مدیر امور زراعت سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی گفت: مصرف گندم در استان سالانه ۱۲۰ هزار تن است و پیش‌بینی شده که در سال ۹۹، ۲۰۰ هزار تن گندم مازاد بر نیاز از کشاورزان به صورت تضمینی خریداری شود.

گندم

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، مهندس محمدنقی کاظمیان شنبه ۲۴ خرداد اظهار کرد: در سال زراعی جاری ۱۴۷ هزار هکتار از اراضی آبی و دیم این استان گندم کشت شده است که پیش‌بینی می‌شود ۲۷۰ هزار تن گندم از این سطح تولید شود.

وی افزود: امسال قیمت خرید تضمینی گندم از کشاورزان در مقایسه با سال زراعی گذشته ۴۷ درصد رشد داشته است،  هم اکنون هر کیلوگرم گندم از کشاورزان استان ۲۵ هزار ریال خریداری می‌شود.

 کاظمیان گفت: پارسال ۱۶۱ هزار و ۳۴۷ تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان استان به صورت تضمینی از گندمکاران خریداری شده بود.

وی افزود: با توجه به افزایش قیمت دو برابری خرید تضمینی گندم، افزایش خرید از کشاورزان در سال جاری نیز پیش‌بینی شده است.

کاظمیان بیان کرد: سال زراعی جاری حدود ۱۰۰ هزار هکتار اراضی استان زیر کشت گندم آبی و ۴۷ هزار هکتار آن نیز دیم رفته است.

وی میانگین عملکرد برداشت گندم در هر هکتار از اراضی دیم این استان را هزار و ۱۰۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم و در اراضی آبی سه هزار و ۵۰۰ تا ۷۰۰ کیلوگرم عنوان کرد.  

کاظمیان افزود: گندم مهم‌ترین محصول قابل کشت در کشور است و غالب کشت اراضی کشاورزی به کشت گندم اختصاص دارد که انتقال دانش فنی به مزارع، مدیریت چرخه تولید گندم از کاشت تا مصرف بویژه خرید و تحویل آسان محصول تولیدی زارعان و پرداخت به موقع بهای آن از برنامه‌های استان برای افزایش تولید گندم است.

وی همچنین توجه به توسعه مکانیزاسیون و تامین ماشین‌آلات تخصصی مورد نیاز، تامین نهاده‌ها، نظارت فنی مزارع، سرمایه‌گذاری در زمینه تولید ارقام جدید متحمل به تنش‌های محیطی از جمله خشکی، سرما و گرمازدگی، توسعه کشاورزی حفاظتی و مدیریت و کنترل عوامل خسارت زا را از دیگر برنامه‌ها و سیاست‌های این استان در راستای افزایش تولید گندم دانست.

سال زراعی گذشته ۱۶۸ هزار هکتار از کشتزارهای خراسان شمالی زیر کشت گندم و جو رفته بود.

استان خراسان شمالی در تولید گندم دیم در کشور رتبه ۱۶ و گندم آبی رتبه ۱۸ را دارد.

براساس آمارهای موجود، سرانه مصرف آرد در این استان ۹.۴ و کشور ۷.۵ کیلوگرم است.

خراسان شمالی با جمعیت بیش از ۸۶۳ هزار نفر ۳۴۴ هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که از این سطح ۳۰۰ هزار هکتار کشتزار است و بیش از ۸۰ هزار بهره‌بردار بخش کشاورزی در این حوزه فعالیت می‌کنند، این استان بیشترین شاغل در بخش کشاورزی را دارد.

کد خبر 521085

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار