رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران گفت: در دو هفته گذشته ۱.۵ درصد از مشمولان سهام عدالت توانستند سهام خود را در بورس معامله کنند.

سهام عدالت

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، حسن قالیباف، امروز (یکشنبه) با حضور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در حال حاضر فرصت خوبی برای تامین مالی و توسعه اقتصادی از طریق بازار سرمایه در کشور فراهم شده است.

وی افزود: در چند سال گذشته در بازار سرمایه، چند اتفاق بزرگ افتاده است. نخست تصویب قانون جدید بازار سرمایه که در سال ۸۴ این قانون به تصویب رسید و باعث شد یکسری ابزارها و نهادهایی که در بازار سرمایه نداشتیم در این بازار خلق شود.

رییس سازمان بورس گفت: هم‌اکنون در بازار سرمایه انواع نهادهای کمکی برای تشکیل سرمایه و پس‌انداز از طریق این بازار وجود دارد.

وی افزود: ابزارهای متنوع تامین مالی و انواع اوراق بهادار در بازار سرمایه وجود دارد که به تامین مالی از طریق بازار سرمایه کمک می‌کند.

قالیباف اضافه کرد: همچنین قانون توسعه نهادها و ابزارهای مالی جدید در راستای اجرای اصل ۴۴ در سال ۸۸ به تصویب رسید و این قانون خوبی بود که در اختیار بازار سرمایه قرار گرفت.

وی اظهار داشت: دو ماموریت مهم توسط رهبر معظم انقلاب به بازار سرمایه سپرده شد و از طریق این بازار اجرا شد کمک کرد که بازار سرمایه مورد توجه قرار گیرد و جایگاه آن ارتقا یابد. یکی از اینها اجرای اصل ۴۴ بود که در چند سال گذشته اجرای این قانون و واگذاری شرکت‌ها در راستای این قانون، از طریق بازار سرمایه انجام شده است.

رییس سازمان بورس با مقایسه بازار سرمایه در سال ۸۸ و ۹۸ گفت: در سال ۸۸ ارزش کل بازار ۴۲ هزار میلیارد تومان بوده است و در حال حاضر به پنج هزار هزار میلیارد تومان رسیده است و نسبت به سال ۸۸ بیش از ۱۰۰ برابر شده است و این نشان دهنده پتانسیل بالای این بازار در اقتصاد کشور از باب تامین مالی است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بازار سرمایه مسوولیت بیشتری می‌تواند برعهده بگیرد، گفت: سال گذشته مبلغ تامین مالی که در بازار سرمایه انجام شد ۲۶۰ هزار میلیارد تومان بوده است در صورتی که سال ۸۸ این عدد یک هزار میلیارد تومان بوده است در حقیقت در ۱۰ سال گذشته مبلغ تامین مالی در بازار سرمایه بیشتر از ۲۶۰ برابر شده است و این نشان دهنده پتانسیل بالا برای تامین مالی در بازار سرمایه است.

قالیباف گفت: اتفاق مهمی که در حال حاضر در بازار سرمایه می‌افتد آزادسازی سهام عدالت است. به گونه‌ای که در طول ۱۵ سال گذشته مردم نمی‌توانستند دارایی خود را ملاحظه کنند و قابلیت معامله برای آنها وجود نداشت.

وی افزود: با اذن رهبر معظم انقلاب به شورای عالی بورس این امکان در بازار سرمایه فراهم شده است که دارندگان سهام عدالت و مشمولان این سهام هم می‌توانند دارایی خود را مشاهده کنند و هم دارایی خود را در بازار سرمایه معامله کنند.

رییس سازمان بورس گفت: در دو هفته گذشته مشمولان سهام عدالت ۱.۵ درصد توانستند سهام خود را در بورس معامله کنند. البته این نگرانی وجود داشت که با آزادسازی سهام عدالت عمده اینها فروشنده می‌شوند اما چون این دارایی ارزشمند است افراد تمایل دارند دارایی را نگه‌داری کنند.

وی با بیان اینکه تعداد کدهای معاملاتی در کشور نسبت به کشورهای منطقه بی‌نظیر است، افزود: در حال حاضر ۱۳ میلیون کد معاملاتی داریم و با اضافه شدن مشمولان سهام عدالت (۴۹ میلیون و ۱۵۰ هزار نفر) تعداد دارندگان کدمعاملاتی بالغ بر ۶۰ میلیون نفر است و این عدد بی‌نظیر است و نشان دهنده جایگاه بازار سرمایه در اقتصاد کشور است.

قالیباف با اشاره به اینکه بازار سرمایه می‌تواند مسئولیت‌های بیشتری در اقتصاد کشور برعهده بگیرد، افزود: یکی از کارهایی که انجام شد تسهیل ورود و پذیرش شرکت‌ها در بورس است و امکان حضور بیشتر شرکت‌های خصوصی در بازار سرمایه فراهم شود.

وی ادامه داد: پیش نیاز تامین مالی از طریق بازار سرمایه و تشکیل پس انداز از طریق بازار سرمایه حضور شرکت‌های جدید در بازار سرمایه است و امسال این تسهیلات فراهم شده است و امیدواریم حضور شرکت‌های جدید در بازار سرمایه امسال جهش زیادی نسبت به سال‌های گذشته را مشاهده کنیم.

رییس سازمان بورس گفت: حوزه‌ای که در بازار سرمایه خیلی بر آن تمرکز کردیم بحث انتشار اوراق بخش خصوصی از طریق بازار سرمایه است، دولت از بازار سرمایه تامین مالی خوبی انجام می‌دهد و این اتفاق خوبی است.

وی افزود: در گذشته دولت از طریق بانک‌ها تامین مالی می‌کرد و این تورم زا بود و موجب افزایش پایه پولی در کشور می‌شد اما در حال حاضر به طور عمده دولت از طریق بازار سرمایه تامین مالی می‌کند.

کد خبر 518934

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بيمه و بانك

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha