ماجرای سقوط هواپیمای مسافری خطوط هوایی پاکستان نزدیک فرودگاه کراچی و مرگ ۹۷ نفر پس از چند روز همچنان محل بحث و گمانه‌زنی کارشناسان صنایع هوایی است.

سقوط ايرباس پاكستاني

یه گزارش همشهری آنلاین به نقل از دیلی میل، تجزیه و تحلیل ارتباط‌های رادیویی و آخرین تصاویر پیش از زمین خوردن هواپیما نشان می‌دهد خلبان پرواز شماره PIA ۸۳۰۳ بدون باز کردن چرخ‌ها برای نشاندن هواپیما روی باند تلاش کرده است. کارشناسان معتقدند همین اقدام به هر دو موتور ایرباس A۳۲۰ آسیب جدی زده و در ادامه به سقوط هواپیما انجامیده است. به نظر می‌رسد فرود نامطمئن حواس هر دو خلبان را از باز نبودن چرخ‌ها پرت کرده و یک فاجعه به وجود آورده است.

خلبان سجاد گل که ارشدترین خلبان خطوط هوایی بین‌المللی پاکستان بود و همکارش پس از آنکه به اشتباه خود در باز نبودن چرخ‌ها پی بردند، از فرود آمدن روی باند منصرف شدند و دوباره اوج گرفتند اما برای پشیمان شدن اندکی دیر شده بود و در همان زمان نزدیک شدن به زمین، هر دو موتور هواپیما آسیب دیدند. از این رو، در اوج گرفتن دوباره کنترل از دست خلبان و کمک او خارج شد و هواپیما به ساختمان‌های نزدیک فرودگاه کراچی برخورد کرد. از ۹۹ مسافر این پرواز نفرین‌شده، دو نفر جان سالم در بردند و خوشبختانه روی زمین هیچکس کشته نشد.

بررسی صدای آخرین مکالمه‌های کاپیتان گل با برج مراقبت نشان می‌دهد یک زنگ هشدار در پسزمینه به گوش می‌رسد. کارشناسان معتقدند این زنگ زمانی به صدا درمی‌آید که یک اشتباه انسانی هنگام فرود آمدن رخ داده باشد؛ مثل باز نبودن چرخ‌ها. هر چند سر زدن یک اشتباه مرگبار شبیه این از خلبانی زبده و باتجربه چون سجاد گل دور از انتظار است. داده‌های پرواز حاکی از آن است که کاپیتان از ارتفاع ۲۵۰۰ پا بالاتر از حد مجاز اقدام به نزدیک شدن به باند کرده و هواپیما با شتاب ۲۰۰۰ پا در دقیقه به فرودگاه نزدیک می‌شده است.

وقتی کارشناسان برج مراقبت به خلبان هشدار می‌دهند و از او می‌خواهند از نشستن در این سرعت و ارتفاع خودداری کند، کاپیتان گل همچنان به فرود ادامه می‌دهد. یک متخصص دیگر معتقد است خلبان به احتمال زیاد صدای هشدار را نشنیده و اقدام به فرود نامطمئن حواس او و کمک‌ش را از باز نبودن چرخ‌ها پرت کرده است. شهادت دو مسافر زنده‌مانده پرواز هم ثابت می‌کند خلبان‌ها در اقدام اول موفق نشده‌اند فرود بیایند و هواپیما در تلاش دوم برای نزدیک شدن به فرودگاه با ساحتمان‌های اطراف فرودگاه برخورد کرده است.

تصویر اول این گزارش هواپیمای ایرباس پاکستانی را حدود یک دقیقه پیش از فرود اول نشان می‌دهد و مشخص است چرخ‌ها باز نشده‌اند. دو تصویر بعدی هم مربوط به موتورهای سوخته هواپیما کنار ساختمان‌های ویران‌شده از برخورد است.

کد خبر 514749

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار