پژوهشگران آلمانی با بررسی محاسبات یک ابررایانه قوی از توانایی چندین داروی هپاتیت برای سرکوب ویروس کرونا خبر دادند.

دارو ـ کرونا

به گزارش همشهری آنلاین، ایسنا به نقل از وب‌سایت رسمی دانشگاه یوهانس گوتنبرگ نوشت: پژوهشگران دانشگاه یوهانس گوتنبرگ آلمان طی محاسبات گسترده‌ای که با استفاده از ابررایانه موسوم به MOGON II انجام داده‌اند متوجه شدند که چندین دارو که برای درمان هپاتیت C به کار می‌رود، می‌توانند برای درمان کوویدـ۱۹ نیز به کار برود.

ابررایانه MOGON II یکی از قوی‌ترین رایانه‌های جهان است که توسط پژوهشگران دانشگاه یوهانس گوتنبرگ و موسسه هلمهولتس در ماینتس آلمان اداره می‌شود. 

پژوهشگران با کمک این ابررایانه، روشی را شبیه‌سازی کرده‌اند که فهرست حدود ۴۲ هزار ماده متفاوت را که به پروتئین‌های کوویدـ۱۹ متصل می‌شوند و نفوذ ویروس را در بدن انسان سرکوب می‌کنند ارائه می‌دهد.

پروفسور توماس افرث، نویسنده ارشد این پژوهش، گفت: این روش شبیه‌سازی رایانه‌ای که سال‌هاست مورد استفاده قرار می‌گیرد، عملکرد سریعی دارد و کم‌هزینه‌تر از بررسی‌های آزمایشگاهی است. تا جایی که من می‌دانم ما نخستین پژوهشگرانی بودیم که این روش را برای کوویدـ۱۹ به کار برده‌ایم. خبر خوب این است که دریافتیم شمار زیادی از داروهای هپاتیت C می‌توانند گزینه‌های درمانی خوبی برای کوویدـ۱۹ باشند.

پژوهشگران با استفاده از ابررایانه MOGON II بیش از ۳۰ میلیارد محاسبه را طی دو ماه انجام دادند و دریافتند که ترکیبات موجود در چهار داروی هپاتیت C می‌تواند به ویروس کرونا متصل شود و از بروز عفونت پیشگیری کند. داروهای معرفی شده سیمپرویر (Simeprevir)، پاریتاپرویر (Paritaprevir)، گرازوپرویر (Grazoprevir) و ولپاتاسویر (Velpatasvir) هستند.

افرث ادامه داد: نتایج به دست آمده این ایده را تایید می‌کند که کروناویروس و ویروس عامل هپاتیت C هر دو از نوع ویروس‌های آران‌ای تک‌شاخه‌ای هستند.

این محققان همچنین گفتند، نوعی ماده به دست آمده از گیاه ژاپنی لنیکرا جاپنیکا که از گذشته تاکنون در آسیا علیه بیماری‌های زیادی مورد استفاده قرار گرفته است، می‌تواند یک داروی احتمالی دیگر علیه ویروس عامل کوویدـ۱۹ باشد. محققان گفتند نتایج پژوهش آن‌ها باید هنوز طی بررسی‌های آزمایشگاهی و بالینی مورد ارزیابی قرار بگیرند.

کد خبر 508357

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار