شهرک صنعتی شیمی که اقدامات مقدماتی احداث آن در کرمانشاه انجام شده است می‌تواند در کنار پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌های استان تکمیل‌کننده زنجیره بهره‌برداری بهینه از نفت در غرب کشور باشد.

شهرک صنعتی کرمانشاه

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، براساس آنچه مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان کرمانشاه اعلام کرده است، شهرک تخصصی شیمی این استان تا پایان امسال به بهره‌برداری خواهد رسید.

به گفته بیژن کردستانی، این شهرک صنعتی جدید در کنار مجموعه پالایشگاه آناهیتا کرمانشاه احداث خواهد شد.

وی اعلام کرد: براساس برنامه‌ریزی انجام شده این شهرک صنعتی به‌منظور ایجاد واحدهای صنعتی زیرشاخه نفت و شیمی احداث می‌شود.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان کرمانشاه از پالایشگاه به عنوان فرصتی برای رونق صنایع پایین‌دست نام برد و اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود که با حضور بخش خصوصی در این صنعت زمینه اشتغال بسیاری از افراد فراهم شود.

وجود پالایشگاه کرمانشاه و نفت شهر و پالایشگاه در دست احداث آناهیتا در این استان از مهم‌ترین ظرفیت‌ها برای توسعه صنایع وابسته به نفت محسوب می‌شود.

آناهیتا از خواب ۱۴ ساله بیدار می‌شود

ساخت پالایشگاه آناهیتا در سفر دولت نهم به کرمانشاه مطرح شد و پنجم دی ۸۵ به تصویب هیات وزیران وقت رسید، اما این پروژه از آن روز تاکنون به یک فنس کشی محدود شده است.

این پالایشگاه قرار بود با مشارکت شرکت‌های زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت نفت به مرحله اجرا در آید که شرکت‌های زیرمجموعه وزارت تعاون از اجرای تعهدات خود برای ساخت آناهیتا سر باز زدند.

در نهایت استاندار کرمانشاه از حضور بخش خصوصی در این پروژه خبر داد و اعلام کرد که عملیات اجرایی پالایشگاه آناهیتا امسال آغاز خواهد شد.

هوشنگ بازوند گفت: پیش از این سهام شرکت پالایشگاه آناهیتا که بلاتکلیف بود در اختیار شرکت‌های زیرمجموعه وزارت تعاون و وزارت نفت بود.

وی افزود: یک شرکت خصوصی ۶۷ درصد سهم این پالایشگاه که در اختیار شرکت‌های زیرمجموعه وزارت تعاون بود را خریداری کرده است و به‌زودی با همکاری وزارت نفت و شرکت پالایش و پخش کار احداث پالایشگاه آناهیتا را آغاز خواهد کرد.

استاندار کرمانشاه مشخصات این شرکت خصوصی را اعلام نکرد اما گفت: شرکت سابقه خوبی دارد و روند احداث پالایشگاه را در سال ۹۹ آغاز خواهد کرد.

کرمانشاه در انتظار پتروشیمی چهارم

وجود سه پتروشیمی بزرگ در کرمانشاه احداث شهرک صنعتی شیمی را از نظر اقتصادی توجیه می‌کند، با این حال قرار است که وزارت نفت به‌زودی روند ساخت چهارمین پتروشیمی در کرمانشاه را نیز آغاز کند.

بازوند کرمانشاه را یک‌قطب در صنعت پتروشیمی کشور معرفی کرد و گفت: اکنون سه پتروشیمی بزرگ با اشتغال‌زایی پنج هزار نفر در استان کرمانشاه مشغول به فعالیت هستند.

وی ادامه داد: خوشبختانه با تلاش‌های شبانه‌روزی انجام شده به‌زودی عملیات اجرایی پتروشیمی چهارم اسلام‌آباد توسط وزارت نفت آغاز می‌شود که یک تحول چشمگیر در این صنعت ایجاد خواهد کرد.

استاندار کرمانشاه گفت: این پروژه کاملاً به صورت دولتی اجرا می‌شود، وزارت نفت ۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان در پتروشیمی اسلام‌آبادغرب سرمایه گذاری خواهد کرد.

احداث شهرک شیمی با جدیت دنبال می‌شود

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کرمانشاه نیز با اشاره به تاثیر شهرک صنعتی شیمی در روند رونق اقتصادی استان، اعلام کرد که ساخت این شهرک باجدیت دنبال می‌شود.

هدایت حاتمی گفت: تاکنون چند شرکت برای سرمایه گذاری در شهرک شیمی استان کرمانشاه اعلام آمادگی کرده‌اند که روند رسیدگی به درخواست آنها در حال پیگیری است.

وی تاکید کرد:‌ تمام ادارات مربوطه و بانک‌ها باید در زمینه تعیین تکلیف این شهرک پیگیری لازم را داشته باشند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کرمانشاه افزود: دستگاه‌های اجرایی استان باید از تمام توان خود در راستای رفع موانع تولید استفاده کنند.

حاتمی گفت: کرمانشاه با معضل بیکاری روبه‌رو است، یکی از مهم‌ترین راهکارهای اشتغال‌زایی در استان جذب سرمایه گذاری و رونق تولید است.

کرمانشاه اکنون دارای ۲۱ شهرک و ناحیه صنعتی دولتی و یک شهرک خصوصی است که چندین شرکت صنعتی را در خود جای می‌دهند.

نرخ بیکاری این استان با ۲ میلیون نفر جمعیت در پایان سال گذشته ۱۵.۷ درصد از سوی مرکز آمار ایران اعلام شده است.

طبق «سند جامع اشتغال استان کرمانشاه» نرخ بیکاری این استان در سال ۹۸ باید سه درصد، در سال ۹۹، ۲ درصد و در سال ۱۴۰۰ یک درصد کاهش پیدا کند تا به میانگین کشوری برسد. کاهش سه‌درصدی نرخ بیکاری در سال ۹۸ محقق شده اما اکنون باید منتظر ادامه این کاهش در پایان امسال و سال آینده باشیم.

بنابر اعلام اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه، جمعیت فعال استان ۳۹۴ هزار نفر و آمار بیکاران آن ۱۳۲ هزار نفر است. نیمی از افراد جویای کار استان‌ دانش‌آموخته دانشگاهی هستند.

اکنون هزار و ۲۷ واحد صنعتی با سرمایه گذاری ۳۸ هزار و ۴۹۹ میلیارد ریال در استان وجود دارد که ۳۰ هزار و ۲۸۴ نفر در آنها مشغول به کار هستند.

کد خبر 515968

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار