالمسازی و پلاژها و شهرک‌های خصوصی باید علاوه بر فراهم کردن امکانات زیرساختی و رفاهی مورد نیاز برای استقرار و شنای شهروندان، ناجیان غریق را هم به تعداد مورد نیاز به کار بگیرند تا از جان شناگران حفاظت کنند.  

یکی از انتقادات اعضای ستاد ساماندهی و بویژه هیات نجات غریق مازندران طی سال‌های گذشته و همچنین در سال ۹۹ این است که پلاژداران و متولیان شهرک‌های خصوصی از به کارگیری ناجیان غریق خودداری می‌کنند و به همین دلیل هم آمار قربانیان در این مناطق هرساله رو به افزایش است.

اگرچه در سال‌های گذشته مسئولان مختلف مازندران به پلاژداران و متولیان شهرک‌های خصوصی در باره حفاظت از جان شناگران هشدار داده‌اند، ولی تاکنون هیچ برخوردی با آنان انجام نشده است.

قربانیان مناطق غیرقابل پوشش 

گزارش پزشکی قانونی مازندران همچنین نشان می‌دهد که سال ۹۸ چهار نفر از شناگران در بخشی از آب‌های ساحلی که از آن با عنوان " غیرقابل پوشش " نامیده شده، جان باختند. محدوده غیرقابل پوشش منطقه‌ای است که اگر چه حادثه خیز و شناممنوع نیست و در اختیار بخش خصوصی شامل پلاژها و شهرک‌های خصوصی قرار ندارد، ولی به دلایل مختلف مانند اشراف داشتن ساختمان‌ها به شناگران یا کوتاه بودن طول ساحلی و یا هر علت دیگری هرفاقد امکانات زیرساختی اولیه برای شناست. برخلاف مناطق شناممنوع که با هزینه دولت تحت پوشش ناجیان غریق و ماموران انتظامی قرار دارد، در این مناطق هیچگونه نظارتی وجود ندارد و بیشتر نقطه کور شباهت دارد.

آمار مشخصی از تعداد نقاط غیرقابل پوشش در سواحل مازندران وجود ندارد، ولی می‌توان حدس زد در طول ۳۳۸ کیلومتر ساحل این استان قطعا ده‌ها نقطه غیرقابل پوشش وجود دارد که افراد می‌توانند بدون هرگونه مزاحمتی وارد آب شوند.

طرح سالم‌سازی دریا از سال ۹۲ با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید با هدف کاهش مرگ و میر شناگران در سواحل دریای مازندران به اجرا گذاشته شد. این طرح طی هفت سال اجرا، آمار مرگ ناشی از غرق شدن در دریا را که بیش از ۲۰۰ نفر در سال ۹۲ بود، به زیر ۵۰ نفر رساند.

دوره اجرای طرح سالم‌سازی نیز از ۲ ماه و نیم در سال‌های اولیه به چهار ماه طی ۲ سال اخیر افزایش یافته است. در حالی که طرح در سال ۹۱ و ۹۲ از اواسط تیرماه شروع شده و تا اوایل شهریور ادامه می‌یافت، با گذشت زمان دوره زمانی بیشتری را دربرگرفت به گونه‌ای که در سال‌های اخیر از اول خرداد شروع می‌شود و تا پایان شهریور و گاهی هفته نخست مهر ادامه می‌یابد.

نجات‌ ۱۱۰ نفر از غرق شدن  در دریای مازندران | تاکید بر جدی گرفتن هشدارها

  رئیس هیأت نجات غریق و غواصی مازندران به نقل از فارس گفت: طی ۲۳ روز گذشته تاکنون ۱۱۰ نفر از خطر غرق شدن در دریای مازندران نجات یافتند.

‌نقی کریمیان اظهار کرد: ناجیان غریق از یکم خرداد ماه ۹۹ با پوشش ۵۰ درصدی در سواحل شلوغ استان مستقر شدند که از ۱۴ خرداد ماه پوشش آنان به ۱۰۰ درصد آن هم در ۳۷۵ نقطه حادثه‌خیز استان رسید.

‌پرهیز از شنا در خارج از ساعات کاری ناجیان غریق

وی افزود: ساعات کار ناجیان غریق نیز از ساعت ۸ تا ۲۰ است که تمام تاکید ما این است که هم مردم و هم مسافران با رعایت همه مسائل و هشدارها در این ساعات وارد دریا شوند و خارج از این ساعات وارد طرح‌های دریا نشوند.

رئیس هیأت نجات غریق و غواصی مازندران اضافه کرد: تعداد نجات‌یافتگان در طرح‌های دریا از ۱۰۰ نفر گذشت، طی ۲۳ روز گذشته تاکنون ۱۱۰ نفر از خطر غرق شدن نجات یافتند که از این تعداد ۹۰ نفر مرد و ۲۰ نفر زن هستند.

پایان تلخ زندگی ۲ تن در دریا

کریمیان تصریح کرد: غرق شدن خبر تلخی است که تاکنون  ۲ نفر جان خود را در دریای مازندران از دست دادند.

وی خاطرنشان کرد: حتی یک غرقی هم زیاد است مهم‌ترین موضوع این است هیچ غرقی نداشته باشیم که تحقق این مهم مستلزم همکاری همه مردم و مسافران است.

رئیس هیات نجات غریق و غواصی مازندران یادآور شد: روز گذشته ۲۳ خرداد در شهرستان بابلسر ساعت ۲۰:۳۰ یعنی بعد از ساعت کاری منجیان، پنج نفر جوان اهل مازندران وارد دریا شدند که با کمک قایق‌رانان چهار نفر در ساحل احیا شدند و یک نفر نیز به بیمارستان اعزام شد که لازم است توصیه‌ها و هشدارها بیشتر جدی گرفته شود.

کد خبر 521125

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار