همشهری آنلاین: پژوهشگران می‌گویند در بسیاری موارد لمس اشیای آلوده‌شده با ترشحات تنفسی افراد سرماخورده باعث انتقال این بیماری به دیگران می‌‌شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز پژوهشگران آمریکایی در دانشگاه ویرجینیا گزارش کردند که بزرگسالان دارای آبریزش بینی به علت سرماخوردگی ویروس بیماری را بر روی 35 درصد اشیایی که لمس می‌کنند مانند تلفن، دستگیره درها و کنترل تلویزیون به جای می‌گذارند.

این پژوهشگران در  اجلاس انجمن میکروب‌شناسی آمریکا اعلام کردند یک ساعت پس از آنکه شخصی یک قطره آلوده به ویروس را روی یک سطح به جای می‌گذارد، در 6 درصد موارد ویروس از این سطح به افراد دیگر قابل انتقال است و 24 ساعت بعد این رقم به 33 درصد می‌رسد.

دکتر اوون هندلی استاد بیماری‌های اطفال در دانشگاه ویرجینیا در این باره گفت:" برای آلوده‌شدن به رینوویروس ها که حدود نیمی از موارد سرماخوردگی در بزرگسالان و کودکان ناشی از آنهاست، شما باید ویروس را روی نوک انگشتانتان داشته باشید و سپس ان را با بینی یا چشمتان تماس دهید."

این پژهشگران گروهی از بیماران سرماخورده داوطلب را یک شب در اتاق‌های یک هتل خواباندند و سپس از انها خواستند جاهایی را که لمس کرده بودند را نشان دهند. از 150 محل مورد بررسی در 52 محل ویروس وجود داشت.

شایع‌ترین محل‌های آلوده به ویروس کلید برق، قلم هتل، شیر آب، دسته در،کنترل تلویزیون و تلفن بودند.

کد خبر 5141

برچسب‌ها