مجموع نظرات: ۰
شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۱
۰ نفر

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین با اعلام این‌که ملخ‌های صحرایی به مزارع و باغ‌های این شهرستان هجوم سنگین و بی‌سابقه‌ای آورده‌اند؛ گفت: در دو دهستان هنگام و زاخرویه از بخش مرکزی این شهرستان عملیات مبارزه آغاز شده است.

ملخ

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایرنا، مهدی همتی شنبه سوم خرداد با اشاره به ریزش متعدد دسته‌های بزرگ ملخ صحرایی از سی و یکم اردیبهشت ماه، به قیر و کارزین افزود: عملیات مبارزه با موج جدید ملخ صحرایی تاکنون در بیش از ۳۵۰ هکتار از مناطق آلوده این شهرستان با مشارکت کشاورزان و باغداران انجام شده است.

این مقام مسئول  با تاکید بر وسعت اراضی در معرض خطر بیان کرد: نزدیک به ۱۵۰ نفر از بهره برداران با دریافت بیش از ۲۸۰ لیتر سم به وسیله ادوات و سمپاش های شخصی مبارزه را انجام داده اند که با توجه به مسائل فنی در این حوزه احتمال نیاز به سمپاشی دوباره نیز وجود دارد.

او با بیان این‌که ملخ های مهاجم بالدار و نابالغ هستند، گفت: این ملخ ها برای رشد و بلوغ نیاز غذایی بالایی دارند و به شدت گرسنه هستند از این رو هیچ محصول کشاورزی از تعرض و خطر آن ها مصون نیست.

به گفته همتی، گروه زیادی از محصولات زراعی مانند گوجه فرنگی، بادمجان، آفتاب گردان و محصولات باغی مانند نخل و انواع مرکبات در مناطق مذکور در معرض آسیب هستند که تاکنون با سرعت العمل اکیپ‌های جهاد کشاورزی و باغداران منطقه خسارت به حداقل مقدار ممکن رسیده است.

او اعلام کرد: در سال زراعی جاری بیش از ۱۸ هزار و ۵۰۰ هکتار از عرصه های منابع طبیعی، باغ ها و مزارع به منظور ردیابی ملخ صحرایی در این شهرستان پایش شده که در ۶۶۷ هکتار مبارزه شیمیایی انجام گرفته است.

همتی عنوان کرد: برای سطوح سمپاشی شده بیش از ۷۸۰ لیتر سم به صورت کاملا رایگان تهیه شده و در اختیار بهره‌برداران قرار گرفته است که با توجه به وضعیت موجود سموم مورد نیاز افزایش خواهد یافت.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین افزود: کشاورزان و باغداران نسبت به بازدید مزارع و باغ‌های خود به شکل مستمر اقدام کنند همچنین به منظوره مبارزه، سمپاش‌های خود را آماده به کار داشته باشند.

وی گفت: عموم مردم در صورت مشاهده دسته‌های ملخ صحرایی با شماره ۱۵۰۴ تماس بگیرند یا به نزدیک‌ترین مراکز جهاد کشاورزی مراجعه کنند و موضوع را اطلاع دهند.

شهرستان قیر و کارزین در جنوب غرب استان فارس واقع شده است.

کد خبر 514299

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی