عباس سلیمی‌نمین گفته که سرلیستی قالیباف در تهران تکلیف ریاست آتی مجلس را مشخص کرده است. میرسلیم در این مدت بر حضور رسانه‌ای خود افزوده است، مدام با رسانه‌ها مصاحبه می‌کند و نامه‌های تند و تیز به دولت می‌نویسد یا توییت‌های عجیب‌وغریب می‌کند تا خود را همچنان روی خط اخبار نگه دارد.

مجلس فراکسیون ها

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از شرق، یک روز بعد از اینکه باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از گعده محفلی جمعی از منتخبان مجلس یازدهم نوشت که هیچ جریان و گروهی حق دخالت و حمایت از نامزدهای ریاست مجلس آتی را ندارند و کسی هم حق ندارد قبل از شروع مجلس از نامزدی خود حرف بزند، حزب مؤتلفه که تاکنون سکوت پیشه کرده بود، به حمایت از میرسلیم وارد میدان شد.

باشگاه خبرنگاران نوشته بود آن‌طورکه از نتیجه جلسه محفلی اصولگرایان برمی‌آید، رقابت اصلی برای کرسی ریاست مجلس بین قالیباف و حاجی‌بابایی است و میرسلیم و دیگران برای نایب‌رئیسی رقابت خواهند کرد. همین اظهارنظر کافی بود تا صدای مؤتلفه درآید و اعلام کند که تنها فرد اصلح برای ریاست مجلس از نظرشان مصطفی میرسلیم است.
 
این در حالی است که عباس سلیمی‌نمین روز گذشته گفته که سرلیستی قالیباف در تهران تکلیف ریاست آتی مجلس را مشخص کرده است. میرسلیم در این مدت بر حضور رسانه‌ای خود افزوده است، مدام با رسانه‌ها مصاحبه می‌کند و نامه‌های تند و تیز به دولت می‌نویسد یا توییت‌های عجیب‌وغریب می‌کند تا خود را همچنان روی خط اخبار نگه دارد.
 
مؤتلفه درحالی‌که سال ۹۶ گفته بود می‌خواهد نامزد حزبی در انتخابات ریاست‌جمهوری معرفی کند؛ اما لحظه آخر پشت نامزد حزبی خود را خالی کرد؛ اما میرسلیم هم کوتاه نیامد و تا آخر رقابت‌ها ماند تا رأیی کمتر از یک درصد را از آن خود کند.
 
اکنون مؤتلفه دوباره به یاد کنش حزبی افتاده است. درحالی‌که انتخاب رئیس مجلس با منتخبان راه‌یافته به پارلمان است؛ اما رقابت بین اصولگرایان برای نشستن روی صندلی فعلی علی لاریجانی آن‌قدر بالاست که تا این لحظه حداقل هفت نفر صراحتا یا تلوحیا نامزد این پست شده‌اند و لابی‌هایی از درون و بیرون مجلس (نمایندگان راه‌یافته) در حال فعالیت به نفع گزینه‌های احتمالی است.

بادامچیان، دبیرکل حزب مؤتلفه اسلامی روز گذشته گفت: حزب مؤتلفه اسلامی در جمع‌بندی به این نتیجه رسیده که گزینه اصلح و ارجح، برای ریاست مجلس یازدهم، آقای مهندس سیدمصطفی میرسلیم است. بعد هم گفته که حزب مؤتلفه اسلامی این موضوع را در بخش‌های مختلف حزب از جمله در جلسات شورای مرکزی، معاونت سیاسی و مطالعات و برنامه‌ریزی حزب مطرح کرده و در جمع‌بندی نهایی به این نتیجه رسیده که بهترین روش برای دستیابی و انتخاب یک رئیس شایسته و اصلح برای مجلس بهره‌جستن از گزاره «شاخص‌محوری» به‌جای «شخص‌محوری» است و در نهایت هم به این نتیجه رسیده که آن شخص شاخص‌محور کسی نیست به‌جز مصطفی میرسلیم.

بادامچیان شاخص‌های متبلور در میرسلیم را این‌گونه تحلیل کرده است: «داشتن برنامه جامع و دارای پیوست برای مدیریت کلان انقلابی مجلس؛ برخورداری از روحیه تعامل هدفمند با همه جریان‌های سیاسی درون خیمه انقلاب، برخورداری از عقبه فکری و کارشناسی قوی و شناخته‌شده و امتحان‌داده به‌گونه‌ای که آثار آن در رفتار مدیریتی وی متبلور باشد، داشتن تجربه خدمت در حوزه‌های کلان مدیریتی کشور و البته داشتن کارنامه موفق و عاری از هر شائبه، برخورداری از شیخوخیت و مرجعیت لازم برای اداره مجلس گام دوم. پایبندبودن به ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب اسلامی و شجاع‌بودن در مقام دفاع از حق، برخورداری از ذهنیت تلفیقی نظریه‌پردازی عمل‌گرایی و تجربی، داشتن روحیه و توان استدلالی و اقناعی در مواجهه با مباحث مجلس و نمایندگان و پرهیز از برخوردهای آمرانه و تحکم‌آمیز، ساده‌زیستی و پاک‌دامنی و اشتهار به طهارت اقتصادی و داشتن روحیه تنفر از فساد و ایضا مبرای از هرگونه شائبه تخلف و فساد؛ برخورداری از روحیه باورمند استکبارستیزی به‌عنوان اصل ثابت سیاست‌های نظام، وابسته‌نبودن و وامدارنبودن به پشتوانه کانون‌های قدرت و ثروت، حاضربودن در بین اقشار مردم و دانابودن به نیازهای جامعه، داشتن بصیرت و مواضع روشن و شفاف در مقابل دشمن و هرگونه فتنه و انحراف، برخورداری از روحیه بالا و عزم جدی برای ریشه‌کن‌کردن فقر، فساد و برطرف‌کردن آلام معیشتی مردم».
 
بادامچیان با اعلام نامزد حزب مؤتلفه اسلامی برای ریاست مجلس یازدهم گفته است: «با ملاک قراردادن برخی شاخص‌ها که به آن‌ها اشاره شد و به درخواست تعدادی از نمایندگان منتخب و نیز مذاکره با دیگر عناصر تأثیرگذار در تشکیل و ترکیب مدیریت مجلس یازدهم، حزب مؤتلفه اسلامی در جمع‌بندی به این نتیجه رسیده که گزینه اصلح و ارجح و مبتنی بر شاخص‌هایی که برخی از آن‌ها گفته و تقدیم شد، برای ریاست مجلس یازدهم آقای مهندس سیدمصطفی میرسلیم است.
 
ما معتقدیم پیشینه ۴۰ سال خدمت صادقانه و بی‌طمع و توقع در حوزه‌های کلان مدیریتی نظام مقدس جمهوری اسلامی، از او شخصیتی باتجربه و توانمند ساخته و به‌عنوان یک رجل سیاسی و یک عنصر ارشد تشکیلاتی می‌تواند به حول و قوه الهی مدیر لایق و شایسته‌ای برای مجلس یازدهم باشد».

باشگاه خبرنگاران جوان نوشته بود که در آن گعده منتخبان اصولگرای راه‌یافته به مجلس، میثاق‌نامه‌ای تهیه شده که بر مبنای آن فردی که نامزد پست ریاست مجلس می‌شود و در این سمت می‌ماند، باید تا آخر در مجلس بماند و حق نامزدی برای ریاست‌جمهوری را ندارد.
 
به‌طور مشخص این طرح برای بستن دست قالیباف پیشنهاد شده که زمزمه نامزدی‌اش برای ۱۴۰۰ بسیار قوی است. پیش‌تر اعلام شده بود که این ایده را جبهه پایداری طرح و دنبال می‌کند. حالا عباس سلیمی‌نمین، تحلیلگر اصولگرا، به خبرآنلاین گفته جبهه پایداری سروصدای زیادی دارد، اما عِده و عده‌شان کم است. او گفته «باید اجازه دهیم جامعه بفهمد عده و عُده و پایگاه اجتماعی آن‌ها چقدر است، قطعا آن‌ها پایگاه اجتماعی بسیار نازلی دارند و رو به افول هستند؛ یعنی خیلی از کسانی که عضو شورای مرکزی آن‌ها بودند به‌دلیل همین کارهای تخریبی که انجام می‌دادند، از آن‌ها جدا شدند، هرچند آن‌ها می‌توانند در مجلس بحث‌هایی را دنبال کنند، ولی من فکر نمی‌کنم خیلی حائز اهمیت باشند».

باشگاه خبرنگاران در حالی نتیجه جلسه هفته پیش اصولگرایان با چهره‌های احتمالی ریاست مجلس آتی را خبری و بندهای توافق‌شده بین آن‌ها را در این جلسه منتشر کرده بود که سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی، نماینده راه‌یافته از تبریز به مجلس یازدهم، تلویحا گفته در این جلسه درباره رقابت افراد با یکدیگر و مسئولیت‌های هیئت‌رئیسه بحثی به میان نیامد: «مباحث مختلفی در این جلسه طرح شد، اما مصوبه‌ای به‌عنوان خروجی این فراکسیون نداشتیم، بلکه راجع به موضوعات مختلف، تبادل نظر شد».

قالیباف، میرسلیم، زاکانی، نیکزاد، حاجی‌بابایی، آقاتهرانی، تقوی و میرتاج‌الدینی دو روز پیاپی هفته گذشته با هم جلسه داشتند.

کد خبر 507810

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار