چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۳
۰ نفر

محققان در مطالعه اخیرشان دریافته‌اند تزریق دارویی خاص نسبت به داروهای خوراکی که برای جلوگیری از ابتلا به آلودگی ویروس اچ‌آی‌وی تجویز می‌شود موثرترند.

تست ایدز

به گزارش همشهری آنلاین، ایسنا به نقل از گیزمگ نوشت: در مطالعه‌ای که اخیرا برنامه مشترک ملل متحد در زمینه ایدز (UNAIDS) همراه با شرکت داروسازی ویو هلثکر (ViiV Healthcare) و شبکه آزمایش‌های پیشگیری از اچ‌آی‌وی (HPTN) انجام داده است اظهار کرده‌اند تزریق هر دو ماه یک بار دارویی خاص می‌تواند از آلودگی به ویروس اچ‌آی‌وی جلوگیری کند.

این آزمایش اثربخشی این داروی جدید به نام کابوتگراویر (cabotegravir) را که برای جلوگیری از ابتلا به ویروس اچ‌آی‌وی طراحی شده است، نشان می‌دهد. تجزیه و تحلیل موقت دارو حاکی از آن است که تزرق هر دو ماه یک بار (هر هشت هفته) یک داروی خاص در بدن بیماران محافظت بیشتری از آن‌ها در برابر ابتلا به آلودگی اچ‌آی‌وی نسبت به هر داروی دیگری که در حال حاضر موجود است، می‌کند.

میرون کوهن، از دانشگاه کارولینای شمالی در چَپـِل هیل، گفت: هر سال حدود ۱.۷ میلیون نفر به ویروس اچ‌آی‌وی مبتلا می‌شوند. برای پایین آوردن این تعداد علاوه بر قرص‌های خوراکی که باید روزانه مصرف ‌شود، گزینه‌های بیشتری برای پیشگیری نیز لازم است.

شبکه آزمایش‌های پیشگیری از اچ‌آی‌وی (HPTN) که رهبری این مطالعه را برعهده دارد، این آزمایش را شبکه آزمایش‌های پیشگیری از اچ‌آی‌وی ۰۸۳(۰۸۳ HPTN) نامیده است.

انجام این آزمایش روی افراد در پایان سال ۲۰۱۶ آغاز شد و محققان آزمایش را به منظور بررسی ایمنی و کارایی داروی تزریقی جدید به نام کابوتگراویر در طولانی‌مدت به جای درمان فعلی و استاندارد مراقبت از پیشگیری از اچ‌آی‌وی که یک درمان ترکیبی ضد ویروسی و مصرف داروهای خوراکی مانند تنوفوویر و امتریسیتابین است، انجام دادند.

محققان ۴۶۰۰ فرد را که در این آزمایش شرکت کرده بودند و در معرض خطر ابتلا به عفونت اچ‌آی‌وی قرار داشتند مورد بررسی قرار دادند. این شرکت‌کنندگان از هفت کشور انتخاب شده بودند.

به یک گروه از افراد کابوتگراویر هر هشت هفته تزریق می‌شد و افراد قرص‌های پلاسیبو نیز روزانه مصرف می‌کردند. گروه دیگر هر ۸ هفته داروهای پلاسیبو به آن‌ها تزریق می‌شد و روزانه نیز قرص‌های تنوفوویر و امتریسیتابین مصرف می‌کردند.

برنامه اولیه اجرای درمان به مدت سه سال بود با این حال به دلیل همه‌گیری بیماری کوویدـ۱۹ در جهان، آزمایش‌ها کمی به تعویق افتاد. بنابر گزارش‌ها یک‌چهارم مکان‌هایی که در آن‌ها آزمایش انجام می‌شد تعطیل شدند.

در اوایل ماه مه، یک هیئت نظارت بر داده‌های مستقل و امنیت (DSMB) تجزیه و تحلیل موقت از داده‌های جمع‌آوری‌شده تا مارس ۲۰۲۰ را انجام دادند. این هیئت نتیجه‌گیری کرد که داده‌های اولیه حاکی از آن است که کابوتگراویر به همان اندازه مصرف روزانه تنوفوویر و امتریسیتابین امن و به طور بالقوه بسیار بیشتر تاثیرگذار است.

اگرچه داده‌ها مورد بازبینی قرار نگرفته یا منتشر نشده است، اما این نتایج اولیه تصویری امیدوار کننده از موفقیت کابوتگراویر را نشان می‌دهد. این مطالعه نشان می‌دهد که تزریق دو ماه در میان کابوتگراویر ۶۹ درصد نسبت به درمان‌های استاندارد مراقبت فعلی در جلوگیری از آلودگی به ویروس اچ‌آی‌وی موثر است.

رافائل لاندوویتز، یکی از محققان شبکه آزمایش‌های پیشگیری از اچ‌آی‌وی، گفت: این مطالعه نشان می‌دهد تزریق طولانی‌مدت کابوتگراویر بسیار مؤثر است.

کد خبر 515590

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها